ADV
Powiat TarnowskiWiadomości

Nietrzeźwi za kierownicą to w dalszym ciągu zmora dla innych kierowców i pieszych

Na tarnowskich drogach policjanci ruchu drogowego zatrzymali trzech kierowców, którzy wsiedli za kierownicę po wypiciu „kilku głębszych” kieliszków alkoholu. Niechlubnym rekordzistą okazał się 36-letni mieszkaniec powiatu tarnowskiego, który z wynikiem 1,66 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu jechał ulicami Tarnowa. Niewiele mniej alkoholu w organizmie miała 30-latka również z powiatu tarnowskiego, która jechał samochodem w powiecie z wynikiem 1,65 mg/l.

Do tarnowskich policjantów docierają sygnały o tym, że za kierownicę wsiadają osoby, które wcześniej piły alkohol. Z tego też powodu w Tarnowie oraz powiecie tarnowskim policjanci wydziału ruchu drogowego są mocno wyczuleni na informację o nietrzeźwych kierowcach.

Jednym z nich była informacja z wczoraj (7.03) o kierowcy mondeo, którego zachowanie wskazuje na nietrzeźwość. Po godzinie 10 rano informację taka otrzymuje dyżurny, że kierowca samochodu na austriackich numerach rejestracyjnych jedzie ulicami Bema i Panny Marii. Kierowca został zatrzymany na ul. J. Dąbrowskiego, a wynik badania wskazał 1,66 mg/l, to jest ponad 3.33 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca, to 36-latek z powiatu tarnowskiego, który został zatrzymany do wytrzeźwienia, stracił prawo jazdy, a dodatkowo wobec niego wszczęto postępowanie za naruszenie artykułu 178a kodeksu karnego.

Niewiele mnie alkoholu w organizmie miała kobieta, 36-letnia mieszkanka powiatu brzeskiego, która prowadziła mitsubishi w powiecie tarnowskim. Została ona ujęta po godzinie 18 przez mieszkańca powiatu, który uniemożliwił kobiecie dalszą jazdę i przekazał tarnowskim policjantom. Poddana badaniu trzeźwości „wydmuchała” 1,65 mg/l, tj. 3.31 promila. W tym przypadku również policjanci umieścili kobietę w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych do wytrzeźwienia.

Każde takie naruszenie skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy z tym, że mając w organizmie ponad pół promila alkoholu, zostaje wszczęte postępowanie za naruszenie artykułu 178a kodeksu karnego. Jego skutki to zakaz prowadzenia pojazdów na okres trzech lat, kara pozbawienia wolności do 2 lat i wysoka grzywna do 5 tysięcy złotych. W przypadku wykroczenia, czyli stężenia alkoholu w organizmie w przedziale od 0,2 do 0,5 promila, prowadzone jest postępowanie w związku z naruszeniem kodeksu wykroczeń, którego skutki to kara aresztu lub grzywny.

W opisanych przypadkach zostało wszczęte postępowanie karne, a kierowcy stracili swoje uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Tylko w ostatnich 3 dniach policjanci zatrzymali 5 osób, które prowadziły pojazd w stanie nietrzeźwości. Troje z nich to mężczyźni.

policja.com.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button