ADV
blank
EdukacjaWiadomościWideo
Trending

Jubileusz brzeskiej Zielonki. To już 55 lat! / zdjęcia / video

Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku świętował 55 lat istnienia. Z tej okazji w piątek 22 marca 2024 r. odbyła się uroczysta akademia pod hasłem „Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Był to czas podsumowań, wspomnień i gratulacji.

Uroczyste obchody święta szkoły rozpoczął Dyrektor Jerzy Soska, który raz z Wicedyrektor Patrycją Ptak-Żołna powitał licznie przybyłych gości, przedstawicieli władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego, dyrektorów szkół, przedstawicieli Rady Rodziców, instytucji państwowych, ośrodków kultury, zakładów pracy, emerytowanych nauczycieli, pracowników, kadrę pedagogiczną i młodzież.

„Czekaliście na to całe czterdzieści lat. Witajcie w całkiem nowej bajce!” zapowiada Piotr Fronczewski w najnowszym teledysku dedykowanym filmowi „Akademia Pana Kleksa”.

– Na „Jubileusz Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych” czekaliśmy 55 lat. Takie momenty jak ten dają niesamowitą energię i pozwalają zapamiętać ważne wydarzenia. Porządkowanie szkoły po remontach, remontach jakich nie było od 50 lat, czas przygotowań do tego ważnego wydarzenia, to czas budowania wzajemnych relacji, w którym to okresie pracujący w szkole nauczyciele i pracownicy udowodnili, że tworzą prawdziwy zgrany zespół. Dzisiaj to My TIM Zespołu Szkół Technicznych podejmujemy Państwa by wspólnie świętować – mówił Jerzy Soska Dyrektor Szkoły.

Jubileusz szkoły to ważne wydarzenie w życiu uczniów, obecnych jak i emerytowanych nauczycieli, administracji, ale i całego powiatu. Z okazji 55-lecia istnienia szkoły spotkała się cała szkolna społeczność. Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku to placówka, która łączy i jednoczy wiele pokoleń. W uroczystości wzięło udział wiele osób, nie zabrakło byłych dyrektorów, nauczycieli i oczywiście absolwentów szkoły oraz przedstawicieli Firm współpracujących ze szkołą. W uroczyste obchody Jubileuszu zaangażowali się wszyscy nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy placówki. Zaproszeni goście nie szczędzili słów uznania, dziękując za wybitne osiągnięcia dydaktyczne oraz wychowawcze.

W tej szkole wychodzimy z założenia, że jak się trzeba spiąć, to się spinamy, ale przychodzi też czas, kiedy trzeba odpuścić i wtedy są chwile na celebrowanie ważnych wydarzeń i sukcesów. Radość nasza jest ogromna, że ten wyjątkowy dzień spędzimy w obecności tak znamienitych gości – mówiła Patrycja Ptak-Żołna Wicedyrektor Szkoły

Wszyscy zaproszeni goście podkreślali, że to, co charakteryzuje społeczność Zespół Szkół Technicznych i Branżowych, to silna tożsamość lokalna i kultywowanie tradycji, wspaniały rozwój placówki oraz wysokie osiągnięcia. Z okazji Jubileuszu dyrekcji, nauczycielom, pracownikom obsługi, a także uczniom i rodzicom życzono kolejnych tak pięknych uroczystości.

Starosta Brzeski Andrzej Potępa w swojej wypowiedzi podkreślał, że Jubileusz szkoły to niezwykłe wydarzenie dla całej społeczności – uczniów, całej kadry pedagogicznej, absolwentów, byłych nauczycieli i pracowników. Miniony czas to czas wyzwań, ale i radości z osiągnięć absolwentów. Zaznaczył, że wraz z rozwojem edukacyjnym idzie rozwój infrastrukturalny placówki. Wspomniał o zakończonym gruntownym remoncie i termomodernizacji budynku. Podziękował Dyrektorowi, nauczycielom za dobrą organizację zajęć podczas remontów, a absolwentom za spokojne znoszenie uciążliwości. Poinformował o planach budowy Branżowego Centrum Umiejętności – innowacyjnej placówki edukacyjno-naukowej.

W atmosferę minionych lat przeniosła widzów prezentacja multimedialna przybliżająca początki istnienia szkoły i ukazująca lata jej rozwoju. Dyrektor Jerzy Soska przybliżył w niej historię szkoły począwszy od roku 1969. Swoją wypowiedź rozpoczął od przedstawienia zmian nazwy placówki, a następnie przedstawił etapy remontowe, wygląd szkoły oraz rozwój edukacyjny. Podkreślił, że konkrety które zbudowały markę tej szkoły to min: kapitał ludzki, efekty kształcenia, nowoczesna baza dydaktyczna, odpowiedzialność oraz gotowość na zmiany, ludzie z charyzmą, pewni siebie, ambitni i solidni fachowcy. Placówka jest liderem kształcenia zawodowego w regionie, a mianowicie w Technikum – 9 zawodów, Branżowa Szkoła I Stopnia – 6 zawodów, Młodociani pracownicy – 15 zawodów, Branżowa Szkoła II Stopnia – 3 zawody. Jak podkreślał w swojej wypowiedzi „Uczymy nie dla szkoły, lecz dla życia”.

W prezentacji wspomniano również o przedstawicielach Firm, którzy sprawują patronat nad kierunkami i klasami w zawodach: technik mechatronik, technik elektryk, elektryk, ślusarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Firmami tymi są: Firma CANPACK, Firma Carlsberg Polska, Firma Proster, Firma IGLO, Firma Mabuchni Motor, Firma Millo Electronics, Firma Zasada Trans Spedition, Firma Bohle Gruppe, Firma Okno Plast.
W kolejnym punkcie zaprezentowano osiągnięcia szkoły w rankingu Perspektyw Najlepsze Technika osiągnięte w latach 2020 – 2024. Wyróżnienia zaprezentowali Stypendyści Prezesa Rady Ministrów, Finaliści oraz Laureaci Olimpiad.

Podkreślając rangę obchodów Jubileuszu 55-lecia, dyrekcja szkoły postanowiła stworzyć Kapsułę Czasu. Schowano do niej oprócz wspomnień tarczę szkoły, kartę biblioteczną, a także hymn szkoły, listę nauczycieli uczących w obecnym roku szkolnym, list majora Gryczmana z 1971, który przesłał w związku z nadaniem szkole imienia oraz wybrane zdjęcia z 55 lat istnienia szkoły.

Delegacja osób, a mianowicie Dyrektor Szkoły Jerzy Soska, Starosta Brzeski Andrzej Potępa, Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Brzyk, Dyrektor Wydziału Edukacji Janina Motak, Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, Przewodniczący Rady Rodziców Piotr Słowiak, poczet sztandarowy oraz uczniowie – przedstawiciele szkoły, złożyli kwiaty pod pomnikiem Westerplatte wraz z Kapsułą Czasu. Kapsuła czasu to wiadomość przekazywana kolejnym pokoleniom, mająca umożliwić im zrozumienie minionych czasów i zwyczajów. Delegacja powierzyła szkole i nauczycielom Kapsułę, aby ją chronili i dbali o nią przez następne lata.

Jubileusz szkoły był również okazją do wspomnień. Jak wspominali byli absolwenci szkoły oraz sam Dyrektor placówki Pan Jerzy Soska, minione lata mają cały czas w pamięci. Na myśl o nich czują duże wzruszenie. Dyrektor podkreślił, że trudno jest bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym spędziło się część swojego życia. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym pozostawiło się cząstkę siebie i część swojego życia. Podziękował gronu pedagogicznemu, pracownikom szkoły, rodzicom, uczniom oraz przyjaciołom i darczyńcom, którzy wspierali szkołę i przyczyniali się do jej rozwoju. Podkreślił, że to ich poświęcenie i zaangażowanie uczyniły szkołę miejscem edukacji, rozwoju i wzajemnej inspiracji.

Podczas Jubileuszu Dyrektor Jerzy Soska podziękował nauczycielom za ich wieloletnie zaangażowanie w edukację młodzieży wręczając Medale za Długoletnią Pracę w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych.

W podziękowaniu za ponad 30 lat pracy złote medale otrzymali: Mieczysław Kościelniak, Grażyna Płachta, Tadeusz Potocki , Anna Zięba, Wiesław Gibes, Aleksandra Kural, Władysława Kondratowicz, Janina Zając, Krzysztof Obal, Janina Kunecka, Anna Skoczek, Małgorzata Tekiela, Zofia Kurek, Janina Bryła, Anna Cichońska, Elżbieta Duch, Ewa Hudyma, Danuta Pamuła, Szymon Polek, Józefa Ruchała, Jerzy Podłęcki, Andrzej Polek, Maria Kołdras, Bernadeta Sumara, Janusz Jackowski, Jerzy Kłusek, Stanisław Świerad, Kazimiera Rogozińska, Dariusz Chrzan, Ewa Świerczek, Jadwiga Dojka, Jerzy Grzyb, Ignacy Klepak, Barbara Polek, Józef Sosin, Wiesław Łanocha, Eugeniusz Multan, Dorota Wawryka, Stanisław Kołodziej, Barbara Kordecka, Kazimiera Krzywicka, Stefan Dojka, Anna Karwala-Ożóg, Małgorzata Kubala, Lucyna Kubas, Dorota Moszczyńska, Maria Trzebiatowska.

W podziękowaniu za ponad 25 lat pracy srebrne medale otrzymali: Bogdan Hajduga, Krzysztof Serafin, Marta Aleksiewicz-Drab, Elżbieta Wojnowicz, Barbara Zelek, Józef Gawenda, Halina Podolańska-Nabożny, Andrzej Skrzekucki, Wiesława Szydek, Irena Latocha, Józef Koczwara, Halina Tymków, Maria Kluska, Tadeusz Okas, Roman Kusiak, Kazimierz Czubernat, Janina Kieć, Bogumił Ludwa, Stanisław Ropek, Stanisław Gnyla, Halina Gondek, Józef Seremak, Krystyna Cyga.

W podziękowaniu za ponad 20 lat pracy brązowe medale otrzymali: Krzysztof Leś, Tadeusz Paliński, Adam Siniarski, Elżbieta Stabrawa, Bogumiła Nowak, Maria Nowak, Stanisław Kura, Józef Pabian (Kierownik ODiDZ), Marian Grochola, Jadwiga Olchawa, Beata Dunikowska, Michał Jemioło, Krzysztof Osyba, Grzegorz Sidorko, Ewelina Sosin-Sidorko, Krzysztof Winczakiewicz, Ludwik Cyga, Zbigniew Janik, Tomasz Kukla, Andrzej Tyrkiel, Magdalena Żurek-Opiła, Zdzisław Kopytko, Danuta Toboła, Samek Maria, Małgorzata Bielawska-Wołek, Marek Jadczak, Jolanta Jaworska, Mariusz Klimczak, Ryszard Ożóg, Józef Pabian, Patrycja Ptak-Żołna, Agnieszka Kopytko, Magdalena Kucia, Anna Rudnik, Wacław Biel, Lucyna Czesak, Anna Węgrzyn, Wincenty Żurek, Władysława Nalepa.
Podczas uroczystych obchodów nie zapomniano o tych, którzy odeszli, a w historii placówki odegrali znaczącą rolę. Pamięć o nich uczczono chwilą ciszy.

Program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów, nauczycieli oraz absolwentów przeniósł zebranych w podróż w czasie. Zebrani obejrzeli program złożony z przedstawień, piosenek, układów tanecznych, których nicią przewodnią były wspomnienia z przeszłości szkoły jak i obecnego czasu. Pięknym akcentem był występ chóru szkolnego składającego się z 55 uczniów którzy odśpiewali Hymn Polski oraz Hymn Szkoły.

W programie zaprezentowali się uczniowie wszystkich zawodów, a wraz z nimi także nauczyciele. Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły oraz dokonania wpisu do Księgi Pamiątkowej. Wszyscy przybyli goście mogli podziwiać dekoracje oraz prezentacje przygotowane przez nauczycieli i uczniów. Były to m.in. wystawy zdjęć klasowych dawnych absolwentów, prezentacja multimedialna „Z życia szkoły”, kroniki szkolne oraz wystawa narzędzi i przyborów szkolnych. Wielu wzruszeń i radości dostarczyło gościom oglądanie galerii zdjęć obrazujących przeszłość i teraźniejszość szkoły. Atrakcją, która wzbudziła szczególne zainteresowanie przybyłych, było przeglądanie starych kronik szkolnych. Odczytywanie historycznych wpisów i staranne studiowanie zdjęć uczniów i nauczycieli z minionych lat było dla zwiedzających powrotem do lat młodości i źródłem wielu pozytywnych emocji.

Całej społeczności gratulujemy pięknego Jubileuszu. Życzymy także kolejnych wspaniałych lat działalności oraz dalszych sukcesów edukacyjnych i wychowawczych.

foto: Maciej Mazur / Paweł Tarsia

IB

Galeria zdjęć

 

blank

Podobne artykuły

Back to top button