Grypy ptaków – zasady bioasekuracji. Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina zasady przeciwdziałania
W związku z wystąpieniem na terenie Polski 35 ogniska HPAI (grypa ptaków) w 2022 roku oraz okresem jesienno-zimowym związanym z sezonowymi migracjami ptaków dzikich, sprzyjającym rozwojowi zakażeń grypy ptaków u drobiu, Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaprasza do zapoznania się z pismem informacyjnym dotyczącym grypy ptaków oraz ulotką dotyczącą zasad bioasekuracji.
Przypomina się hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i odpowiednich środków bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa w tym w szczególności:
- Zabezpieczenia budynków, w których utrzymywany jest drób przed dostępem do dzikich zwierząt, w tym dzikiego ptactwa.
- Zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem dzikiego ptactwa.
- Nie karmienie i nie pojenie drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich.
- Stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do obsługi drobiu.
- Stosowanie mat dezynfekacyjnych przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.
- Zgłaszanie przypadków podejrzenia choroby zakaźnej drobiu odpowiednim jednostkom (lekarzowi weterynarii, wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi miasta)
Materiały informacyjne
Brzesko jest dosyć rozpoznawalnym zagłębiem drobiarskim, mogącym się pochwalić silną pozycją. Wszystko za sprawą kilku przedsiębiorców prowadzących m.in. fermę drobiu na granicy Brzeska i Jadownik, wylęgarnię indyków na ul. Przemysłowej (jedna w największych w branży) czy też ubojnię drobiu oraz zakład rozbioru drobiu na ul. Szczepanowskiej i Dworcowej.
—
IB / iwkowa.pl