ADV
blank
Wiadomości

Ogrody, pasieka społeczna i warsztaty

Projekt „Pasieka społeczna i jej działania pro-pszczele” przyniósł wiele korzyści zarówno dla pszczół, jak i mieszkańców gmin z terenu Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała. Powstała pasieka społeczna prowadzona przez wspomnianą LGD, przeprowadzono pasjonujące warsztaty dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży, a także dokonano nasadzeń 5 Kieszonkowych Ogrodów Miododajnych.

– Projekt miał kilka celów. Promowaliśmy nasz region, jako miodem płynący, ponieważ jest on bogaty w pasieki. Poza tym edukowaliśmy mieszkańców regionu na temat istotnej roli pracy pszczół na rzecz roślin, a co za tym idzie i żywnością, którą spożywamy. Wskazywaliśmy negatywne działania ludzkie skutkujące spadkiem populacji pszczół. Kolejnym elementem projektu były kulinaria i wykorzystanie miodu w kuchni – informuje LGD Dunajec-Biała, inicjator projektu Pasieka społeczna i jej działania pro-pszczele” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Ogrody pełne roślin miododajnych powstały w gminach Pleśna, Ciężkowice, Wojnicz oraz Zakliczyn, gdzie stworzono aż dwie pszczele przestrzenie. Przy okazji mieszkańcy dowiedzieli się, jakie krzewy, drzewa czy zioła można zasadzić u siebie w ogrodzie, aby pszczoły i inne zapylaczy mogły cieszyć się z pożywienia. W akcje nasadzeń angażowały się m.in. panie z kół gospodyń wiejskich oraz uczniowie.

Kolejny pozytyw stanowi utworzenie pasieki społecznej, czyli ogólnodostępnego obiektu, w którym odbywać będą się szkolenia, warsztaty, a także zajęcia zdalne. Chcesz założyć przydomową pasiekę? Zapraszamy do pasieki społecznej, gdzie zdobędziesz podstawową wiedzę i rozpoczniesz przygodę z niezwykłym światem pszczół i pysznym miodem.

Czas pandemii nie przeszkodził w edukacji zainteresowanych osób. LGD Dunajec-Biała zorganizowała 3 serie warsztatów dla osób w różnym wieku. Podczas spotkań między innymi poruszano problemy z jakimi borykają się pszczoły, dzielono się tajnikami pszczelarstwa oraz przygotowano smakowite dania w oparciu o miód. Zajęcia miały atrakcyjną formę i były prowadzone przez doświadczonych pszczelarzy, specjalizujących się w przystępnym przekazywaniu wiedzy.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Kreator Treści

Galeria zdjęć

blank

Podobne artykuły

Back to top button