O kołach gospodyń wiejskich słyszał chyba każdy, szczególnie że w ostatnim czasie przeżywają swój renesans i wiele pań oraz panów angażuje się w tego typu inicjatywy. Co zaskakujące, powstaje również coraz więcej kół gospodyń i gospodarzy miejskich.
W studiu Dzień Dobry TVN gościły przedstawicielki koła gospodyń z Brzeska – Marta Hejnar i Katarzyna Pacewicz-Pyrek.
– Koło powstało, żeby pomóc dziewczynkom z małego miasta mieć lepsze szanse na rynku pracy w branży IT, która uznawana jest w sumie za branżę męską, nie wiedzieć dlaczego.
Więc my mamy fundusz stypendialny dla dziewczynek, aby mogły uczyć się programowania komputerowego. I są takie zajęcia – powiedziała Katarzyna Pacewicz-Pyrek.
Członkinie koła przełamują stereotypy i udowadniają, że młode dziewczęta, tak jak i chłopcy, mogą aplikować na studia techniczne, doskonale znać się na nowych technologiach i programowaniu.
Jaki wpływ na człowieka mają spotkania na żywo z innymi ludźmi, budowanie mikrospołeczności, w której dobrze się czujemy, której ufamy?
– To jest absolutnie ważne, dlatego że w ten sposób tworzymy grupy wsparcia. Nie zawsze to wsparcie możemy dostać w rodzinie, więc tego typu spotkanie, tego typu miejsca to jest coś w rodzaju takiej zastępczej rodziny wyboru.
Dzięki temu, że właśnie dziewczyny się spotykają, że możemy po prostu o tym rozmawiać i wspierać siebie nawzajem, to wtedy po prostu uzyskujemy taką możliwość zrobienia tego, co normalnie wydaje nam się absolutnie trudne do zrealizowania.
Jesteśmy w stanie uwierzyć w siebie – wskazała Marta Hejnar.
Całą rozmowę znajdziesz w materiale wideo.
—
foto: fb: Katarzyna Maria Pacewicz-Pyrek
Dzień Dobry TVN