Częściowe zaćmienie Księżyca będzie doskonale widoczne z Polski już 28 października 2023 wieczorem!
Zbliżające się zaćmienie Księżyca będzie najważniejszym zjawiskiem astronomicznym tej jesieni w naszym kraju. Będzie to zjawisko częściowe, które zobaczą mieszkańcy całej Europy, Afryki i Azji, a także częściowo mieszkańcy zachodniego wybrzeża Australii i wschodniej części obu Ameryk.
Czym jest zaćmienie Księżyca?
To zjawisko polegające na ustawieniu się Słońca, Ziemi i Księżyca w jednej linii. W tym przypadku Ziemia rzuca cień na powierzchnię Srebrnego Globu. Z tego powodu część tarczy Księżyca robi się wyraźnie ciemniejsza.
Obserwacje zaćmienia Księżyca można prowadzić przez wszystkie rodzaje instrumentów optycznych i nie wymaga to żadnych specjalistycznych filtrów ochronnych, jak ma to miejsce w przypadku zaćmień Słońca. Obserwacje tego zjawiska są całkowicie bezpieczne i można je prowadzić nawet nieuzbrojonym okiem.
– Tym razem będzie to zaćmienie częściowe. Oznacza to, że Księżyc najpierw skryje się w tzw. półcieniu Ziemi, a potem jego nieduża część pogrąży się w głównym stożku cienia.
Gdybyście stali na Księżycu w strefie półcienia, moglibyście zobaczyć na niebie Ziemię częściowo przysłaniającą Słońce. Gdybyście znaleźli się w strefie cienia, na niebie widzielibyście całkowite zaćmienie Słońca przez Ziemię.
Tym razem tylko 12% średnicy Księżyca zanurzy się w cieniu naszej planety – dlatego mówimy o zaćmieniu częściowym – wyjaśnia Karol Wójcik prowadzący serwis Z głową w gwiazdach.
Całe zaćmienie potrwa 4h 24m z czego zaćmienie częściowe potrwa 77 minut.
Podczas zaćmienia wyróżniamy kilka kluczowych momentów:
P1 – 20:01:47
Początek fazy półcieniowej
W tym momencie rozpoczyna się zaćmienie. Początkowo Księżyc będzie przemieszczał się przez strefę półcienia. Zauważymy to dopiero po ok. 30-40 minutach, gdy większość jego powierzchni będzie już w jej objęciu. Wtedy zarejestrujemy delikatne pociemnienie tarczy Księżyca
U1 – 21:35:18
Początek fazy częściowej
Gdy Księżyc cały znajdzie się w strefie półcienia, jego prawa-dolna krawędź zacnie zagłębiać się w strefie cienia. Tu z czasem nastąpi jego wyraźne pociemnienie i efekt nadgryzienia tarczy Księżyca.
MAX – 22:14:03
Maksimum fazy częściowej
Maksymalne zagłębienie się Księżyca w strefę cienia Ziemi. Tym razem 12% średnicy tarczy Księżyca znajdzie się w objęciach cienia. Od tego momentu zaćmienie będzie stopniowo ustępować.
🔸U4 – 22:52:39
Koniec fazy częściowej
Cała tarcza znajdzie się ponownie wyłącznie w strefie półcienia, powoli go opuszczając. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu minut będziemy obserwować, jak tarcza naszego satelity coraz bardziej się rozjaśnia.
P4 – 00:26:20
Koniec fazy półcieniowej
Już na kilkanaście minut przed tym momentem tarcza Księżyca będzie na tyle jasna, że trudno będzie zarejestrować obecność półcienia. W tym momencie zjawisko dobiegło końca.
Jeśli chcecie zobaczyć zaćmienie w detalu, już dziś dołączcie do transmisji LIVE którą dla Was szykuję. Stream ze zjawiska rozpocznie się punktualnie o 20:00 i będziemy wspólnie śledzić zaćmienie aż co samego końca.
Nie zapomnijcie zaprosić do wspólnego oglądania rodzinę i znajomych!
—
Z głową w gwiazdach / IB