Gminy oraz Starostwo złożą się na urządzenie do dekontaminacji dla brzeskiego Szpitala.
Blisko 178 tysięcy złotych będzie kosztowało specjalistyczne urządzenie do dekontaminacji (odkażania) jakie zostanie zakupione dla Szpitala Powiatowego w Brzesku. Tego typu urządzenia umożliwia szybką dezynfekcję pomieszczeń.
Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Brzesku zwróciła się do samorządowców z powiatu brzeskiego z prośbą o wsparcie finansowe w zakupie mobilnego urządzenia do dekontaminacji i utrzymania czystości powietrza w strefach ryzyka w szpitalach.
Stwierdzone zakażenia koronawirusem COVID-19 wśród pacjentów i pracowników szpitala wiążą się z koniecznością podjęcia natychmiastowych i skutecznych działań mających na celu dezynfekcję pomieszczeń szpitala tj. sal chorych, dyżurek lekarskich pielęgniarskich, gabinetów diagnostyczno- zabiegowych, pracowni diagnostycznych. Zakup ww. urządzenia w obecnej chwili jest jednym z najpilniejszych zadań. Koszt szacunkowy jednego urządzenia wynosi ok. 178.000, 00 zł.
Powiat Brzeski postanowił udzielić dotacji na realizację tego zadania kwoty w wysokości 25.000,00 zł, pozostałą kwotę stanowią środki gmin z terenu Powiatu Brzeskiego oraz udział własny SPZOZ w Brzesku.
Czym jest dekontaminacja
Dekontaminacja w szpitalu to proces polegający na dezaktywacji i usunięciu szkodliwych czynników biologicznych i substancji, które zagrażają życiu lub zdrowiu pacjentów na sali operacyjnej lub zabiegowej. Dekontaminacja pomieszczeń i urządzeń jest stosowana w placówkach medycznych takich jak: szpitale, przychodnie czy gabinety zabiegowe. Jedną z metod dekontaminacji jest dezaktywacja nadtlenkiem wodoru i ozonem czynników biologicznych w pomieszczeniach, na używanych sprzętach lub innej infrastrukturze.
—
IB
VIDEO
Przykładowa zasada działania urządzenia do dekontaminacji pomieszczeń