ADV
blank
Materiały sponsorowaneWiadomości
Trending

Dzień z życia kuriera

Jest handlowcem, księgowym, kasjerem, zawodowym kierowcą, logistykiem i pracownikiem fizycznym. Kurier to zawód złożony i wiążący się z dużą odpowiedzialnością. W jego pracy zatem nudno z pewnością nie bywa.

Zazwyczaj zaczyna pracę o siódmej-ósmej rano. W sortowni odbiera swoje paczki, ładuje je do samochodu i rusza w trasę. Jest w drodze z reguły około 8–10 godzin, a w tym czasie różnym klientom przekazuje średnio 50–60 przesyłek. Tak mniej więcej statystycznie wygląda dzień z życia kuriera.

Na czym polega praca jako kurier?

Wielu osobom wydaje się, że praca kuriera polega tylko na odbiorze i dostarczaniu przesyłek do klientów w różnych zakątkach Polski. Tymczasem jest to tylko część prawdy – to zawód znacznie bardziej złożony. W rzeczywistości przyjmowanie i dowożenie paczek stanowi zaledwie jedną z wielu czynności, jakie wykonuje się w ramach pracy w firmie kurierskiej. Cóż takiego ma jeszcze kurier w swoich obowiązkach? Często bywa księgowym, bo wystawia faktury oraz rozlicza się z firmą i klientami. Nierzadko jest również kasjerem – gdy realizuje zlecenia dotyczące przesyłek za pobraniem. Musi mieć też pewne cechy handlowca – miła obsługa czy pozyskiwanie nowych klientów również mają znaczenie przy wykonywaniu służbowych obowiązków.

Kierowca to kolejny zawód składający się na pracę kuriera. W praktyce oznacza to nie tylko obsługę pojazdu, jakim codziennie przemierza setki kilometrów, ale i dobrą orientację w terenie. Znajomość tras, miast, wsi i ulic przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy trzeba szybko dostarczyć jakąś przesyłkę.

Kurier to także logistyk – układając w samochodzie przesyłki, musi opracować plan ich dostarczania. Jeśli pakowane są zgodnie z kolejnością doręczeń, szybciej poradzi sobie w trasie – nie będzie musiał bowiem przeszukiwać za każdym całego auta, aby znaleźć konkretny towar. Przyspieszy to także jego codzienną pracę. Planowanie trasy wiąże się z logiką i ekonomicznością oraz wiedzą na temat tego, w jakich godzinach pracują adresaci przesyłek i jaki jest termin odbioru.

Praca w firmie kurierskiej

Biorąc pod uwagę rosnącą niezmiennie od kilku lat popularność zakupów w Internecie, zawód kuriera bardzo mocno się rozwinął. Firmy kurierskie prowadzą rekrutacje dość często, co wynika m.in. z tego, że zwiększa się zapotrzebowanie klientów na przesyłki. Zarówno osoby prywatne, jak i prowadzące działalność gospodarczą chętnie korzystają z tej formy transportu towaru z punktu A do punktu B. W Internecie i w tradycyjnej prasie spotkać można ogłoszenia typu „praca jako kurier”. Podstawowe wymagania, jakie stawia przyszły pracodawca, to przede wszystkim aktualne prawo jazdy kategorii B oraz wysoka kultura osobista i nastawienie na profesjonalną obsługę klienta. Mile widziane jest także zaangażowania we współpracę z firmą oraz odbiorcami i nadawcami przesyłek. Zawód ten wiąże się ponadto z dyskrecją, uczciwością oraz odpowiedzialnością.

Nie tylko dla mężczyzn

Warto wiedzieć, że praca kuriera jest zajęciem nie tylko dla mężczyzn. Firmy kurierskie poszukują także kobiet, choć muszą się one liczyć z tym, że jest to ciężka praca fizyczna, w której codziennie przenosi się wiele kilogramów paczek. Ogłoszenia o pracę kierowane są najczęściej do osób, które posiadają własną działalność gospodarczą oraz samochód. W zamian mogą np. w preferencyjnych stawkach okleić go czy obsługiwać stałe trasy.

Ile zarabia kurier? Praca w firmie kurierskiej wiąże się z zarobkami najczęściej w wysokości 2–3 tysiące netto. Na wielkość zarobków największy wpływ z reguły ma ilość dostarczonych przesyłek. Jeśli ktoś lubi tego typu wyzwania, jeździć samochodem i mieć kontakt z ludźmi, to z pewnością będzie spełniał się, pracując jako kurier.

Grafika: freepik.com

Artykuł sponsorowany

blank

Podobne artykuły

Back to top button