Franciszek Jawor z Parafii Szczepanów przyjął święcenia diakonatu / 22 maja 2021 r. / zdjęcia
Siedmiu z 19 alumnów V roku WSD w Tarnowie przyjęło święcenia diakonatu w kościele pw. Ducha Świętego w Żabnie. Pozostali otrzymali je w Moszczenicy k. Gorlic i Łukowicy. Wśród alumnów którzy przyjęli w Żabnie święcenia diakonatu jest również Franciszek Jawor pochodzący z Parafii Szczepanów.
Uroczystość odbyła się 22 maja 2021 r. Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Salaterski.
W homilii zwrócił uwagę, że dla kandydatów do diakonatu minął czas bycia uczniem poprzez słuchanie wykładów, osobiste studium, wczytywanie się w Pismo święte, pracę nad sobą.
– Minął czas poznawania Pana Jezusa poprzez osobistą i wspólnotową modlitwę, dojrzewanie duchowe w ciszy seminaryjnej kaplicy. Nadszedł czas bycia misjonarzem Jezusa, dzielenia się tym, co otrzymaliście w Seminarium. Owszem, nadal będziecie w szkole Jezusa, jednak już teraz zostaniecie posłani, by mówić o Bogu poprzez swoją służbę diakona, a kiedyś księdza – mówił biskup.
Ucząc o zdaniach diakona kaznodzieja nawiązał do pozdrowienia mszalnego „Miłość Boga Ojca, łaska naszego Pana Jezusa Chrystusa, i dar jedności w Duchu Świętym, niech będą z wami wszystkimi”.
– Macie nieść miłość Boga Ojca poprzez dar swojego życia, talentów, rozwijanych umiejętności, doświadczenie przebaczenia w konfesjonale podczas własnej spowiedzi. Nieście innym, to co w was najlepsze, zwłaszcza wszystkim potrzebującym miłości, szacunku, wsparcia, pomocy – mówił bp Salaterski.
By nie pogubić się na drodze do kapłaństwa, wobec ilości oczekiwań i pragnień innych, diakoni powinni żyć w łasce uświęcającej, oddając się przez celibat i modlitwę na własność Bogu.
– Będziecie ludziom nieść łaskę Jezusa przez dar Komunii świętej i głoszone słowo Boże. Trzeba jednak, by te święte czynności opierały się na waszej bliskiej relacji z Jezusem. Nie zasłaniajcie sobą, swoimi doskonałościami i słabościami Boga innym – przestrzegał przyszłych diakonów biskup.
Mówiąc o darze jedności w Duchu Świętym kaznodzieja podkreślał wartość posłuszeństwa nauce Chrystusa i Kościoła.
– Jedność w Duchu Świętym buduje się także przez budowanie wspólnoty kapłańskiej na poziomie rocznika, parafii, dekanatu. W czasach rozbijania kapłańskiej jedności, trzeba o nią walczyć dla pełniejszego dobra Kościoła – podkreślał bp Stanisław.
Po homilii i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych biskup nałożył ręce na każdego z kandydatów, a następnie odmówił modlitwę święceń. Nowi diakoni ubrali skrzyżowane stuły i dalmatyki, przyjęli także księgę Ewangelii. Na zakończenie Mszy św. otrzymali dokument święceń, poświęcone brewiarze i grafiki przedstawiające kościół w Żabnie.
W sumie w tym roku zostało wyświęconych 19 mężczyzn z V roku WSD w Tarnowie. Pozostali przyjęli diakonat w Moszczenicy k. Gorlic i Łukowicy.
Czym jest diakonat?
Diakonat swoimi początkami sięga czasów apostolskich. O święceniach pierwszych diakonów czytamy już w Dziejach Apostolskich. Pierwsi diakoni wyświęceni przez Apostołów stali się pomocnikami prezbiterów, których Chrystus postał, aby głosili Jego słowo.
Zasadniczym obowiązkiem diakonów w pierwotnym Kościele była służba Chrystusowi żyjącemu w biednych, chorych, cierpiących, potrzebujących pomocy. Obecnie Kościół zleca diakonom głoszenie Słowa Bożego, troskę o Eucharystię i dzieło chrześcijańskiego miłosierdzia. Na mocy święceń Diakonatu diakoni będą więc mogli przewodniczyć publicznej modlitwie Kościoła, udzielać w sposób uroczysty sakramentu Chrztu Świętego, prowadzić pogrzeby, błogosławić, głosić naukę Bożą poprzez homilie, kazania i katechezę. Jako słudzy Najświętszego Sakramentu, będą asystowali przy Mszy świętej, udzielali Komunii Świętej i zanosili wiatyk do chorych.
Kandydaci do diakonatu poprzez dar święceń wchodzą w szeregi duchowieństwa Kościoła. Jednakże święcenia diakonatu, to nie tylko przyjęcie urzędów i przywilejów, ale także ofiary, jaką młodzi kandydaci do kapłaństwa składają Bogu: zobowiązania do celibatu, czyli do bezżeństwa i doskonałej czystości, zobowiązania do posłuszeństwa władzy kościelnej oraz zobowiązania do modlitwy brewiarzowej.
—
Foto Tarnowski Gość Niedzielny
IB
VIDEO