ADV
Wiadomości

Kącik astronomiczny / Widowiskowy przelot stacji kosmicznej ISS / 21 stycznia 2025 r.

Wtorek 21 stycznia 2025 r. to kolejny wieczór z widowiskowym przelotem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeśli tylko dopisze pogodne niebo, warto spojrzeć w górę.

Do rzucenia okiem na to co dzieje się na nocnym niebie zachęca Karol Wójcicki z kanału „Z głową w gwiazdach”. Jego profil facebookowy jest prawdziwą kopalnią wiedzy na temat tego co aktualnie możemy zobaczyć na niebie.

Aktualnie orbita ISS jest ustawiona w taki sposób, że Stacja Kosmiczna do połowy przyszłego tygodnia przelatuje nad Polską (lub w jej pobliżu) w okolicach zmierzchu. W okolicach godziny 17-18 u nas przy Ziemi jest już ciemno, ale na wysokości 400 km wciąż widać Słońce. I to właśnie odbicie jego silnego blasku przez Stację sprawia, że na ciemnym niebie wydaje się taka jasna!
Odpowiadają za to panele słoneczne o łącznej powierzchni ok. 2500 metrów kwadratowych – to mniej więcej 1/3 powierzchni boiska piłkarskiego.
Stacja przemieszczając się z prędkością 7,9 km/s, oblatuje całą Ziemię dookoła w ok. 90 minut. Sprawia to, że z punktu widzenia obserwatora na Ziemie, stacja przelatuje całe niebo z zachodu na wschód w ok. 7 minut. Dlatego trzeba precyzyjnie wiedzieć kiedy spojrzeć do góry, żeby zobaczyć jej przelot.

Dziś z Polski będziemy mogli zobaczyć dwa przeloty:
🟠 Wczesno wieczorny przelot podczas zmierzchu
🕔 16:25 – 16:31
Pierwszy przelot nastąpi przy wciąż jasnym niebie, na którym będzie widać jeszcze niewiele gwiazd.
Trajektoria przelotu będzie podobna do tej wczorajszej: Stacja wyleci zza południowo-zachodniego horyzontu, minie blisko jasną Wenus, a następnie poprzez punkt górowania (16:28:23, wys. 44° az. 157° SSE) skieruje się w stronę jasnego Jowisza.
Następnie stacja wejdzie w cień Ziemi o 16:32:36 zaledwie 5° nad wschodnim horyzontem.
Obserwacja tego przelotu może być ciekawym wyzwaniem – warto na niego zapolować.

🟢 Przelot przez zenit na ciemnym niebie (na grafice poniżej)
🕔 18:02 – 18:06:32
Bardzo dobrze widoczny przelot na ciemnym już niebie. W centralnej Polsce przelot nastąpi praktycznie w zenicie.
Przelot nastąpi w zasadzie idealnie w osi zachód-wschód. Precyzyjnie o 18:05:00 mieszkańcy Warszawy, Łodzi czy Radomia, będę mogli zobaczyć ISS nad swoimi głowami!
Niecałe 30 sekund później, o 18:05:29 na wysokości 62° Stacja Kosmiczna efektownie wejdzie w cień Ziemi i zniknie.


foto: Z głową w gwiazdach
IB / Z głową w gwiazdach

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button