ADV
Wiadomości
Trending

Nie daj się uzależnić! Życie to nie gra!

W polskich i światowych mediach niemal codziennie pojawiają się artykuły o kolejnych ofiarach narkotyków. Niestety, nawet te przerażające informacje nie powodują, że mniej osób sięga po te substancje.
Młodzi ludzie, szukając nowych doznań, lepszej zabawy, pragnienia oderwania się od problemów codziennego życia, a czasem zwykłej ciekawości, chętnie zaczynają eksperymentować z narkotykami. Sprzyja temu również okres wakacyjny – czas nie tylko beztroskiego odpoczynku, ale także poznawania nowych miejsc i nawiązywania nowych znajomości. Niewielu zdaje sobie sprawę, że każdy, kto zaczyna eksperymentować z narkotykami, prędzej czy później może stać się uzależniony. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy ktoś ma silną, czy słabą wolę, ani ile razy zażył narkotyki – istotne jest to, że w ogóle zaczął.
Specjaliści ostrzegają, że w przypadku fentanylu, jako narkotyku i jednego z najsilniejszych leków przeciwbólowych stosowanych w onkologii i medycynie paliatywnej, uzależnienie może nastąpić znacznie szybciej, jeśli jest on przyjmowany bez wyraźnych wskazań medycznych i w sposób niekontrolowany.
*PAMIĘTAJ!!!*
Jeśli ktoś z twoich bliskich ma problem z uzależnieniem od narkotyków, może zgłosić się m.in. do:
– poradni leczenia uzależnień
– punktu informacyjno-konsultacyjnego Państwowej Inspekcji Sanitarnej
– punktu informacyjno-konsultacyjnego działającego w strukturach samorządu terytorialnego
Można także zadzwonić na telefon zaufania lub infolinię:
032 206 82 17 – telefon zaufania Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, czynny w poniedziałki w godz.10-19, wtorki i piątki w godz. 15.00-19.00, środy w godz. 10.00-13.00, czwartki w godz. 14.00-19.00.
800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania, przeznaczony dla osób używających narkotyków, uzależnionych oraz ich bliskich. Zakres pomocy: udzielanie informacji na temat systemu interwencji, leczenia i rehabilitacji, informowanie o przepisach prawnych związanych z narkomanią, udzielanie profesjonalnych porad nt. mechanizmów uzależnienia, motywowania do leczenia oraz wsparcia psychologicznego. Czynny w godz. 16.00-21.00, z wyjątkiem świąt państwowych.
(Źródło- Polska Policja)
blank

Podobne artykuły

Back to top button