Jubileuszowy X Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej w Porębie Spytkowskiej / 26 października 2021 r.
X Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej, Poręba Spytkowska, odbędzie się 26 października 2021 r (wtorek0 w Domu Ludowym Poręba Spytkowska. Rozpoczęcie o godz. 17.00.
Organizatorem Przeglądu jest Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne wraz ze Świetlicą Wiejską Poręba Spytkowska działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku.
Impreza ta skupia rękodzielników z różnych miejscowości, stowarzyszeń, KGW, Świetlic Wiejskich powiatu i gminy Brzesko. Jest to niezwykły sposób na pokazanie twórczości rękodzielniczych wielu ludzi, zwłaszcza twórczych umiejętności już zanikających jak bibułkarstwo, koronkarstwo czy wyplatanie ze sznurka a także pokazanie nowszych technik jak FOAMIRAM, decoupage. Struktura spotkania polega na przygotowaniu i prezentacji stoiska – wystawy twórców z danej miejscowości oraz przygotowaniu i prezentacji ich lokalnych potraw. Jest wynikiem wzajemnej współpracy lokalnych twórców, działaczy KGW, Stowarzyszeń, Świetlic, animatorów z danej miejscowości. Pomimo obostrzeń i ograniczeń związanych z pandemią która w różnych okresach przybierała różne kierunki działania w realizacji projektów udało nam się w pełni zrealizować Międzypokoleniowe Warsztaty Rękodzielnicze „Dom Rękodzieła”. Warsztaty realizowane były przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego obejmującego oprócz warsztatów rękodzielniczych bibułkarstwa, decoupage, foamiramu, filcu, cartmacink warsztaty zielarskie oraz z projektu starostwa powiatowego w Brzesku warsztaty z bibułkarstwa, ,decoupage, foamiramu, które bezpośrednio poprzedziły X Międzygminny Przegląd Rękodzieła. Przez szereg tygodni Uczestnicy spotykali się w Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej, Świetlicy Szkoły Podstawowej, Zagrodzie Edukacyjnej czy w siedzibach Stowarzyszeń, Kolping Bochnia, Dom Pobytu Dziennego w różnych grupach wiekowych poznając powyższe techniki rękodzielnicze.
Przegląd Rękodzieła odbywał się w Porębie Spytkowskiej od 9-ciu lat pod nazwą „Moja miejscowość – moja miłość” i obejmował prace rodzimych twórców i brało w nim udział od 8 do 24 osób. Zaczęło się to wszystko od Pani Heleny Możdżeń, która dnia jednego pokazała jak to dawniej wykonywano kwiaty z bibuły, najpierw nasze prace były nieporadne ale później wszyscy zwłaszcza dzieci na Świetlicy dochodziły do coraz większej wprawy i zaczęły powstawać interesujące kompozycje, które do tej pory przez 17 lat oceniane są w Przeglądzie Młodych Talentów.
Celem Przeglądu jest rozwijanie, kultywowanie dorobku kulturalnego, rękodzieła jak i kuchni regionalnej mieszkańców naszej miejscowości i okolic będącą formą podkreślenia przynależności do środowiska lokalnego, zachęcanie do podjęcia współodpowiedzialności za rodzimą kulturę, a młode pokolenie do poznawania kultury ludowej, tradycji i wartości cenionych w naszych domach od pokoleń, na których wzorowali się wielcy Polacy, które podobnie jak i naturalne środowisko powoli zanika odchodząc w zapomnienie.
W tym roku po raz X-TY w Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej biorą udział Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, Świetlice Wiejskie z następujących gmin:
Gmina Czchów
1.Świetlica Wiejska Złota
Gmina Gnojnik:
2.Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki
3.Świetlica Wiejska Zawada Uszewska,
4.Świetlica Wiejska Uszew,
Gmina Brzesko:
5.Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze,
6.Świetlica Wiejska Poręba Spytkowska
7.Porebskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne,KGW
8.Jasień – KGW „Pozytywnie Zakręceni”
9.Stowarzyszenie Kolping Brzesko, Bochnia
10. Stowarzyszenie Agroturystyczne GGG Kraków i Okolice,
11.Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami.
Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, którego założycielami są członkowie Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” mają nadzieję, że prowadzone działania posłużą do wypromowania bibułkarstwa jako produktu lokalnego Poręby Spytkowskiej a może i regionu. Tak jak Zalipie słynie jako wieś kwiatami malowana, tak pragniemy aby Porębę Sypytkowską postrzegano jako WIEŚ KWIATAMI z bibuły PRZEPLATANĄ.
ZAPRASZAMY
—
Maria Karaś
PLAKAT