Kącik astronomiczny / Kometa SWAN oraz Droga Mleczna na nocnym niebie / 20 maja 2020
Nocne niebo sprawia że osoby lubiące spojrzeć w gwiazdy nie narzekają na nudę. Przykładowo – w kwietniu nad naszymi głowami przeleciała kolejna partia satelitów Starlinków, a obecnie do Słońca zbliża się kometa Swan. Dodatkowo warto spojrzeć na Drogę Mleczną w południowej części nieba.
Do obserwacji najlepiej czwartkowy wieczór i noc. Później niestety pogoda może się popsuć i nie uda się przeprowadzić obserwacji.
Od kilku dni niecodziennego gościa – kometę SWAN (C/2020 F8). Z każdym dniem, a właściwie nocą kometa stopniowo się wznosi, wędruje przez Perseusza stając się obiektem całonocnym, a pod koniec miesiąca kieruje się ku Kapelli, którą minie w pierwszych dniach czerwca. 27 maja kometa osiąga swój punkt przysłoneczny w odległości 64 mln km, co powinno zaowocować jej pojaśnieniem.
Kometa Swan na nocnym niebie – około godziny 22.30 / aplikacja Stellarium
Na pewno możemy zapomnieć o obserwowaniu jej gołym okiem – Swan nie będzie tak jasna, jak byśmy chcieli. Zobaczenie jej gołym okiem jest prawie niemożliwe, dlatego do obserwacji wykorzystać trzeba wykorzystać co najmniej lornetkę lub niewielki teleskop.
Kometa SWAN będzie dość nisko nad horyzontem, warto więc zawczasu znaleźć miejscówkę z ciemnym, odsłoniętym północnym horyzontem. W razie potrzeby można wspomóc się aplikacją astronomiczną.
O innych ciekawych obserwacjach astronomicznych w roku 2020 pisaliśmy m.in.
Kącik astronomiczny / Grupowy przelot satelitów Starlink / 19 kwietnia 2020 r. <==
—
Z głową w gwiazdach / IB / Obserwatorium Astronomiczne w Radomyślu Wielkim