22 listopada 2023 r. w krakowskiej Piwnicy pod Baranami odbył się etap wojewódzki Małopolskiego Konkursu Recytatorskiego pt. Spotkanie ze słowem pięknym i prawdziwym. Do tego etapu zakwalifikowały się dwie uczennice Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym: Joanna Bieniek oraz Eva Özcan, które do Konkursu przygotowywały się pod okiem Wiktorii Nykiel-Prządy. 27 listopada mieliśmy przyjemność zapoznać się z decyzją Komisji, która wyróżniła Evę Özcan III miejscem.
– Jesteśmy dumni z naszej laureatki – podkreśla Wiktoria Nykiel-Prząda.
Pierwszy etap konkursu odbył się w szkołach na początku października i wyłonił 191 uczniów z 75 szkół położonych w 62 miejscowościach województwa małopolskiego. Eliminacje w gminach pozwoliły dokonać wyboru 117 uczniów, zaś współzawodnictwo na szczeblu powiatowym sprawiło, że do udziału w etapie wojewódzkim zakwalifikowało się 45 uczestników z całej Małopolski.
Finaliści na deskach Kabaretu Piwnicy pod Baranami wyrecytowali dwa wybrane utwory z twórczości: Aleksandra Fredry, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera lub Wisławy Szymborskiej. Joanna zmierzyła się z melancholijnym wierszem Przerwy-Tetmajera W jesieni oraz Wisławy Szymborskiej Perspektywa, natomiast Eva zaprezentowała przed szanowną Komisją utwór Aleksandra Fredry Małpa w kąpieli i niezwykle wzruszający liryk Wisławy Szymborskiej Kot w pustym mieszkaniu. Występom towarzyszyły wielkie emocje i trema, jednak pomimo tego uczennice poradziły sobie rewelacyjnie.
Po zakończonych przesłuchaniach przyszedł czas na relaks i dziewczynki wraz z opiekunem udały się na długi spacer, zwiedzając uliczki Krakowa.
Przesłuchania eliminacji wojewódzkich – oprócz emocji związanych z konkursową rywalizacją – były dla uczestników okazją do zanurzenia się w niezwykłą atmosferę Piwnicy pod Baranami i pogłębiły poczucie uczestnictwa w tradycji kulturalnej krakowskich artystów. Ze ścian spoglądali na nas Piotr Skrzynecki, Ewa Demarczyk, Wisława Szymborska, Marek Grechuta, Wiesław Dymny… Pod ich wspierającym spojrzeniem młodzi ludzie z różnych zakątków województwa prezentowali swoje pasje literackie i zdolności artystyczne. Może ktoś z nich wróci kiedyś na tą scenę?
Rywalizację oceniała Wojewódzka Komisja Konkursowa w składzie:
- Kinga Hechsman – polonistka i nauczycielka bibliotekarka w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – Filii w Myślenicach,
- Joanna Kawalec – kierownik zespołu ds. Inicjatyw Edukacyjnych Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego,
- Kamila Klimczak – aktorka Teatru Bagatela,
- Anna Młynarczyk – nauczycielka bibliotekarka w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,
- Andrzej Popiel – aktor Teatru Słowackiego,
- Joanna Powierska-Szczucińska – starszy inspektor w zespole ds. Inicjatyw Edukacyjnych Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego,
- Małgorzata Słodykiewicz – referent w zespole ds. Inicjatyw Edukacyjnych Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, nauczyciel polonista,
- Małgorzata Stachurska – polonistka i nauczycielka bibliotekarka w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
8 grudnia w Krakowie odbyła się uroczysta Gala wieńcząca Konkurs. Oczywiście podczas niej nie zabrakło naszych niezwykle utalentowanych recytatorek.
—
Wiktoria Nykiel-Prząda / IB / PBW w Krakowie