Kącik astronomiczny / Niesamowite widowisko na nocnym niebie. Starlink – 16 maja 2021 r.
W niedzielę wieczorem 16 maja 2021 r. na niebie nad Polską będzie można obserwować wysoki przelot satelitów Starlink l! Satelity będą zaledwie ok. 20 godzin po uwolnieniu, więc będą miały formę jasnej, świetlistej linii. To najlepsze warunki do obserwacji Starlinków od wielu miesięcy.
Pomimo że pogoda w ciągu dnia nas nie rozpieszcza, to jednak wieczorem służby meteo przewidują, że chmury na moment znikną i nie będą przeszkadzały w obserwacjach.
Na ten moment Starlinki są ekstremalnie blisko siebie, a ich orbita najbliższej nocy aż trzykrotnie będzie przebiegała nad terytorium Polski.
– Czekają nas więc dwa przeloty jasnej, świetlistej linii utworzonej przez satelity PRZEZ CAŁE NIEBO, oraz trzeci który zobaczymy w połowie mówi Karol Wójcik prowadzący profil Z głową w gwiazdach.
Karol Wojcik przygotował szczegółowy poradnik nt tego jak prowadzić dzisiejsze obserwacje Starlinków.
Przelot pierwszy
1️⃣ 21:53:34 – 22:06:44
W czasie pierwszego przelotu Starlinki wyłonią się znad zachodniego horyzontu o 21:53:54. Będziemy potrzebowali kilku minut, aby wzniosły się na tyle wysoko, aby móc je dostrzec. Ok 21:57 powinniśmy już móc wypatrzeć je w konstelacji Raka, nieco na lewo i w dół od Księżyca.
Następnie Starlinki powędrują w stronę PÓŁNOCNEJ części nieba (tylko mieszkańcy północy zobaczą je wysoko, ale nad południowym horyzontem).
Równo o 22:00 jasna, świetlista linia przemknie tuż obok Wielkiego Wozu by dalej kontynuować lot w stronę wschodniej części widnokręgu, gdzie znikną ok. 22:06:44
Drugi przelot
2️⃣ 23:33:52 – 23:47:04
Drugi przelot rozpocznie się podobnie jak poprzedni nad zachodnim horyzontem. Damy radę wypatrzyć je od ok. 23:38. Satelity pomkną w kierunku zenitu – przelecą więc dokładnie nad naszymi głowami.
O 23:40 przelecą pod ogonem Wielkiej Niedźwiedzicy, dalej kontynuować lot w stronę wschodniej części nieba, gdzie wejdą w cień Ziemi ok. 23:47:04 na wysokości ok. 16°.
Trzeci przelot
3️⃣ 01:14:02 – 01:19:44
Ostatni przelot będzie widoczny tylko przez połowę nieba.
Rozpocznie się nad zachodnim horyzontem, a satelity powędrują ok. 30° nad południowym horyzontem.
Wlecą w cień Ziemi o 01:19:44 nad konstelacją Panny.
UWAGA. Nie musicie znać się na gwiazdozbiorach. W podanych przedziałach czasowych po prostu wypatrujcie jasnej, świetlistej linii lecącej przez niebo. Będzie doskonale widoczna również z miasta.
[UDOSTĘPNIJCIE] informację znajomym, aby nikt dziś nie przegapił tego spektaklu na niebie.
Wszystkich miłośników astronomi zachęcamy do zasubskrybowania profilu Karol Wójcik / Z głową w gwiazdach <==
—
Foto: Karol Wójcik / Z głową w gwiazdach
Karol Wójcik / Z głową w gwiazdach / IB