Hiszpania okiem i piórem Katarzyny Kobylarczyk – spotkanie autorskie w brzeskiej bibliotece / zdjęcia
Podczas pierwszego w 2023 roku spotkania autorskiego w brzeskiej bibliotece gościła Katarzyna Kobylarczyk, znana i ceniona reportażystka. Tematem spotkania były przede wszystkim jej dwie książki poświęcone Hiszpanii, który to kraj przybliżyła nieco zgromadzonej publiczności.
Rozmowa, której moderatorką była dyrektorka biblioteki Karina Legutek, rozpoczęła się od tej barwniejszej strony państwa z Półwyspu Iberyjskiego – o kolorowych, pełnych przepychu, lecz też ukazujących specyfikę kulturową i mentalną Hiszpanów fiestach pisarka opowiedziała odwołując się do swojego reportażu „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”. Hiszpania to jednak także kraj o burzliwej historii. O traumie społecznej i wciąż ujawniających się w relacjach społecznych konfliktach, u źródeł których leży wojna domowa sprzed 80 lat opowiada reportaż „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Książkę tę autorka pisała na przestrzeni 10 lat i jak sama mówiła, stanowi ona wynik barwo wielu lektur, podróży, rozmów, szokujących doznań. Pisarka otrzymała za nią m.in. prestiżową Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.
„Strup” nie ucieka od trudnych tematów, wręcz przeciwnie, autorka oddaje w nim głos kościom poległych wołającym z ziemi: z lasów, pól, wąwozów, studni, a także ich rodzinom, które pomimo upływu 80 lat wciąż w większości nie znają losów swoich poległych lub pomordowanych przodków, nie wiedzą, gdzie spoczywają ich ciała. Podczas spotkania nie zabrakło też refleksji o tym, czy możliwe jest pojednanie, gdy rachunek wzajemnych krzywd jest wciąż nierozliczony; czy możliwe jest zaakceptowanie historii takiej, jaka była i pójście dalej; czy młode pokolenia mają prawo do własnego spojrzenia na dzieje swojego narodu i życie przyszłością, zamiast kultywowania antagonizmów i czy Hiszpania – kraj o wielu rozdrapanych ranach – będzie w stanie wkrótce podźwignąć się z traumy.
W kontrze do tych trudnych, chociaż bardzo ważnych tematów i ciemnej, bolesnej strony Hiszpanii, spotkanie zakończyło się krótkim nawiązaniem do innego bardzo znanego reportażu Katarzyny Kobylarczyk – „Kobiet Nowej Huty”. Wyłania się z niego obraz zwykłych-niezwykłych kobiet, które budowały Nową Hutę, czasem dosłownie, na równi z mężczyznami pracowały bowiem jako murarki czy architektki, pobijały normę jako przodowniczki pracy. Były jednak także aktywistkami, prowadziły działalność kulturalną dla robotników, niektóre działały także jako opozycjonistki. Autorka, dla której Nowa Huta zajmuje szczególne miejsce w sercu, odmalowała portrety tych dziewcząt i kobiet, o których świat współcześnie często zapomina, kojarząc Nową Hutę z wizerunkiem mężczyzny-robotnika.
Dziękujemy za udział w spotkaniu i wspólne przeżywanie dziejów dalekiej Hiszpanii. Za przyjęcie naszego zaproszenia oraz ciekawe uwagi dziękujemy także wicestaroście brzeskiemu Maciejowi Podobińskiemu. Zarówno uczestnikom spotkania, jak i wszystkim naszym czytelnikom polecamy oczywiście książki Katarzyny Kobylarczyk, które można wypożyczyć w naszej bibliotece: katalog księgozbioru
Katarzyna Kobylarczyk (ur. 1980) – reporterka, autorka kilku książek, m.in.: „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”, „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”, „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”. Dla Małopolskiego Instytutu Kultury napisała pięć zbiorów reportaży historycznych poświęconych kulturze i historii regionu. Publikowała m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka dziennikarskich nagród: Zielonej Gruszki i „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina. Z urodzenia i zamiłowania nowohucianka.
—
PiMBP w Brzesku