ADV
Kultura

Opowieść o niezwykłych kobietach. „Akuszerki” – premierowe spotkanie z Sabiną Jakubowską

W dniu oficjalnej premiery „Akuszerek”, w środę, 23 marca 2022 r., ich autorka Sabina Jakubowska spotkała się z mieszkańcami regionu brzeskiego w sali audytoryjnej RCKB. Organizatorami spotkania były Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie. Filia w Brzesku oraz Grupa Wydawnicza Relacja. Ta monumentalna i pięknie wydana powieść jeszcze przed swoją oficjalną premierą odbiła się szerokim echem nie tylko w mediach lokalnych, ale też na ogólnopolskich portalach literackich i recenzenckich. Dla Brzeska i regionu to szczególna publikacja – jest ona bowiem inspirowana prawdziwymi miejscami i osobami związanymi z naszą okolicą, przede wszystkim z Jadownikami, pojawia się jednak także Brzesko, Okocim, Szczepanów oraz inne pobliskie miejscowości.

Spotkanie z Sabiną Jakubowską w Brzesku i premiera jej powieści „Akuszerki” przyciągnęły liczną publiczność, zarówno w brzeskim RCKB, jak też w Internecie, wydarzenie było bowiem w całości transmitowane online na profilach organizatorów. Dzięki temu mogły w nim uczestniczyć osoby z różnych regionów Polski, nie zabrakło też widzów z innych krajów, zarówno europejskich, jak też z odległych Stanów Zjednoczonych czy egzotycznej Sri Lanki.

Moderatorką rozmowy z autorką była Barbara Sadurska, również pisarka, recenzentka „Akuszerek”, prywatnie związana z regionem brzeskim, przyjaciółka autorki jeszcze z lat szkolnych. W podobnym duecie – chociaż w odwrotnych rolach – pisarki spotkały się już w brzeskiej bibliotece przed dwoma laty, gdy promowano zbiór opowiadań „Mapa”.

Spotkanie autorskie poświęcone „Akuszerkom” miało niezwykłą energię, co jest zasługą charyzmy, poczucia humoru i doskonałego porozumienia obu rozmówczyń. Był to wyjątkowy dialog dwóch artystek, przyjaciółek, kobiet, osób „stąd”. Publiczność żywo reagowała zarówno na opowieści przybliżające fabułę i strukturę powieści, genezę jej powstawania, jak i na elementy humorystyczne czy odniesienia do lokalnej historii, kultury i specyfiki językowej. Szczególnie miłym akcentem było także odczytanie przez autorkę fragmentu jej dzieła oraz zaprezentowanie jednego z akuszerskich rekwizytów – „ciepłomierza” – odziedziczonego po swojej przodkini, akuszerce Annie Czarneckiej.

Przed spotkaniem osoby zainteresowane miały także możliwość zakupu powieści na stoisku lokalnej księgarni. Wszystkie książki zostały wykupione, co najlepiej świadczy o zainteresowaniu odbiorców. Po zakończeniu rozmowy autorka podpisywała przyniesione przez widzów pozycje, a kolejka osób chętnych, by uzyskać dedykację była naprawdę imponująca. Egzemplarz powieści został przez Sabinę Jakubowską przekazany także do zbiorów brzeskiej biblioteki, już wkrótce wraz z pozostałymi zakupionymi przez bibliotekę woluminami będzie dostępny dla czytelników.

Spotkania stacjonarne zaplanowano także we wszystkich filiach PiMBP w Brzesku. Najbliższe odbędą się 10 marca o 17:00 w Jadownikach oraz 14 marca o 17:00 w Mokrzyskach. Serdecznie na nie zapraszamy, z pewnością również okażą się wspaniałym doświadczeniem.

„Akuszerki”
Zima 1885 roku. Młodziutka Franciszka rodzi swoje pierwsze dziecko. W porodzie towarzyszy jej przybrana matka, znana w okolicy akuszerka. W tym samym czasie w pobliskim dworze również rodzi się dziecko. Franciszka zostaje zatrudniona jako jego mamka. Splot okoliczności sprawia, że zaczyna pomagać okolicznym kobietom w przyjściu na świat ich dzieci, a dzięki nieoczekiwanemu wsparciu zaczyna naukę w krakowskiej szkole położnych. Wraca z Krakowa do rodzinnej wsi bogatsza w wiedzę o rodzeniu, która boleśnie zderza się z wiejską rzeczywistością, biedną i zabobonną. Wciąga ją wir namiętności i wielkiej historii.

„Akuszerki” to inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała, nienawidziła i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy.

Sabina Jakubowska od lat jako doula towarzyszy kobietom przy porodach. Z wykształcenia jest archeologiem. Fascynuje ją historia lokalna, której poświęciła też doktorat. Jej debiutancka powieść dla młodzieży „Dom na Wschodniej” otrzymała Nagrodę Główną w konkursie Promotorzy Debiutów Tygodnika Powszechnego i Instytutu Książki. „Akuszerki” są jej pierwszą powieścią dla dorosłych czytelników.

Galeria zdjęć <==

foto: PiMBP w Brzesku
PiMBP w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Back to top button