O fake newsach i e-usługach w brzeskiej bibliotece – Tydzień z Internetem 2022
Koniec marca i początek kwietnia to czas corocznej kampanii ALL DIGITAL Weeks, której polskim odpowiednikiem jest Tydzień z Internetem. Jej celem jest promowanie umiejętności cyfrowych oraz zasobów i narzędzi świata cyfrowego. Wydarzenia organizowane w ramach kampanii (spotkania, szkolenia, konferencje, warsztaty itp.) odbywają się w bibliotekach, domach kultury, szkołach i innych instytucjach edukacyjnych i kulturalnych i skupiają się na działaniach na rzecz podnoszenia szeroko rozumianych kompetencji cyfrowych.
Brzeska biblioteka od lat bierze udział w tej kampanii proponując swoim odbiorcom różnorodne warsztaty i spotkania skoncentrowane wokół tematyki cyfrowej. W ubiegłym roku ze względu na pandemię przygotowano materiały w wersji online. Teraz jednak udało się spotkać z uczestnikami na żywo.
W nawiązaniu do motywu przewodniego tegorocznej odsłony Tygodnia z Internetem, który brzmiał „Uwaga: dezinformacja!”, we wtorek, 29 marca odbyły się warsztaty dla dorosłych na temat fake newsów, dezinformacji i radzenia sobie z zalewem informacji. Ich uczestnicy poznali nieco bliżej różne typu fałszywych informacji oraz mechanizmy ich powstawania i rozpowszechniania, dyskutowali na temat związanych z nimi zagrożeń, a także wskaźników pomagających w ocenie wiarygodności treści medialnych. Poznali i przećwiczyli także kilka sposobów weryfikowania informacji z użyciem Internetu.
Aby promować rozwijanie kompetencji cyfrowych wśród brzeszczan zorganizowano także warsztaty pod nazwą „E-obywatel”, skupiające się wokół dostępnych obecnie usług elektronicznych związanych z załatwianiem spraw urzędowych, administracyjnych, dostępem do swoich danych. Uczestnicy warsztatów podczas dwóch dwugodzinnych spotkań w niewielkiej grupie poznawali Profil Zaufany, platformę ePUAP, Internetowe Konto Pacjenta i aplikację mObywatel. Oprócz tego ćwiczyli też korzystanie z oficjalnych platform internetowych pozwalających na wyszukiwanie terminów świadczeń zdrowotnych (terminyleczenia.nfz.gov.pl), sprawdzanie dostępności lekarstw i ich rezerwowanie (ktomalek.pl) czy śledzenie historii i danych pojazdów (historiapojazdu.gov.pl, bezpiecznyautobus.gov.pl).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów i życzymy powodzenia w ich działaniach w świecie cyfrowym!
—
PiMBP Brzesko