6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego popularnie zwane Świętem Trzech Króli. Należy ono nie tylko do najważniejszych, ale i najstarszych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest bowiem już od III wieku. W tym dniu w kościołach święcone jest kadzidło i kreda. Od lat święto to wychodzi na ulice miast — a to za sprawą organizowanych pochodów Trzech Króli.
W sobotę 6 stycznia 2024 roku, pod hasłem „W jasełkach leży!”, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami setek miejscowości w Polsce i kilkudziesięciu poza jej granicami. Organizatorzy pragną zwrócić uwagę na Dzieciątko Jezus leżące w jasełkach, czyli w żłóbku (słowem „jasło” określano dawniej żłób, paśnik dla zwierząt), które skupia naszą uwagę na prostocie i ubóstwie swojego narodzenia.
– Niech ten obraz trzech władców zgodnie klęczących przed żłóbkiem, stanie się przesłaniem dla dzisiejszego świata, niech niesie radość i nadzieję tam gdzie jej brakuje – zaapelował prezydent Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w liście do uczestników orszaków trzech królów 2024.
Mając na uwadze bogatą i wielowiekową tradycję kolędowania w Polsce, Fundacja Orszak Trzech Króli w roku 2024 szczególnie pragnie zachęcić do jej pielęgnowania i podtrzymywania w okresie świątecznym. Impreza od lat pokazuje, że lubimy gromadzić się wspólnie przy takich okazjach. Pomimo często niesprzyjającej pogody – ulicami miast i wsi idą setki mieszkańców – całe rodziny, księża, władze samorządowe, szkolne delegacje, strażacy i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Jest kolorowo i radośnie.
Na mapie miejscowości w których organizowany jest Pochód Trzech Króli możemy znaleźć miejscowości z naszego regionu.
Bielcza
Orszak Trzech Króli spod kościoła na Góry po sumie. Duszpasterze zapraszają wszystkich mieszkańców parafii – w szczególności dzieci, kolędników misyjnych w strojach, młodzież i dorosłych również w strojach, a przynajmniej z koroną na głowie. Na górach żywa szopka i koncert kolęd a przy ognisku, gorąca herbata z goździkiem i prawdziwym sokiem malinowym z bieleckich lasów.
Borzęcin Górny
Uroczyste przejście Orszaku Trzech Króli rozpocznie się na parkingu przed szkołą o godz. 10:15. Po krótkiej modlitwie i scence w pałacu Heroda o godz. 10:30 przejdziemy do kościoła ze śpiewem kolęd. W kościele oddamy pokłon Panu Jezusowi w żłóbku i przeżyjemy Eucharystię. Młodzież rozda korony.
Brzesko
Już po raz 11 wyruszy przez Brzesko Orszak Trzech Króli. Rozpoczęcie Orszaku spod pomnika św. Jakuba po Mszy św. o godz. 10.30, a zakończenie na Rynku.
Dębno
III Gminny Orszak Trzech Króli rozpocznie się na dziedzińcu Muzeum Zamek w Dębnie o godz. 14:30, aby po krótkiej inscenizacji, w asyście orkiestry dętej wyruszyć i towarzyszyć 3 mędrcom ze wschodu, którzy będą konno podróżować pod kościół Św. Małgorzaty w Dębnie. Na placu kościelnym, po złożeniu darów, w finałowej scenie zobaczymy i usłyszymy kolędników, z którymi wspólnie odśpiewamy kolędy. Do godz. 16:00 trwać będzie rodzinne spotkanie przy drobnym poczęstunku, przygotowanym przez KGW z Dębna, Jastwi, Woli Dębińskiej i animacjach muzycznych dla dzieci. Przed wyruszeniem orszaku, będą rozdawane okolicznościowe korony i śpiewniki.
Tymowa
Uroczystości rozpocznie Msza Święta o godz. 11.00, a następnie uczestnicy orszaku przemaszerują do żywej szopki. podczas Orszaku Trzech Króli zaplanowano wspólne śpiewanie kolęd przy Tymowskim Betlejem. Oprócz wspólnego śpiewu kolęd panie z Koła Gospodyń Wiejskich zadbają o poczęstunek.
—
IB / diecezja.tarnow.pl
Fot. Bogusław Hajduk
VIDEO