Eko-Tydzień z Powiatem – edukacja ekologiczna w praktyce! / zdjęcia

Wystartował „Eko-Tydzień z Powiatem”! Przez cały tydzień uczniowie szkół średnich, uczestniczą w warsztatach, wykładach i rozmowach o ekologii oraz ochronie środowiska. To wyjątkowa okazja, by poszerzyć swoją wiedzę i przekonać się, jak każdy z nas może mieć realny wpływ na otaczającą nas przyrodę.
Pierwszy dzień wydarzenia rozpoczął Starosta Bocheński, Adam Korta, który powitał uczniów szkół średnich z terenu powiatu i zachęcił ich do aktywnego udziału w zajęciach. Już pierwsze wykłady dostarczyły uczestnikom solidnej dawki ekologicznej wiedzy!
Temat recyklingu przedstawiła Joanna Kądziołka, specjalistka w zakresie zero waste. Podczas jej wykładu młodzież miała okazję zastanowić się, jak dużą rolę w ochronie środowiska odgrywa odpowiednia segregacja odpadów. Ciekawostką było to, że w japońskim mieście Kamikatsu odpady dzielone są aż na 45 frakcji – podczas gdy w Polsce mamy ich jedynie 6! To świetny przykład tego, jak można dążyć do bardziej efektywnego systemu recyklingu.
Z kolei Michał Wieciech – leśnik z pasją – zabrał uczestników w świat polskich lasów. Uczniowie dowiedzieli się, że w naszych lasach rośnie około 40 gatunków drzew, a poziom zalesienia Małopolski wynosi niemal 30%. Leśniczy zwrócił również uwagę na to, że choć w lesie nie znajdziemy całkowitej ciszy, to odgłosy przyrody mają niezwykle kojący wpływ na nasz organizm. Już 20 minut spaceru po lesie potrafi obniżyć poziom stresu i uspokoić – oczywiście, jeśli akurat nie przeszkadzają nam komary!
Katarzyna Sosenko z Fundacji Sosenków opowiedziała o emisji CO₂ i o tym, jak przemysł zabawkarski przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Okazuje się, że plastikowe zabawki nie tylko szybko się nudzą, ale też długo się rozkładają i generują mnóstwo odpadów.
Najciekawsza część? Tworzenie własnych zabawek z rzeczy, które zazwyczaj lądują w koszu! Stare klapki, gałązki, rolki po papierze toaletowym – wszystko może dostać drugie życie. Domowy recykling to prosty sposób, żeby ograniczyć emisję CO₂ i zadbać o środowisko. Nie trzeba wielkich zmian – wystarczy zacząć od małych kroków, np. ponownego wykorzystania rzeczy, które już mamy.
Dzięki takim akcjom jak Eko Tydzień przekonujemy się, że ekologia może być nie tylko ważna, ale i fajna!
To dopiero początek „Eko-Tygodnia”, a przed uczestnikami jeszcze wiele ciekawych spotkań i praktycznych zajęć. Jedno jest pewne – ekologia to temat, który warto zgłębiać każdego dnia!
Zadanie realizowane w ramach projektu pn. :EKO-TYDZIEN z Powiatem – działania w zakresie kształtowania postaw ekologicznych wśród młodzieży z terenu POWIATU BOCHEŃSKIEGO w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6 Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i wyłączenia społecznego, Działanie 6.13.Lokalne inicjatywy edukacyjne, typ projektu :A Lokalne inicjatywy edukacyjnych w obszarze kształcenia dzieci i młodzieży. „ Projekt dofinansowany przez Unię Europejską”.
—
sp