W 2022 roku rozpoczęły się długo wyczekiwane prace przy pałacu Dąmbskich w Wojniczu, które pozwolą uratować zabytkowy budynek przed całkowitą ruiną. Obecnie zakończony został pierwszy etap prac przy obiekcie.
W ramach pierwszego etapu prac do tej pory wykonano podbicia i izolacja fundamentów oraz położono nowy dach na pałacu. Wykonano również elewację budynku oraz prace budowlane na wszystkich kondygnacjach, które zostały połączone z wymianą okien i drzwi. Po zakończeniu prac odbyło się również oficjalne uruchamianie iluminacji pałacu w raz z prezentacją częściowo wyremontowanego obiektu.
– Prace przy renowacji pałacu postępowały w dobrym tempie. Pomimo wielu problemów, które pojawiły się w trakcie realizacji wykonawca robił wszystko, żeby prace szły cały czas do przodu. Nowa więźba dachowa i sam dach są już gotowe, pałac został też otynkowany na zewnątrz, wymieniono wszystkie okna i odbudowano fragmentu budynku, który uległ zawaleniu. Przez ostatnie lata pałac jedynie odstraszał swoim wyglądem, dlatego cieszę się, że zrobiliśmy oficjalne odsłonięcie pałacu, który w trakcie prac cały czas był ofoliowany, a teraz robi wrażenie. – tłumaczy burmistrz Wojnicza, Tadeusz Bąk.
Jednak pierwszy etap modernizacji nie obejmuje jego wykończenia w środku. Na to przyjdzie poczekać, bo Urząd Gminy nie ma pieniędzy na kolejny etap.
– Jeśli tylko pojawi się możliwość otrzymania funduszy czy to rządowych, czy unijnych, będzie jakiś projekt lub program to piszemy projekt i staramy się o dofinansowanie. Niestety z samego budżetu gminy nie sposób to wszystko wykończyć. – dodaje Tadeusz Bąk.
Dotychczasowe prace kosztowały 5 mln złotych, a na kolejne trzeba nawet kolejnych 15 milionów. W następnej kolejności trzeba zrobić całą instalację elektryczną, hydrauliczną i wykończyć całe wnętrze, zaczynając od skucia tynków i wymiany podłóg, a kończąc na nowym wyposażeniu wnętrza. Warto dodać, że gmina pozyskała 4 miliony na ten cel z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych oraz 800 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
To w perspektywie przynajmniej kilku lat stworzy z pałacu nowe kulturalno-rekreacyjne serce miasta. Bo w środku ma być duża sala konferencyjna, część muzealna, pałac ślubów, czy pomieszczenia służące Gminnemu Ośrodkowi Kultury. Dalsze plany sięgają także terenu wokół samego pałacu. Znajdująca się nieopodal willa ma otrzymać drugie życie i stać się biblioteką, park wokół ma zostać zrewitalizowany, odrestaurowane mają zostać znajdujące się tam stawy, czy wybudowany nowy plac zabaw.
—
um