Okres świąteczno-noworoczny to czas intensywnej konsumpcji dóbr różnego rodzaju. Statystyki wskazują, że znaczną część nabywanych produktów stanowią odzież i obuwie. Niestety, wiele z tych „niechcianych” rzeczy trafia wówczas do koszy na śmieci.
Aby zwrócić uwagę na problem odpadów tekstylnych i ograniczyć w przyszłości ilość kupowanych ubrań, firan, pościeli czy butów, od 1 stycznia 2025 r. każda gmina w Polsce została objęta ustawowym obowiązkiem segregacji tego rodzaju odpadów
Wraz z początkiem roku gminy zostały zobowiązane do przyjmowania odpadów tekstylnych i odzieży w oddzielnych zbiórkach, najczęściej za pośrednictwem tzw. punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Tym samym każdy mieszkaniec powiatu może oddać nieużywaną odzież i tekstylia w PSZOK prowadzonym przez swoją gminę.
Celem tych zmian jest zwiększenie poziomu recyklingu oraz ochrona środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska. Warto pamiętać, że odpady tekstylne, takie jak ubrania czy obuwie, nie mogą już być wyrzucane do odpadów zmieszanych!
To skłania do refleksji nad ogromnym wpływem wszechobecnego konsumpcjonizmu na środowisko. Miejmy nadzieję, że trudności w pozbyciu się zbędnych rzeczy zmotywują nas do ograniczenia zakupów nowej odzieży i obuwia .Walka z nadprodukcją i nadkonsumpcją tych dóbr powinna stać się wspólnym celem, ponieważ to my, jako społeczeństwo, kształtujemy stan naszego środowiska . Tylko poprzez oddolne działania jesteśmy w stanie realnie wpłynąć na jego przyszłość
Działanie realizowane przez Powiat Bocheński w ramach projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005 realizowany przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.
—
fot. pinterest