ADV
blank
KulturaWiadomości

Jaśnie Wielmożny Panie Baronie! – o korespondencji Antoniego Wolnego ze Słotwiny z właścicielami Browaru Okocim

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przeniosła część swojej działalności kulturalnej i edukacyjnej do Internetu.

Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.

We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny, pięćdziesiąty siódmy już z kolei tekst, jaki został opublikowany w tej serii.

Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==

O historii brzeskich browarników – rodziny Goetzów z Okocimia napisano już bardzo wiele, także w ramach regionalnych wpisów przygotowywanych przez brzeską bibliotekę. Na temat rodziny Wolnych ze Słotwiny również znaleźć można sporo ciekawych i opracowanych informacji, to właśnie im poświęcona jest także wystawa archiwaliów ze zbiorów rodzinnych prezentowana aktualnie w holu na I piętrze RCKB. Jakie jednak były związki tych dwóch rodzin prowadzących swoje przedsiębiorstwa – przez pewien czas równolegle – w tak niedalekim sąsiedztwie? Takie pytanie padło na wernisażu wspomnianej już wystawy „Słotwina-Wolni” i stało się przyczynkiem do poszukiwań odpowiednich źródeł mogących rozjaśnić tę sprawę przez pana Wojciecha Wolnego – prawnuka Antoniego Wolnego, niegdysiejszego właściciela majątku w Słotwinie i założyciela fabryki zdrowotnej „Kawy Wolnego”. Pan Wojciech, kontynuując dzieło swojego ojca, Bolesława, odszukuje, opracowuje i popularyzuje wszelkie ślady dotyczące historii swojej rodziny, której losy splotły się także z dziejami Brzeska. Wpisy poświęcone poszczególnym wątkom czy archiwalnym materiałom publikuje na stronie internetowej rodzinawolnych.wordpress.com i fanpage’u Rodzina Wolnych na Facebooku. Tam też jesienią ubiegłego roku zmieścił informacje o efektach swoich poszukiwań, mających rozjaśnić nieco kwestię kontaktów pomiędzy słotwińskim majątkiem a okocimskim browarem i pałacem.

W zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie, wśród licznych archiwaliów po rodzinie Goetzów, okazały się być przechowywane także listy skierowane przez Antoniego Wolnego do Jana Albina Goetza, a później Antoniego Jana Goetza, datowane od 1915 do 1931 roku. Ich lektura to źródło wielu ciekawych informacji, ale też niewątpliwej przyjemności – zarówno ze względu na piękne, kaligraficzne pismo, jak i na styl wypowiedzi oraz ówczesną kulturę słowa. Tocząca się na przestrzeni lat korespondencja dotyczyła wielu tematów, odnaleźć w nich można prośby, oferty, wyjaśnienia, polecenia, ślady relacji społecznych i handlowych. Pojawiają się także w tle tak ważne dla losu obu przedsiębiorstw wydarzenia: śmierć barona Jana Albina Goetza oraz zaprzestanie produkcji w fabryce kawy Wolnego. Pełna treść listów dostępna w wyżej wspomnianych źródłach internetowych – jako zdigitalizowana kopia oryginalnych pism oraz w formie tekstu komputerowego odszyfrowanego z rękopisów. Tam też odsyłamy osoby zainteresowane tematem, zapraszając jednocześnie do oglądania wystawy „Słotwina-Wolni” w bibliotece i na planowane na kwiecień spotkanie autorskie z Wojciechem Wolnym zamykające wystawę i promujące nowe wydanie albumu „Wolnówka”.

W grafice wykorzystano fragmenty listów pochodzące z wpisów opublikowanych na fanpage’u Rodzina Wolnych. Oryginalne listy znajdują się w zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie.

PiMBP w Brzesku

blank

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button