Oferta Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Brzesku. Tematyka form szkoleniowych
Przekazujemy Państwu kolejne wydanie informatora o formach doskonalenia organizowanych w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Brzesku. Zakres i tematyka obejmuje podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 oraz Państwa potrzeby artykułowane w ewaluacji szkoleń organizowanych w roku ubiegłym i licznych rozmowach z dyrektorami szkół i placówek. Nasz Ośrodek posiada Akredytację Małopolskiego Kuratora Oświaty co jest gwarancją wysokiej jakości kierowanej do Państwa oferty. Głównym zadaniem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Brzesku jest aktywny udział w procesie rozwoju małopolskiej edukacji poprzez wzmacnianie kompetencji zawodowych dyrektorów i nauczycieli oraz wspomaganie rozwoju szkół i placówek oświatowych co realizuje poprzez wdrażanie nowych oraz wzmacnianie sprawdzonych rozwiązań w zakresie kształcenia, opieki i wychowania oraz zarządzania; tworzenie możliwości rozwijania i wzbogacania umiejętności, wiadomości oraz kształtowania postaw dyrektorów i nauczycieli szkół i placówek oświatowych.
Misja Ośrodka obejmuje także działania inspirujące twórcze rozwijanie własnych zdolności, samodzielne poszukiwania rozwiązań określonych problemów, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie oraz poszanowania godności, cudzych odmiennych poglądów i idei. Istotnym elementem misji Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Brzesku jest dbałość o kształtowanie pozytywnego wizerunku Ośrodka w środowisku oświatowym, wśród organizacji pozarządowych, administracji i samorządów regionu. Dążymy do tego, by Ośrodek postrzegany był jako nowoczesna placówka doskonalenia, skupiająca wysoko kwalifikowaną kadrę, podejmującą współczesne wyzwania związane z rozwojem małopolskiej oświaty, wyróżniających się szeroką wiedzą zawodową oraz chęcią ciągłego podnoszenia swych kwalifikacji, a także łatwością adaptacji do zmieniających się nieustannie wymagań organizacyjnych i technologicznych edukacyjnego rynku pracy.
Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Brzesku jest cenioną placówką doskonalenia nauczycieli w środowisku oświatowym przez podmioty działające na rzecz edukacji. Konsekwentnie realizuje cele strategiczne pozwalające na spełnienie przyjętej wizji, dzięki kompetentnej i zaangażowanej w rozwój Ośrodka kadrze.
Serdecznie zapraszamy do współpracy
Tomasz Gurgul – dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku
KIERUNKI REALIZACJI POLITYKI OŚWIATOWEJ PAŃSTWA
W ROKU SZKOLNYM 2022/2023
- Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.
- Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
- Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej.
- Doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy, adekwatnie do zaistniałych potrzeb oraz kompetencji nauczycieli nowych przedmiotów wprowadzonych do podstawy programowej.
- Wspomaganie kształcenia w szkołach ponadpodstawowych w związku z nową formułą egzaminu maturalnego od roku 2023.
- Doskonalenie systemu kształcenia zawodowego we współpracy z pracodawcami – wdrażanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030.
- Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno – komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.
- Wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów, w szczególności z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
- Podnoszenie jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia udzielonego dzieciom i uczniom w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych.
DORADCY METODYCZNI ZATRUDNIENI
W POWIATOWYM CENTRUM EDUKACJI W BRZESKU:
PRZEDMIOTY ZAWODOWE – mgr Katarzyna Ćwiąkała
Doradca metodyczny przedmiotów zawodowych dla nauczycieli szkół branżowych i techników. Zawodowo nauczyciel w technikum geodezyjnym w Zespole Szkół Nr 2 w Bochni z wieloletnim doświadczeniem w geodezyjnych firmach handlowo -usługowych. Egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Autor i recenzent zadań do części pisemnej i praktycznej egzaminu zawodowego programów nauczania – CKE.
KONSULTACJE: Poniedziałek: 11.30-13.00
Czwartek: 12.00-13.30 (dwa ostatnie czwartki miesiąca w ZS Nr 2 w Bochni)
LEKCJA OTWARTA: Piątek: 14.50-15.35
WYCHOWANIE FIZYCZNE – mgr Paweł Płoskonka
Doradca metodyczny dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych w powiecie brzeskim, bocheńskim, wielickim
i proszowickim. Nauczyciel dyplomowany z ponad 20 letnim stażem nauczania Wychowania Fizycznego w ZSTiB w Brzesku. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie – kierunek – “Wychowanie fizyczne”.
Trener drugiej klasy piłki nożnej, instruktor koszykówki, były sędzia Piłki Nożnej na szczeblu Centralnym, a obecnie obserwator PZPN objęty szkoleniem Centralnym w Polsce.
Pracował jako Szkolny Organizator Rozwoju Edukacji w projekcie: ,,Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół poprzez wdrażanie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Brzeskim”. Ukończył szkolenie: ,,Szkołę trenerów wspomagania II stopnia”.
KONSULTACJE: Poniedziałek: 11.30-13.00 Wtorek: 12.00-13.30
LEKCJA OTWARTA: Poniedziałek: 7.15-8.00
FIZYKA – mgr Jolanta Sulma
Doradca metodyczny z fizyki dla szkół podstawowych, chętnie dzielący się swoim doświadczeniem również
z nauczycielami innych przedmiotów przyrodniczych. Nauczyciel dyplomowany z długoletnim stażem, zatrudniony w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie.
Osoba zaangażowana w swoją pracę, realizator wielu projektów, konkursów i innowacji w swojej szkole. Autorka pakietu edukacyjnego „CREDO na start” (scenariusz lekcji oraz materiały pomocnicze) dla nauczycieli, zamieszczonego na stronie projektu naukowego CREDO prowadzonego w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN: https://credo.science/education-materialyeng/. Materiały zostały opublikowane w jęz. polskim oraz
w j. angielskim. Współorganizatorka ogólnopolskiego konkursu: „Łowcy cząstek”. Prowadząca eksperckie konsultacje merytoryczne dla Centrum Nauki Kopernik.
KONSULTACJE: Poniedziałek: 12.00-13.00 i 14.00-15.00 Wtorek: 10.40-11.40
LEKCJA OTWARTA: Czwartek: 8.50-9.35
TECHNIKA – mgr Jarosław Wytrwał
Nauczyciel dyplomowany, praktyk z ponad trzydziestoletnim stażem pracy. Absolwent WSP w Krakowie, studia podyplomowe Akademia Ekonomiczna w Katowicach. Od początku kariery nauczycielskiej związany ze Szkołą Podstawową im. KEN w Zbylitowskiej Górze. Organizator, koordynator programów, konkursów szkolnych
i gminnych. Współzałożyciel i Wiceprezes Stowarzyszenia www.zbylitowska.pl zajmującego się wspieraniem działań społecznych, kulturalnych, proekologicznych, edukacyjnych i gospodarczych na rzecz społeczności lokalnej.
KONSULTACJE: Poniedziałek: 14.00-15.30
Czwartek: 8.30-10.00 (w ostatni czwartek miesiąca dyżur w MCDN Tarnów)
LEKCJA OTWARTA: Środa: 8.50-9.35
MATEMATYKA – mgr Lidia Okrzesa
Doradca metodyczny z matematyki dla nauczycieli szkół podstawowych, dyplomowany nauczyciel matematyki
w Publicznej Szkole Podstawowej w Porąbce Uszewskiej, egzaminator OKE, członek Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim, członek zarządu Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.
KONSULTACJE: Poniedziałek: 14.00-15.30 Środa: 13.00-14.30
LEKCJA OTWARTA: Czwartek: 10.45-12.15
JĘZYK POLSKI – mgr Iwona Krzysztof
Doradca metodyczny z języka polskiego dla nauczycieli szkół podstawowych. Dyplomowany nauczyciel języka polskiego, francuskiego oraz zajęć o charakterze terapeutycznym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzesku. Egzaminator z zakresu egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i języka francuskiego (Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie). Wspomaga nauczycieli z trzech powiatów: brzeskiego, bocheńskiego
i wielickiego.
KONSULTACJE: Czwartek: 14.00-15.30 Piątek: 13.00-14.30
LEKCJA OTWARTA: Wtorek:11.50-13.35
O NAS
ADRESATAMI NASZYCH DZIAŁAŃ SĄ:
- dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół oraz placówek oświatowych
- nauczyciele wszystkich etapów edukacyjnych różnych przedmiotów i specjalności
- pracownicy nadzoru pedagogicznego
- wszyscy zainteresowani problematyką oświatową
Na życzenie możemy przygotować i przeprowadzić różnorodne formy doskonalenia uwzględniające indywidualne potrzeby placówek oświatowych. Wysoką jakość naszych usług zapewnia kompetentna i wysoko wykwalifikowana kadra.
ORGANIZUJEMY I PROWADZIMY
- kompleksowe wspomaganie szkól i placówek oświatowych
- sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli i dyrektorów szkół i placówek oświatowych
- doskonalenie zawodowe i metodyczne nauczycieli i wychowawców
- doskonalenie kierowniczej kadry oświatowej
- konsultacje dla nauczycieli i dyrektorów szkół i przedszkoli
WSPIERAMY I UPOWSZECHNIAMY
- zmiany edukacyjne
- programy autorskie
- dydaktyczne i wychowawcze osiągnięcia nauczycieli i uczniów
- rozwój organizacyjny szkół i wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli
PROPONOWANA TEMATYKA SZKOLENIA RAD PEDAGOGICZNYCH
W ROKU SZKOLNYM 2022/2023
- Rola i zadania rady pedagogicznej w szkole.
- Wychowanie do dojrzałości, kształtowania dobra, prawdy i piękna.
- Dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych
i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. - Doskonalenie umiejętności z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
- Działania szkoły ukierunkowane na wspomaganie rodziców w wychowaniu dzieci poprzez realizację działań wynikających z programu wychowawczo – profilaktycznego oraz wychowania do życia w rodzinie.
- Trening uważności – mindfulness w kontekście zwiększania efektywności lekcji.
- Jak oceniać aby nie popełniać błędów i unikać pułapek oceniania?
- Strategia budowania odporności psychicznej nauczyciela – zapobieganie wypaleniu zawodowemu.
- Zaburzenia emocjonalne u dzieci – jak pracować ze skrajnymi i trudnymi emocjami u dzieci.
- Kompetencje przyszłości – lekcje STEAM- owe, elementy VUCA.
- Projektowanie i wdrażanie innowacji pedagogicznych.
- Wyzwania XXI w. czyli jak planować i realizować proces edukacyjny aby kształtować u uczniów kompetencje kluczowe.
- Motywowanie uczniów do nauki.
- Uczeń podwójnie wyjątkowy – uczeń z zaburzeniami i utalentowany.
- Zmiany w prawie oświatowym.
- Dokumentacja pracy nauczyciela.
- Organizowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole.
- Uczeń z depresją w szkole.
PROPONOWANA TEMATYKA FORM SZKOLENIOWYCH:
Tytuł szkolenia: Przed egzaminem ósmoklasisty – przykłady zadań powtórkowych. SZKOLENIE STACJONARNE
Data: 1.03.2023 godzina: 15.30-17.00 Cena: bezpłatnie
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele języka polskiego
Tematyka szkolenia:
- Skuteczne wykorzystanie TIK w zadaniach powtórkowych.
- Myślenie wizualne w praktyce.
- Sposoby wzbogacania słownictwa uczniów.
- Rozwijanie umiejętności redagowania wypowiedzi pisemnych.
- Doskonalenie umiejętności krytycznego i kreatywnego myślenia.
Osoba prowadząca szkolenie: Iwona Krzysztof
***
Tytuł szkolenia: Uczeń z depresją w szkole. SZKOLENIE STACJONARNE.
Data: 01.03.2023 godzina: 15.00-18.00 Cena: 80,00 zł
Czas trwania: 4 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele zainteresowani poniższą tematyką
Tematyka szkolenia:
- Definicja depresji, kryteria diagnostyczne.
- Uwarunkowania depresji u dzieci i młodzieży.
- Objawy zaburzeń depresyjnych.
- Komunikacja z uczniem z depresją.
- Praca z uczniem z zaburzeniami depresyjnymi – wskazówki, przykłady komunikatów.
- Komunikacja z rodzicami.
Osoba prowadząca szkolenie: Paula Ratusińska – Gromny
***
Tytuł szkolenia: Kompetencje przyszłości – lekcje STEAM-owe, elementy VUCA. SZKOLENIE ONLINE
Data: 2.03.2023 godzina: 15.00-18.00 Cena: 80,00 zł
Czas trwania: 4 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele zainteresowani poniższą tematyką
Tematyka szkolenia:
- Kompetencje 4K: krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja, współpraca (Collaboration).
- Kluczowe elementy edukacji w świecie.
- Nastawienie na rozwój i nastawienie na trwałość w rzeczywistości VUCA.
- Metody pracy angażujące uczniów.
- Model lekcji STEAM-owych.
Osoba prowadząca szkolenie: Wiesława Krysa
***
Tytuł szkolenia: Logorytmika dla smyka. SZKOLENIE STACJONARNE
Data: 7.03.2023 godzina: 16.00-20.30 Cena: 120,00 zł
Czas trwania: 6 godzin dydaktycznych
Adresaci szkolenia: nauczyciele zainteresowani poniższą tematyką
Tematyka szkolenia:
- Program (bloki tematyczne) wspomaganie rozwoju mowy, słuchu i motoryki dziecka. metody prowadzenia samodzielnie zajęć logorytmicznych z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Prowadzący szkolenie: Lubelskie Centrum Inicjatyw Tanecznych
***
Tytuł szkolenia: Metoda projektu na lekcjach techniki. SZKOLENIE STACJONARNE
Data: 9.03.2023 godzina: 15.00-16.30 Cena: bezpłatnie
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele techniki
Tematyka szkolenia:
- Projekt jako skuteczna metoda stosowana w kształceniu.
- Korzyści wynikające ze stosowania metody projektów.
- Metoda projektu a projekt techniczny na lekcjach techniki.
- Interdyscyplinarne projekty badawcze na lekcjach techniki.
- Przygotowanie instrukcji projektów.
Osoba prowadząca szkolenie: Jarosław Wytrwał
***
Tytuł szkolenia: Wyzwania XXI w. czyli jak planować i realizować proces edukacyjny aby kształtować u uczniów kompetencje kluczowe. SZKOLENIE ONLINE.
Data: 14.03.2023 godzina: 15.00-18.00 Cena: 80,00 zł
Czas trwania: 4 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele zainteresowani poniższą tematyką
Tematyka szkolenia:
- Istota kompetencji kluczowych.
- Kompetencje kluczowe na podstawie zaleceń Rady Europejskiej z 2018 r.
- Związek kompetencji kluczowych z Rozporządzeniem MEN w sprawie wymagań wobec szkół i placówek z podstawą programową kształcenia ogólnego.
- Planowanie i realizacja procesu lekcyjnego pod kątem świadomego kształtowania kompetencji kluczowych u uczniów.
Osoba prowadząca szkolenie: Joanna Pociecha
***
Tytuł szkolenia: Dostosowanie wymagań edukacyjnych z matematyki. SZKOLENIE STACJONARNE
Data: 15.03.2023 godzina: 15.00-18.00 Cena: 80,00 zł
Czas trwania: 4 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele matematyki
Tematyka szkolenia:
- Dostosowanie wymagań edukacyjnych w świetle przepisów prawa.
- Opinia i orzeczenie jako informacja o warunkach dostosowania form i metod oraz treści do specyficznych potrzeb ucznia.
- Jak poprawnie przygotować wymagania edukacyjne.
- Analiza przypadków z pracy nauczycieli uczestniczących w szkoleniu.
Osoba prowadząca szkolenie: Joanna Pociecha
***
Tytuł szkolenia: Rola myślenia pytajnego w efektywności nauczania. SZKOLENIE STACJONARNE.
Data: 16.03.2023 godzina: 15.00-18.00 Cena: 80,00 zł
Czas trwania: 4 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele zainteresowani poniższą tematyką
Tematyka szkolenia:
- Związek stopni z komentowaniem oceny.
- Funkcje myślenia pytajnego.
- Myślenie pytajne a myślenie twórcze.
- Zasady stymulowania myślenia pytajnego.
- Modelowanie zachowań pytajnych.
Osoba prowadząca szkolenie: Wiesława Krysa
***
Tytuł szkolenia: Być jak dobry wędkarz… czyli o metodach skutecznego kodowania informacji z przedmiotów zawodowych. SZKOLENIE ONLINE
Data: 23.03.2023 godzina: 16.00-17.30 Cena: bezpłatnie
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele przedmiotów zawodowych
Tematyka szkolenia:
- Co wpływa na uczenie się uczniów? – badania J.Hattiego.
- Koncentracja uwagi i efektywne notowanie.
- Po co się uczyć?
- Zapamiętywanie, powtarzanie i utrwalanie wiedzy.
- „Włam się do mózgu” – papuga, tancerka i bokser, czyli metafory na naukę.
- O pracy domowej i o zjadaniu słonia po kawałku.
- Idea uczenia się przez całe życie.
- Rodzice – jak wspierać dziecko w uczeniu się.
Osoba prowadząca szkolenie: Katarzyna Ćwiąkała
***
Tytuł szkolenia: Depresja u dzieci i młodzieży – jak rozpoznawać zaburzenie i pomóc uczniowi
w klasie. SZKOLENIE STACJONARNE
Data: 27.03.2023 godzina: 15.00-18.00 Cena: 80,00 zł
Czas trwania: 4 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele zainteresowani poniższą tematyką
Tematyka szkolenia:
- Depresja i jej oblicza u dzieci i młodzieży – kryteria diagnostyczne.
- Jak rozmawiać z uczniem z depresją?
- Jak rozmawiać w klasie o uczniu z depresją?
Osoba prowadząca szkolenie: Monika Kaczkowska
***
Tytuł szkolenia: Uczeń z autyzmem i zespołem Aspergera. SZKOLENIE STACJONARNE
Data: 29.03.2023 godzina: 15.00-18.00 Cena: 80,00 zł
Czas trwania: 4 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele zainteresowani poniższą tematyką
Tematyka szkolenia:
- Definicja zaburzeń ze spektrum autyzmu.
- Kryteria diagnostyczne według ICD – 10 oraz DSM – 5.
- Objawy i charakterystyka funkcjonowania uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
- Wskazówki i sposoby pracy z uczniem z ASD.
Osoba prowadząca szkolenie: Paula Ratusińska – Gromny
***
Tytuł szkolenia: Stretching na lekcji wychowania fizycznego. SZKOLENIE ONLINE
Data: 30.03.2023 godzina: 17.00-18.30 Cena: bezpłatnie
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele wychowania fizycznego
Tematyka szkolenia:
- Co to jest stretching?
- Rodzaje stretchingu.
- Korzyści ze stosowania stretchingu.
- Stretching na lekcji wychowania fizycznego.
- Przykładowe ćwiczenia w formie stretchingu.
Osoba prowadząca szkolenie: Paweł Płoskonka
***
Tytuł szkolenia: Eksperymenty w przestrzeniach SOWY. SZKOLENIE STACJONARNE W CENTRUM BIBLIOTECZNYM W BRZESKU
Data: MARZEC 2023 Cena: bezpłatnie
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele fizyki i przedmiotów przyrodniczych
Tematyka szkolenia:
- Doświadczenie i eksperyment – omówienie pojęć.
- Proste doświadczenia możliwe do wykonania w każdej szkole.
- Eksperyment w praktyce szkolnej – dlaczego warto?
Osoba prowadząca szkolenie: Jolanta Sulma
***
Tytuł szkolenia: Wpływ muzyki na wszechstronny rozwój dziecka. Inspiracja do aktywnego słuchania i tworzenia muzyki. SZKOLENIE STACJONARNE
Data: 4.04.2023 godzina: 16.00-20.30 Cena: 120,00 zł
Czas trwania: 6 godzin dydaktycznych
Adresaci szkolenia: nauczyciele zainteresowani poniższą tematyką
Tematyka szkolenia:
- Program (bloki tematyczne). Rola muzyki w życiu dziecka, elementy muzykoterapii.
Prowadzący szkolenie: Lubelskie Centrum Inicjatyw Tanecznych
***
Tytuł szkolenia: W jaki sposób opracować zadania do części pisemnej i praktycznej egzaminu zawodowego według nowej podstawy programowej?. SZKOLENIE ONLINE
Data: 13.04.2023 godzina: 16.00-17.30 Cena: bezpłatnie
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele przedmiotów zawodowych
Tematyka szkolenia:
- Struktura nowej podstawy programowej z 2019r.
- Metodologia tworzenia zadań do części pisemnej egzaminu zawodowego.
- Konstrukcja zadań do pisemnego egzaminu zawodowego.
- Metodologia tworzenia zadań do części praktycznej egzaminu zawodowego.
- Konstrukcja zadań do różnych modeli części praktycznej egzaminu.
- Przykłady zadań tekstowych z JEK: BHP, język zawodowy, kpis, opmz.
Osoba prowadząca szkolenie: Katarzyna Ćwiąkała
***
Tytuł szkolenia: Trening uważności – mindfulness na lekcji. SZKOLENIE STACJONARNE.
Data: 17.04.2023 godzina: 15.00-18.00 Cena: 80,00 zł
Czas trwania: 4 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele zainteresowani poniższą tematyką
Tematyka szkolenia:
- Uważność – czym właściwie jest i jak ją ćwiczyć?
- Trening uważności a zmysły.
- Trening oddechowy.
- Uważność a emocje.
- Uważność i świadomość ciała.
- Uważność w ruchu.
Osoba prowadząca szkolenie: Monika Kaczkowska
***
Tytuł szkolenia: Wspieranie uczniów leworęcznych w doskonaleniu umiejętności czytania
i pisania. SZKOLENIE STACJONARNE
Data: 19.04.2023 godzina: 15.30-17.00 Cena: bezpłatnie
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele języka polskiego
Tematyka szkolenia:
- Przyczyny leworęczności.
- Zasady pracy z dzieckiem leworęcznym.
- Leworęczność a rozwój mowy.
- Usprawnianie motoryki małej u dziecka.
- Ćwiczenia doskonalące technikę rysowania i pisania.
- Ćwiczenia usprawniające koordynację wzrokowo – ruchową.
Osoba prowadząca szkolenie: Iwona Krzysztof
***
Tytuł szkolenia: Wprowadzenie do obróbki drewna i metalu na lekcjach techniki. Podstawowe operacje technologiczne. SZKOLENIE STACJONARNE W SP W ZBYLITOWSKIEJ GÓRZE
Data: 19.04.2023 godzina: 15.00-16.30 Cena: bezpłatnie
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele techniki
Tematyka szkolenia:
- Obróbka drewna i metali – trasowanie.
- Cięcie drewna i metali – jakie narzędzia wybrać?
- Jak zrobić otwory w drewnie i metalu?
- Wygładzanie – jak szlifować drewno?
- Jak szlifować metale?
Osoba prowadząca szkolenie: Jarosław Wytrwał
***
Tytuł szkolenia: A może escape room? SZKOLENIE STACJONARNE
Data: 26.04.2023 godzina: 15.00-16.30 Cena: bezpłatnie
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele matematyki
Tematyka szkolenia:
- Główne założenia matematycznego escape room.
- Organizacja pracy lekcji wykorzystującej escape room.
- Stworzenie matematycznego escape room.
- Escape room na matematyce jako metoda uaktywnienia wszystkich uczniów.
Osoba prowadząca szkolenie: Lidia Okrzesa
***
Tytuł szkolenia: Wymagania edukacyjne z wychowania fizycznego zgodnie z wymogami prawa oświatowego. SZKOLENIE STACJONARNE
Data: 27.04.2023 godzina: 16.00-18.15 Cena: bezpłatnie
Czas trwania: 3 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele wychowania fizycznego szkół podstawowych
Tematyka szkolenia:
- Przypomnienie podstawowych zasad oceniania z wychowania fizycznego.
- Zakres oceniania uczniów na lekcji wychowania fizycznego.
- Na czym polega ocenianie.
- Krótka analiza wymagań z podstawy programowej.
- Przypomnienie taksonomii wymagań opisanych w podstawie programowej.
- Przykładowe ćwiczenia w formułowaniu wymagań edukacyjnych.
Osoba prowadząca szkolenie: Paweł Płoskonka
***
Tytuł szkolenia: Co z tym ciśnieniem. SZKOLENIE STACJONARNE W KRAKOWIE
Data: KWIECIEŃ 2023 godzina: 13.00-17.30 Cena: 80,00 zł
Czas trwania: 4 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele fizyki
Tematyka szkolenia:
- Zilustrowanie I zasady dynamiki, II zasady dynamiki, III zasady dynamiki.
- Wyznaczanie prędkości z pomiaru czasu i drogi z użyciem przyrządów analogowych lub cyfrowych oraz oprogramowania do pomiarów na obrazach wideo.
- Wyznaczanie wartości siły za pomocą siłomierza albo wagi analogowej i cyfrowej.
- Demonstracja działania siły bezwładności.
- Badanie warunków równowagi dźwigni jednostronnej i dwustronnej.
Osoby prowadzące: prof. dr hab. Rafał Abdank-Kozubski – Centrum Dydaktyki Wydziału FAIS UJ,
dr Renata Gargula – Centrum Dydaktyki Wydziału FAIS UJ,
dr Piotr Kurzydło – Centrum Dydaktyki Wydziału FAIS UJ,
Jolanta Sulma – doradca metodyczny z fizyki
Tytuł szkolenia: Eksperyment w nauczaniu fizyki w szkole podstawowej – właściwości materii. SZKOLENIE STACJONARNE W CENTRUM BIBLIOTECZNYM W BRZESKU
Data: 8.05.2023 godzina: 15.30-17.00 Cena: bezpłatnie
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele fizyki i przedmiotów przyrodniczych
Tematyka szkolenia:
- Doświadczenie i eksperyment – omówienie pojęć.
- Omówienie podstawy programowej z fizyki dla szkoły podstawowej oraz treści nauczania przewidzianych do realizacji w formie doświadczalnej z działu IV.
- Wykonanie prostych doświadczeń możliwych do wykonania w każdej szkole.
- Eksperyment w praktyce szkolnej – dlaczego warto?
Osoba prowadząca szkolenie: Jolanta Sulma
***
Tytuł szkolenia: Ocenianie kształtujące krok po kroku. SZKOLENIE STACJONARNE
Data: 10.05.2023 godzina: 15.30-17.00 Cena: bezpłatnie
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele zainteresowani poniższą tematyką
Tematyka szkolenia:
- Strategia oceniania kształtującego.
- Techniki sprzyjające wprowadzeniu strategii OK.
- Korzyści wynikające ze stosowania OK.
Osoba prowadząca szkolenie: Iwona Krzysztof
***
Tytuł szkolenia: Warunki zdobywania Karty Rowerowej w szkole podstawowej – opracowujemy testy sprawdzające wiadomości uczniów. SZKOLENIE STACJONARNE
Data: 11.05.2023 godzina: 15.00-16.30 Cena: bezpłatnie
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele zainteresowani poniższą tematyką
Tematyka szkolenia:
- Podstawa programowa techniki a karta rowerowa.
- Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskania karty rowerowej.
- Warunki uzyskania karty rowerowej.
- Treści edukacyjne zawarte w testach.
- Warsztatowe opracowanie przykładowych testów.
Osoba prowadząca szkolenie: Jarosław Wytrwał
***
Tytuł szkolenia: Autoewaluacja pracy nauczyciela teoretycznych i praktycznych przedmiotów zawodowych. SZKOLENIE STACJONARNE
Data: 18.05.2023 godzina: 16.00-17.30 Cena: bezpłatnie
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele przedmiotów zawodowych
Tematyka szkolenia:
- Podstawy prawne wskazujące na zasadność dokonywania samooceny.
- Definicja autoewaluacji.
- Indywidualna informacja zwrotna.
- Obszary podlegające autoewaluacji.
- Metody zbierania danych.
- Interpretacja wyników.
Osoba prowadząca szkolenie: Katarzyna Ćwiąkała
***
Tytuł szkolenia: Piłka nożna na lekcji wychowania fizycznego. SZKOLENIE STACJONARNE
Data: 25.05.2023 godzina: 15.00-17.15 Cena: bezpłatnie.
Czas trwania: 3 godziny dydaktyczne
Adresaci szkolenia: nauczyciele wychowania fizycznego
Tematyka szkolenia:
- Znaczenie rozgrzewki, kilka przykładowych rozgrzewek z piłkami.
- Ćwiczenia z piłkami (podania, przyjęcie, poruszanie się bez piłki).
- Przykładowe ćwiczenia doskonalące technikę – stałe fragmenty gry.
- Małe gry taktyczne – przykłady.
Osoba prowadząca szkolenie: Paweł Płoskonka
***
Kontakt:
Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Brzesku
ul. Piastowska 2B, 32-800 Brzesko
tel. 14 67 40 989
e-mail: info@pce-brzesko.pl