ADV
Powiat BocheńskiWiadomości
Trending

Pawilon D bocheńskiego szpitala – to nie tylko kobiety rodzące i noworodki

Choć pawilon D kojarzy się w głównej mierze z kobietami ciężarnymi, kobietami rodzącymi i noworodkami to na I piętrze tego pawilonu stacjonuje prężnie działający oddział ginekologii z patologią ciąży.

W oddziale ginekologii hospitalizowane są pacjentki, które wymagają leczenia, zabiegu, bądź przeprowadzenia operacji ginekologicznej w ramach pobytu stacjonarnego.
Zespół lekarzy i położnych codziennie sprawuje szeroko pojętą opiekę nad kobietami trafiającymi na oddział, zarówno w trybie planowym jak i nagłym. Pacjentki są przyjmowane w Izbie Przyjęć, która znajduje się na I piętrze Pawilonu D. Celem usprawnienia przyjęć w ciągu dnia, udało się uruchomić drugie pomieszczenie Izby Przyjęć. Niejednokrotnie liczba przyjęć w ciągu dnia sięga nawet 20, stąd staraniem kierownictwa oddziału udało się zaadoptować kolejny gabinet na ten cel.

Jakość usług świadczonych w oddziale ginekologii jest na wysokim poziomie, o czym świadczy pozytywna opinia pacjentek opuszczających oddział, które wypełniają ankietę satysfakcji pacjenta.  Mimo iż 5 dni w tygodniu wykonuje się kilkanaście operacji, terminy oczekiwania na tego rodzaju zabiegi sięgają nawet kilku miesięcy. Pozytywna opinia pacjentek opuszczających oddział wpływa na zasięg terytorialny, z którego przyjeżdżają pacjentki chcące poddać się operacji w bocheńskim szpitalu.

Operacje ginekologiczne są przeprowadzane w warunkach Sali operacyjnej. Mogą one być wykonywane drogą brzuszną, przezpochwową oraz laparoskopową. W odpowiedzi na zmieniające się oczekiwania i rosnące potrzeby zdrowotne kobiet w oddziale ginekologicznym zwiększony został zakres operacji laparoskopowych oraz uroginekologicznych. W przypadku leczenia pacjentek, u których zachodzi konieczność wykonania zabiegu, preferowane jest wykonywanie zabiegów techniką endoskopową (laparoskopową). W porównaniu z zabiegami wykonywanymi poprzez klasyczne otwarcie jamy brzusznej cechują się one mniejszym naruszeniem powłok brzusznych, minimalizują ryzyko powikłań, skracają czas pobytu jak również pozytywnie wpływają na powrót do aktywności.

Do najczęściej wykonywanych operacji laparoskopowych należą: wyłuszczenie torbieli/guza jajnika z zachowaniem zdrowej części jajnika, usunięcie zmienionego chorobowo jajnika i jajowodu, usunięcie mięśniaka macicy, nadszyjkowe usunięcie trzonu macicy (LASH) w przypadku macicy zmienionej mięśniakowato lub adenomiozy, usunięcie ognisk endometriozy i zniszczenie zrostów otrzewnowych. Dysponując możliwością użycia specjalnych narzędzi zmienione chorobowo narządy mogą być ewakuowane z jamy brzusznej bez szerokiego rozcinania powłok. Materiał pobierany podczas zabiegu przesyłany jest na badanie histopatologicznej celem diagnostyki.

Zabiegi operacyjne z zakresu uroginekologii są szczególnie istotne z perspektywy poprawy komfortu życia kobiet. Dzięki rosnącej świadomości coraz więcej Pacjentek zgłasza się do ginekologów z objawami nietrzymania moczu czy obniżenia narządu rodnego. Istotą leczenie operacyjnego nietrzymania moczu jest poprawa podparcia cewki moczowej przy użyciu tkanek własnych pacjentki lub poprzez założenie taśmy syntetycznej. Zabieg wykonywany jest z dostępu przezpochwowego, a wprowadzenie taśmy odbywa się przez niewielkie nacięcia skóry w okolicy pachwin. W przypadku obniżenia lub wypadania narządu rodnego zakres zabiegu zależy od nasilenia objawów. Możliwe wykonanie jest plastyki przedniej i tylnej ściany pochwy czy też operacje polegające na podwieszeniu narządu rodnego do struktur miednicy. Przy całkowitym wypadaniu narządu rodnego wykonuje się zabiegi przezpochwowego wycięcia macicy z przydatkami lub bez. Każdorazowo pacjentka przyjmowana do oddziału podlega kwalifikacji przed zabiegiem operacyjnym, mającej na celu dobranie odpowiedniego sposobu leczenia.

Należy nadmienić, że w oddziale zlokalizowana jest sala zabiegowa, w której codziennie przeprowadzane są zabiegi diagnostyczne i lecznicze tzw. małe zabiegi. Liczba przeprowadzanych zabiegów jest bardzo duża a jej zakres szeroki, wykonywane zabiegi to m.in.: wyłyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy, pobranie wycinków ze sromu, pochwy oraz tarczy części pochwowej szyjki macicy.

Równocześnie wdraża się rozwiązania mające na celu pomoc pacjentce w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Badanie kolposkopem, o którym pisaliśmy w artykule W bocheńskim szpitalu powróci Kolposkopia! – Bochnianin.pl wykonywane jest w Poradni dla kobiet od 30.11.2023 r. Do tej pory badaniu zostało poddanych 13 Pań.

szpital-bochnia.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button