ADV
blank
Wiadomości
Trending

O gospodarstwie Bogumiły i Wojciecha Pajorów w niemieckiej prasie

Na stronie internetowej niemieckiego dziennika „Ruhr Nachrichten” pojawił się artykuł poświęcony specjalistycznemu gospodarstwu rolnemu Bogumiły i Wojciecha Pajorów z Iwkowej. „Ruhr Nachrichten” to codzienna gazeta dla Zagłębia Ruhry, która od 1949 roku ukazuje się w Dortmundzie w Niemczech.

Oryginalny materiał na www.ruhrnachrichten.de (artykuł płatny) <==

Dennis Gorlich dziennikarz „Ruhr Nachrichten” prezentuje czytelnikom innowacyjne gospodarstwo Bogumiły i Wojciecha Pajorów w Gminie Iwkowa, która jest partnerem niemieckiego Selm.

Uprawy w szklarniach Państwa Pajorów prowadzone są w systemie hydroponicznym – truskawki rosną tam bez użycia ziemi. Systemy korzeniowe roślin nie wzrastają w glebie, lecz umieszczone są w specjalnym, przepuszczalnym dla wody podłożu, przez które przepływa płynna pożywka.

– W ten sposób truskawki mogą być dostarczane w sposób ukierunkowany i wydajny, ponieważ system jest w dużej mierze zautomatyzowany – czytamy w artykule.

Zbiory truskawek są na poziomie 50 000 kilogramów rocznie.

– Zbiory odbywają się trzy razy w tygodniu – mówi w rozmowie z dziennikarzem Wojciech Pajor.

Przy uprawie hydroponicznej pracownikom jest dużo łatwiej prowadzić zbiór niż w przypadku tradycyjnej uprawy.  Mogą stać podczas zbiorów, ponieważ truskawki znajdują się na przyjaznej dla pleców wysokości 1,30 metra. Truskawki zbierane są w sposób ciągły. Owocują aż do grudnia.

Kiedy Wojciech Pajor z żoną przejęli firmę od rodziców w latach 90., w szklarniach prowadzonych od 1976 roku uprawiany był tylko ogórek.

– Wtedy przejęliśmy szklarnię, teraz jest ich siedem – mówi z dumą Bogumiła Pajor.

Dziś firma rodzinna zbiera rocznie średnio 50 000 kilogramów truskawek i 340 000 kilogramów ogórków.

Dziennikarz z „Ruhr Nachrichten” wspomina również o tym, że w 2016 r. Wojciech Pajor otrzymał nagrodę za system hydroponiczny zainstalowany w 2014 roku. Bogumiła i Wojciech Pajorowie byli gośćmi pary prezydenckiej na rozstrzygnięciu Ogólnokrajowego Konkursu Agroliga 2016. Gala konkursowa odbywała się w ogrodach pałacu prezydenckiego. Nagrodzonych zostało 16 gospodarstw rolnych i 16 firm działających w branży rolno – spożywczej. Małżeństwo Pajorów otrzymało dyplom okolicznościowy, a Wojciech Pajor został odznaczony Odznaką Zasłużony dla Rolnictwa.

Dziennikarz przypomina, że podobnie jak w Niemczech, popyt na owoce w Polsce nie może być pokryty wyłącznie krajową uprawą. Wojciech Pajor musi też konkurować z towarami importowanymi z Hiszpanii czy Maroka. Ale na jego towary jest popyt – a ceny truskawek z Iwkowej mogą nadążyć za konkurencją.

Selm – miasto partnerskie Gminy Iwkowa

W ostatnich miesiącach na stronie internetowej portalu pojawiło się szereg artykułów poświęconych Gminie Iwkowa, która jest partnerem Selm – miasta w Nadrenii Północnej-Westfalii. Dennis Gorlich w szeregu materiałów przybliża niemieckim czytelnikom funkcjonowanie kultury, edukacji i organizacji społecznych w Gminie Iwkowa. 

Selm to miasto w Nadrenii Północnej-Westfalii, które pod względem historycznym i geograficznym należy zarówno do południowego regionu Münsterland, jak i północnego Zagłębia Ruhry. Wraz z rozwojem wydobycia Zagłębie Ruhry rozszerzyło się na obszar Selm i tak około 1900 roku rozpoczęła się industrializacja Selm. W ciągu kilku lat niewielka gmina wiejska stała się miastem przemysłowym, w którym pojawiło się wielu nowych obywateli z Europy – zwłaszcza z Polski i Włoch. W 1926 r. kopalnia została zlikwidowana. Dziś Selm to nowoczesne i młode miasto.  Selm ma około 26 000 mieszkańców. Od 2006 roku odbywa się regularna wymiana uczniów z gimnazjów z Wojakowej i Selm, a od 2012 roku odbywają się regularne wzajemne wizyty władz Selm i Gminy Iwkowa. Wzajemne kontakty pozwoliły na zawiązanie partnerstwa, które zaowocowało oficjalnym porozumieniem podpisanym w 2016 roku.

O sukcesach Państwa Pajorów pisaliśmy m.in. w 2017 r. w materiale:

Mieszkańcy gminy Iwkowa nagrodzeni <==

foto: Maciej Mazur

IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button