ADV
Wiadomości
Trending

Nowy Rok – jest szansa na zorze polarną!

W nowy rok – 1 stycznia 2024 r. mamy szansę na obserwację bardzo  jasnej i rozbudowanej zorzy dla większości obszaru Polski. Te obserwacje może jednak pokrzyżować dosyć szczelna pokrywa chmur, jaka rozciąga się nad Polską. Niemniej zachęcamy mieszkańców Powiatu Brzeskiego do obserwacji północnego nieba w nadziei na to że przez lukę w chmurach uda się zaobserwować zorzę.

– Więc Nowy Rok zaczynamy od polowania na zorzę polarną. Jeśli tylko macie pogodę, ruszajcie w teren. Spodziewałbym się pięknego pokazu jak tylko się ściemni – zachęca Kamil Wojcik z kanału Z głową w gwiazdach.

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna jest efektem docierania do ziemskich biegunów magnetycznych silnego strumienia wiatru słonecznego wysokiej prędkości (CHHSS) emitowanego w sposób ciągły przez dziurę koronalną znajdującą się w dolnej części słonecznej tarczy. Naładowane cząsteczki ze Słońca wchodzą w interakcję z tlenem i azotem tworząc w wysokich warstwach atmosfery barwne wstęgi.

Zorza, którą rejestrujemy w Polsce, ma najczęściej różowe lub czerwone barwy – to wyróżnia ją od tej arktycznej. Wyjaśnienie kryje się w nauce. Zorza polarna powstaje, gdy wysokoenergetyczne cząstki wiatru słonecznego wpadają w ziemską atmosferę i zderzają się z atomami gazów. Zielony kolor to efekt „spotkania” cząstek z tlenem na wysokości około 100 km. Natomiast różowe odcienie tworzą się, gdy cząstki docierają jeszcze niżej i reagują z azotem. W Polsce, będącej znacznie dalej od bieguna magnetycznego, zorze zazwyczaj pojawiają się właśnie w tym różowym spektrum.

Fot. Maciej Mazur

IB / National Geographic / Z głową w gwiazdach

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button