ADV
Wiadomości
Trending

Oddział ginekologiczno-położniczy w SPZOZ Brzesko – kiedy wznowi działalność?

Wiele młodych mam z Powiatu Brzeskiego zadaje sobie pytanie na temat przewidywanego terminu wznowienia funkcjonowania Oddziału ginekologiczno-położniczego w SPZOZ Brzesko. Ten temat pojawił się kilkakrotnie w zapytaniach od naszych czytelniczek. Przedłużające się zamknięcie oddziału rodzi sporo obaw i niedowiedzeń, równocześnie ciężarne kobiety muszą rodzić w szpitalach w Bochni i Tarnowie.

Jak czytamy w oświadczeniu dyrekcji SPZOZ w Brzesku zamieszczonym na stronie szpitala – przyczyna zamknięcia tutejszego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Noworodkowym jest ciągle ta sama: braki kadrowe uniemożliwiające funkcjonowanie całego oddziału w trybie hospitalizacji całodobowej zgodnie z umową z NFZ i przepisami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz. U. 2019, poz. 1756). Początkowo problem dotyczył opieki anestezjologicznej, natomiast obecnie dotyczy także zapewnienia obsady specjalistów w części noworodkowej oddziału.

O przyczynach problemów oddziału pisaliśmy w artykule:

Koronawirus w brzeskim szpitalu. Oddział Ginekologiczno – Położniczy z Pododdziałem Noworodkowym zamknięty / 31 marca 2020 r. <==

– Zapewniam, że podejmowane są wielokierunkowe działania w celu stworzenia warunków do przywrócenia działalności oddziału. Jednak na chwilę obecną nie jest możliwe określenie, czy na pewno będzie to możliwe i kiedy mogłoby to nastąpić. Priorytetem w funkcjonowaniu oddziału jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa ciężarnej i noworodkowi, a dopóki nie będziemy w stanie tego bezpieczeństwa zagwarantować, poprzez pełną obsadę personelu medycznego, zgodnie z wymogami, działalność oddziału nie może zostać przywrócona – informuje Dyrektor SPZOZ w Brzesku Adam Smołucha.

Również informacje o bardzo trudnej sytuacji finansowej szpitala nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Trzeba zaznaczyć, iż w ostatnim roku szpital zakończył szereg bardzo dużych inwestycji, niezbędnych dla poprawy jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, w tym gruntowna przebudowa i modernizacja Bloku Operacyjnego oraz budowa Centralnej Sterylizatorni, zakup nowego sprzętu medycznego i remonty dostosowawcze pomieszczeń, których koszt przekraczał kilkanaście milionów złotych. Inwestycje te w dużej mierze możliwe były dzięki pozyskanym przez szpital środkom unijnym, jednak szpital musiał również wyłożyć własne środki finansowe dla realizacji projektów. Były to środki wydatkowane przez szpital z własnego budżetu, co było kwestią niezbędną, planowaną i uzgadnianą ze Starostą Brzeskim.

– Oczywiście borykamy się z problemami finansowymi, ale nie są one większe niż dotychczas. Dodatkowo, w związku z epidemią koronawirusa i ograniczeniami w realizacji świadczeń medycznych istnieje niepewność co do finansowania działalności szpitala w bieżącym roku, ale dotyczy to nas w równym stopniu jak całej ochrony zdrowia w Polsce – zaznacza Dyrektor SPZOZ w Brzesku Adam Smołucha.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy usytuowany jest na IV piętrze budynku Szpitala Powiatowego przy ulicy Kościuszki 68. Oddział posiada osobną salę operacyjną do wykonywania cięć cesarskich oraz ma do dyspozycji dwie sale operacyjne w ramach Bloku Operacyjnego.

IB / SPZOZ Brzesko (Dyrektor SPZOZ w Brzesku Adam Smołucha / (red. Monika Mikołajek-Burek, rzecznik szpitala)

blank

Podobne artykuły

2 Comments

  1. Zapewniam, zapewnialem , zapomnialem o wykwalifikowanym personelu. Lekarze poszli na prywatne dojenie pacjetek. Poklepie po brzuszku , powie jak mama ladnie wyglada w ciazy, sa nawet tacy ze powiedza ze dzidzius tez pieknie wyglada,,,oczywiscie po mamie hi hi Stowka i do domu,, najlepiej za tydzien przyjsc do kontroli bo jakby cos,,,,, i stowka nastepna.

  2. Masakra a ja za niedługo rodze ….tak bardzo chciałam na miejscu urodzic w Brzesku…tak jak pierwsze dziecko a tu teraz trzeba sie zastanawiac GDZIE? ….moim zdaniem bardzo potrzebny jest oddzial ginekologiczny…tylko trZeba cos zrobic zeby pielegniarki i lekarze chcialy w nim pracowac…

Back to top button