O Polsce, miłości i pracy – Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Brzesku
Tradycyjnie w pierwszych dniach września brzeska biblioteka zaprosiła swoich czytelników, a także przedstawicieli lokalnych władz i instytucji oraz zaprzyjaźnionych artystów i działaczy do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, odbywającej się już po raz 12. pod patronatem Pary Prezydenckiej.
W tym roku w nawiązaniu do 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego jako wspólna lektura wybrane zostało „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Należące do kanonu literatury polskiej dzieło urzeka barwnością języka, nastrojowymi opisami przyrody, odmalowaniem panoramy i mentalności Kresów, a zarazem w bardzo sugestywny sposób odwołuje się do historii Polski i znaczenia patriotycznych postaw.
W PiMBP w Brzesku z rodzinami Korczyńskich, Bohatyrowiczów, ich krewnymi i przyjaciółmi mogliśmy spotkać się w czwartek, 7 września. We współpracy z brzeską nauczycielką i animatorką Agatą Podłęcką oraz z udziałem zaproszonych gości czytaliśmy wspólnie fragmenty utworu Elizy Orzeszkowej. W niemalże maratonowym wydaniu przypomnieliśmy sobie wszystkie najważniejsze wątki powieści. Jak zawsze dostępna była także okolicznościowa pieczęć. W tym roku na najwytrwalszych słuchaczy czekały także zakładki z cytatami, portretami Orzeszkowej i motywami nadniemeńskiej roślinności. Dziękujemy wszystkim czytającym i słuchaczom za przyjęcie zaproszenia i już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję.
Lektorzy tegorocznego Narodowego Czytania /w kolejności czytania:
Piotr Podłęcki – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzesku,
Karina Legutek – dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku,
Grzegorz Brach – Zastępca Burmistrza Miasta Brzeska,
Maria Marek – emerytowana dyrektorka brzeskiej biblioteki,
Joanna Kołodziej – nauczycielka matematyki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzesku,
Edward Knaga – prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Brzesku,
Joanna Kossoń – nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku,
Agnieszka Mastalska-Sowa – przyjaciółka biblioteki,
Anna Dobrzańska – aktywna czytelniczka biblioteki,
Zuzanna Peters-Musiał – gospodyni Salonu Literackiego w Petersówce,
Iwona Barnaś – aktywna czytelniczka biblioteki,
Marian Drąg – aktywny czytelnik biblioteki,
Sabina Jakubowska – pisarka, nauczycielka i doula,
Marek Kossoń – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach,
Anna Gaudnik – brzeska poetka, malarka i farmaceutka,
Franciszek Podłęcki – student prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni przyjaciel biblioteki oraz Izabella Adamiak – studentka psychologii UJ pochodząca z Warszawy,
Franciszka Klimek – przyjaciółka biblioteki,
Agata Podłęcka – brzeska nauczycielka, animatorka i poetka,
Renata Zagrodzka – pedagożka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku
Najpiękniejsze cytaty z powieści Elizy Orzeszkowej odczytała także młodzież – aktorki i aktorzy z Grupy Teatralnej GT z parafii Miłosierdzia Bożego oraz z koła teatralnego Stonoga przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzesku pod kierunkiem Agaty Podłęckiej w składzie: Julia Kura, Milena Kokoszka, Aleksandra Starostka, Ada Wolak, Klara Syty, Anna Krzyżak, Michał Kuciel, Karina Witek, Klara Gawin, Zofia Bryndal, Weronika Stachera, Izabela Glonek, Aniela Rudnik.
Piosenki nawiązujące do powieści i nadniemeńskiego krajobrazu wykonały członkinie kabaretu Babki z klasą w składzie: Agata Podłęcka, Joanna Kossoń i Joanna Kołodziej.
—
PiMBP w Brzesku