Jedna osoba poszkodowana w pożarze kotłowni w Maszkieniach / 22 września 2022 r.
W czwartek 22 września 2022 roku kilka minut przed godziną 16 służby ratownicze zostały zadysponowane przez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Brzesku do pożaru kotłowni w miejscowości Maszkienice (Gmina Dębno). W kotłowni doszło do pożaru opału, a podczas próby gaszenia poszkodowany został właściciel domu.
– Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu okazało się, iż doszło do pożaru materiałów łatwopalnych w kotłowni budynku mieszkalnego. W wyniku zdarzenia poszkodowany został właściciel domu, który podjął próbę ugaszenia pożaru.
Do momentu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego, ratownicy udzielali poszkodowanemu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, następnie po przekazaniu został on przetransportowany karetką do szpitala na dalsze badania.
Do zdarzenia wyjechał zastęp GBARt w 6-osobowej obsadzie, który po niecałej godzinie działań wrócił do remizy – podsumowują swoje działania druhowie z OSP Dębno.
Na miejscu zdarzenia działania prowadzili strażacy z PSP JRG Brzesko, wraz z druhami z OSP Dębno oraz OSP Maszkienice. Działania prowadził także Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym strażacy apelują o szczególną ostrożność. W minionych sezonach grzewczych na terenie Powiatu Brzeskiego dochodziło do wielu fatalnych w skutkach pożarów domów, które kończyły się gigantycznymi stratami.
Od redakcji
Pożary kotłowni i domów to prawdziwa plaga. Jednym z najbardziej typowych objawów pożaru jest dym. By móc szybko zareagować i zlokalizować dym warto wyposażyć się w czujnik dymu. Należy jednak odróżnić detektor dymu od czujnika czadu. Eksperci zalecają zakup czujki dymu (80-150 zł), a gdzie to zasadne również czujki tlenku węgla (czadu – koszt 70-150 zł), jak również zakup gaśnicy (około 200 zł, co najmniej 6 kg środka gaśniczego). Ten niewielki wydatek może ocalić życie, zdrowie i dobytek w momencie powstania pożaru. Dostępne są również samoczynne urządzenia gaśnicze. Tego typu urządzenia są wyposażone w samoczynny zawór ampułkowy w wyniku przekroczenia krytycznej temperatury w pomieszczeniu. Koszt jest nieco wyższy niż zwykłej gaśnicy – waha się w przedziale od 250 do 500 zł.
—
foto: OSP Dębno
OSP Dębno / IB