ADV
Wiadomości
Trending

OSP Łęki, OSP Jaworsko oraz OSP Uście Solne z nowymi samochodami pożarniczymi

Lekkie, średnie i ciężkie – łącznie 62 – wozy strażackie trafią do małopolskich Ochotniczych Straży Pożarnych. To efekt decyzji kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które w ostatnich dniach przedstawiło ogólnopolskie zestawienie jednostek z dofinansowaniem.

Trzy nowe wozy trafią do strażaków z gmin Dębno, Borzęcin oraz Szczurowa.

OSP Łęki / Gmina Borzęcin / lekki samochód ratowniczo gaśniczy

OSP Jaworsko / Gmina Dębno/ średni samochód ratowniczo gaśniczy

OSP Uście Solne / Gmina Szczurowa / lekki samochód ratowniczo gaśniczy

O wynikach dla Małopolski podczas briefingu prasowego w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie mówili dziś wojewoda Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego, członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Łukasz Smółka oraz małopolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Filipek.

– Nowy sprzęt to większe bezpieczeństwo. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało dofinasowania dla zakupu 62 wozów ratowniczo-gaśniczych w Małopolsce. Do małopolskich jednostek OSP trafią 4 ciężkie, 42 średnie i 16 lekkich wozów, które w razie zagrożenia będą do dyspozycji dla strażaków ochotników, aby ci nieśli pomoc.

Niejednokrotnie to właśnie druhowie z OSP na miejsca wypadków docierają jako pierwsi. W ostatnich latach widoczny jest wzrost zakresu rządowych inwestycji wspierających działalność jednostek OSP.

Dla porównania w ubiegłym roku w skali Polski zakupiono 533 nowe wozy, podczas gdy w roku 2014 było ich jedynie 229. To będzie dobry rok dla małopolskich druhów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Sprzęt ratowniczy jest podstawą pracy strażaków. Samochody ratowniczo-gaśnicze są kluczowe podczas pożarów i wypadków. Nowoczesny sprzęt pozwoli na szybszą i skuteczniejszą pracę druhów z OSP

– Dziś przekazujemy bardzo dobre informacje. Kolejny rok i kolejne samochody trafią do jednostek ochrony przeciwpożarowej, tym razem w ramach programu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Nie możemy mówić w dzisiejszych czasach o sprawnym ratownictwie bez nowoczesnych narzędzi.

Możemy mieć wielki zapał, możemy mieć wiedzę stosowną do obsługiwanych zdarzeń, ale bez odpowiednich narzędzi ta pomoc nie będzie na tyle skuteczna i będzie w pewien sposób ograniczona. Dzięki tym nowym pojazdom zwiększamy bezpieczeństwo nie tylko Małopolan, ale także milionów osób podróżujących przez Małopolskę i odpoczywających w naszym regionie.

Ponad 1400 jednostek ochrony przeciwpożarowej stoi codziennie na straży bezpieczeństwa w Małopolsce – podkreśla małopolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Filipek.

foto: ŁUKASZ CZECHYRA /FOTO GOŚĆ

MUW / IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button