Harcerze Szczepu Czarnego na Święcie ZHP Chorągwi Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
Ponad 1600 zuchów, harcerek i harcerzy z 22 hufców działających na terenie Małopolski uczciło pamięć Tadeusza Kościuszki – patrona ZHP Chorągwi Krakowskiej. Podczas gier terenowych wykonywali różnorodne zadania i nawiązywali nowe przyjaźnie. Po przemierzeniu pięciu tras spotkali się na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie odbył się uroczysty apel. Wśród tej licznej grupy nie zabrakło zuchów, harcerzy i harcerek ze Szczepu Czarnego z Jadownik.
Każdego roku Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Krakowska organizuje Święto swojego patrona Tadeusza Kościuszki, który 24 marca 1794 roku, na Rynku Głównym w Krakowie złożył uroczystą przysięgę, ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako insurekcja kościuszkowska.
Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Krakowska jest największą w Małopolsce organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży, liczącą ponad 8 tysięcy członków, zrzeszonych w 22 hufcach na terenie Małopolski.
Głównym celem jej działania jest wspieranie wychowania harcerek i harcerzy — stwarzanie warunków do wszechstronnego rozwoju. Swoim codziennym działaniem harcerscy wychowawcy-wolontariusze wspierają młodych ludzi poprzez proponowanie im różnorodnych form aktywności, dostosowanych do wieku i umiejętności uczestników.
W ciągu roku harcerki i harcerze zdobywają sprawności na całe życie i uczą się m. in. postaw otwartości, braterstwa i służby, czego najlepszym przykładem jest natychmiastowe zaangażowanie w działania pomocowe podczas epidemii COVID-19 oraz na rzecz uchodźców z Ukrainy.
Największymi wydarzeniami organizowanymi dla członków ZHP Chorągwi Krakowskiej są coroczne zimowiska i obozy, które nie tylko pozwalają na podsumowanie pracy czy zawiązanie nowych przyjaźni wśród rówieśników, ale przede wszystkim są możliwością przeżycia bezpiecznej, harcerskiej przygody na łonie natury.
—
foto: Szczep Czarny
IB /MUW