Geościeżka wokół lokalnego dziedzictwa – nowy projekt regionalno-cyfrowy brzeskiej biblioteki
Brzeska biblioteka wraz z początkiem roku rozpoczęła realizację nowego projektu dotyczącego dziedzictwa historycznego i kulturowego miasta. Wpisuje się on w jej regionalistyczne działania na rzecz dokumentowania i rozpowszechniania wiedzy o kulturze, historii i zasłużonych osobach z Brzeska i regionu brzeskiego. Na bazie historii lokalnej i z wykorzystaniem technologii powstanie gra terenowa wpisującą się w międzynarodową zabawę geocaching. Poprzez nią będzie promowana pamięć o miejscach, których już nie ma w Brzesku – zniknęły w toku dziejów lub zmieniły swoją funkcję – lecz są częścią jego dziedzictwa i wciąż pozostają w pamięci mieszkańców.
Za nami pierwsze spotkania z grupą projektową – poznawaliśmy założenia projektu, zaplanowaliśmy dalszą pracę i rozmawialiśmy o tym, jakich miejsc już w Brzesku nie ma, a warto pamięć o nich zachować wśród brzeszczan, a także przekazać młodszym pokoleniom czy osobom odwiedzającym miasto w celach turystycznych. Grupa wspólnie wybrała miejsca, o których będzie opowiadał projekt, by następnie pochylić się nad ich historią, szukając informacji w książkach i czasopismach z księgozbioru regionalnego biblioteki, a także odwołując się do swoich wspomnień. I tak geościeżka po Brzesku zaprowadzi podążające nią osoby m.in. na brzeski rynek, gdzie upamiętniony zostanie nieistniejący już drewniany ratusz, czy wspomniana kultowa dla wielu beczka z koziołkami, do dawnego Teatru Letniego, niegdysiejszego pawilonu przedszkolnego w Ogródku Jordanowskim, jednej z brzeskich studni, na miejsce, gdzie niegdyś działało szeroko wspominane Kino Bałtyk, czy szlakiem żydowskich synagog. Każdy z keszy (skrytek) przybliży historię tego miejsca, w miarę dostępności archiwalnych zdjęć pokaże, jak niegdyś wyglądało, a także jak prezentuje się współcześnie i zaangażuje do zabawy i główkowania przy szukaniu „skarbów”.
Pomysł na projekt dotyczący geocachingu zrodził się z prywatnego hobby oraz dostrzeżenia ogromnego potencjału Brzeska, by w ten sposób opowiedzieć o jego historii zarówno osobom tu mieszkającym, jak i przyjezdnym. Temat przewodni projektu stanowi natomiast odpowiedź na kulturową i społeczną potrzebę zachowywania pamięci o lokalnej historii, dziedzictwie miejsc (czasem już nieistniejących) i promowania jej wśród kolejnych pokoleń. Przeszłość to ważny element tożsamości lokalnych społeczności, takich jak właśnie mieszkańcy Brzeska, stąd wykazywana przez nich potrzeba nawiązywania w działaniach publicznych do lokalnej historii i jej kultywowania, także w atrakcyjny dla współczesnych odbiorców sposób.
Forma geościeżki, czyli tematycznej ścieżki geocachingowej, wybrana do zaprezentowania bogactwa dziedzictwa kulturowego i historycznego Brzeska, to także działanie na polu promowania miasta i jego potencjału turystycznego, włączania go we współczesne trendy turystyki. Dzięki oparciu gry na międzynarodowej zabawie geocaching (kilka milinów skrytek na świecie, 5 milionów osób grających, w tym około 17 tysięcy w Polsce) zyska ona atrakcyjną formę i stanie się częścią cieszącej się popularnością zabawy. Będzie to także ciekawa, ogólnodostępna i bezpłatna propozycja rozrywki dla osób w każdym wieku, także rodzin z dziećmi, posiadająca przy tym walory edukacyjne, zachęcając do aktywności ruchowej, kreatywnego spędzania czasu oraz zwiedzania – także swojej okolicy – poza utartym schematem.
Do udziału w projekcie biblioteka zaprosiła zainteresowanych lokalną historią, szczególnie osoby w wieku senioralnych, których pamięć jest skarbnicą wiedzy o minionych czasach. Przewidziane są także spotkania międzypokoleniowe będące okazją do współpracy opartej na wzajemnej wymianie doświadczeń i korzystaniu z potencjału różnych generacji – wiedzy i pamięci seniorów oraz biegłości młodzież w zakresie technologii. W ramach projektu odbędzie się cykl warsztatów, podczas których grupa projektowa będzie wspólnie poznawać metodę geocachingu, lokalną historię, uczyć się nowych rzeczy i miło spędzać czas przy wspólnym działaniu, czego finalnym efektem będzie stworzenie ścieżki geocachingowej, cyfrowej mapy i karty edukacyjnej opowiadających o ciekawych wątkach z historii Brzeska. Efekty prac projektowych wraz z towarzyszącymi atrakcjami zostaną zaprezentowane początkiem czerwca podczas eventu, na który zostaną zaproszone grupy szkolne, mieszkańcy regionu, a także osoby ze środowiska geocachingowego.
Gra jako element turystyki regionalnej będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych – bezpłatnie, niezależnie od czasu, pogody, bez większych przygotowań – skorzystają z niej mieszkańcy regionu, turyści, geocacherzy, którzy podróżują po Polsce, zdobywając kolejne skrytki. Posiada ona także potencjał na dalsze rozwijanie. Z pewnością będzie również w kolejnych latach dalej wykorzystywana w działaniach regionalnych biblioteki.
Działania realizowane w ramach projektu Geościeżka po miejscach, których już nie ma – warsztaty i gra terenowa wokół lokalnego dziedzictwa przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku. Sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN w ramach programu Moje miejsce na Ziemi.
—
PiMBP w Brzesku