Nie żyje Jerzy Trela. Przed laty gościł m.in w Borzęcinie i Brzesku / 15 maja 2022 r.
Nie żyje Jerzy Trela. Aktor teatralny i filmowy oraz profesor i krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych zmarł w niedzielę w Krakowie w wielu 80 lat. W swojej karierze aktorskiej zagrał około 350 ról. Co najmniej dwukrotnie Jerzy Trela gościł w Brzesku oraz Borzęcinie.
Borzęcin
26 listopada 2017 r. Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Fundacja „MAGMA” im. Ronalda Reagana zorganizowali niecodzienne widowisko poetycko-muzyczne pt.: „Borzęcaki i Krakowiaki Józefa Barana”. W przedsięwzięciu nawiązującym tytułem do „Wesela” Wyspiańskiego i „Krakowiaków i górali” Bogusławskiego – uczestniczyli najlepsi polscy aktorzy: Anna Dymna i Jerzy Trela czytający poezję Jubilata.
Pisaliśmy o tym w materiale: Borzęcin. 70 wiosen życia i 50 lat do rymu <==
Brzesko
6 lutego 2020 r. w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku odbyło się spotkanie z wybitnym aktorem. Salę audytoryjną szczelnie wypełnili miłośnicy talentu aktorskiego Jerzego Treli.
Pisaliśmy o tym w materiale: Brzesko. Niezapomniane spotkanie z Jerzym Trelą / zdjęcia <==
Szczepanów
W styczniu 2021 r. Jerzy Trela miał uczestniczyć w Bazylice Mniejszej w Szczepanowie w spektaklu bożonarodzeniowym pt. ‟Rozmowy Jana z Bogiem”. Wystąpić miał wspólnie z Janem Nowickim. Niestety z powodu choroby jednego z aktorów wydarzenie nie doszło do skutku.
Jerzy Trela
Jerzy Trela urodził się i wychował we wsi Leńcze w powiecie wadowickim, w rodzinie kolejarzy. Ukończył naukę w liceum plastycznym w Krakowie, po czym podjął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Jest na stałe związany z Krakowem. Występował w tamtejszym Teatrze Rozmaitości, od 1969 do stycznia 2014 w Starym Teatrze. Był członkiem podstawowego zespołu Starego Teatru, aktorem wielu przedstawień wyreżyserowanych przez Konrada Swinarskiego. Stworzył wybitne kreacje aktorskie, m.in. w Dziadach, czy Wyzwoleniu. Zespół teatru opuścił na znak protestu przeciw zmianom, jakie wprowadzał nowy dyrektor sceny – Jan Klata. Trela podkreślał, że bezpośrednią przyczyną były dwa performance’y firmowane przez nową dyrekcję, w których wykpiwany był Swinarski. Wraz z Trelą zespół opuściła Anna Polony.
W latach 1984–1990 był rektorem krakowskiej PWST. Następnie pełnił funkcję profesora tejże uczelni.
Z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej pełnił mandat posła na Sejm PRL IX kadencji (1985–1989).
11 maja 2022 Rada Miasta Krakowa nadała Jerzemu Treli tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa „w dowód uznania jego szczególnych zasług dla rozwoju życia teatralnego Krakowa i kultury polskiej”.
—
foto: Maciej Mazur
IB / wikipedia / borzecin.pl / PiMBP w Brzesku