O krok od masakry na torach w Woli Rzędzińskiej. Autobus MPK utknął na przejeździe
W piatek 19 stycznia 2024 r. na przejeździe kolejowym w Woli Rzędzińskiej miało miejsce zdarzenie na przejeździe kolejowo-drogowym, w którym kierowca autobusu MPK Tarnów nie zatrzymał się przed sygnalizatorem zabraniającym wjazdu na skrzyżowanie. Na sygnalizatorze drogowym nadawane było czerwone światło, które zabrania wjazdu na przejazd, tak samo jak rogatka. Niestety kierowca wjechał na przejazd i utknął na nim. Tylko dzięki wielkiemu szczęściu udało się uniknąć masakry – w autobusie znajdowało się wielu pasażerów (w tym dzieci), którzy musieli ratować się ucieczką.
W czasie gdy na przejeździe odbywały się te dantejskie sceny – około 100 metrów dalej został awaryjnie zatrzymany pociąg osobowy. W zjechaniu z przejazdu pomógł kierowca samochodu osobowego, który uniósł uszkodzoną rogatkę. Wg informacji jakie uzyskało Radio Kraków, kierujący pojazdem 43-letni mężczyzna został dyscyplinarnie zwolniony z pracy w MPK.
Okoliczności zdarzenia
Kierujący autobusem zignorował znaki i wjechał pod zamykający się drąg rogatkowy, powodując uszkodzenie rogatki. Następnie ruszył i zatrzymał się na środku skrzyżowania kolejowo-drogowego. Podróżni w pośpiechu opuścili pojazd.
Dyżurny ruchu, natychmiast po otrzymaniu sygnału na monitorze o usterce urządzenia przejazdowego i szybkim rozpoznaniu sytuacji – użył sygnału „Alarm”, celem automatycznego zatrzymania pociągu, zbliżającego się do przejazdu. Szybka reakcja i sprawne działanie pracownika Kolei, kolei pozwoliło uniknąć tragedii.
Przejazd kolejowo-drogowy w Woli Rzędzińskiej jest monitorowany i rejestrowany. O zdarzeniu zawiadomiono SOK i policję. Do czasu naprawy urządzeń i zagwarantowania bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz drogowego, zgodnie z przepisami prawa, wprowadzono ograniczenie prędkości jazdy pociągów przez przejazd do 20 km/h.
Bezpieczny przejazd – jak się zachować
99% wszystkich wypadków na przejazdach powodują kierowcy, którzy lekceważą sygnalizację, zasady ruchu drogowego i bezpieczeństwa. Pośpiech, nieuwaga i brawura zbyt często skłaniają do nierozważnych zachowań.
W Małopolsce, w 2023 r. miało miejsce 11 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Jedna osoba zginęła na przejeździe w miejscowości Uniejów Kolonia, w powiecie miechowskim – kierowca zignorował czerwone światło sygnalizatora i wjechał na przejazd wprost pod nadjeżdżający pociąg.
Oprócz wypadków, w województwie małopolskim w ubiegłym roku doszło również do ponad 700 sytuacji potencjalnie niebezpiecznych z winy kierowców, w Woli Rzędzińskiej – do 9 przypadków sytuacji niebezpiecznych.
W kampanii „Bezpieczny przejazd”, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nieustannie apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na przejazdach. Przypominają, że ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie rogatek to prowokowanie tragedii. A rozsądek i korzystanie z informacji na żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach może uratować życie.
W sytuacji kryzysowej można skorzystać z „żółtych naklejek”, które znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżu św. Andrzeja. Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest dodatkowo oznakowany. Żółte naklejki posiadają trzy istotne informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numer awaryjny.
—
bezpieczny-przejazd.pl
To nie jedyne niebezpieczne zdarzenie do jakiego doszło na przejeździe kolejowym w Woli Rzędzińskiej
2018 r.
2016 r.