ADV
WiadomościWideo
Trending

„Pikantny” babski comber w Gosprzydowej / video

Babski comber to okazja do dobrej zabawy z okazji zapustów. W piatek 9 lutego 2024 r. babski comber odbył się także w Gosprzydowej – w remizie tamtejszej OSP. O ile zazwyczaj tego typu wydarzenia są okazją do dobrej zabawy, to w przypadku imprezy w Gosprzydowej jeden z punktów programu artystycznego okazał się zbyt „pikantny”. Przynajmniej dla części osób obecnych na sali.

Mianowicie organizatorzy zamówili striptizera… Nie byłoby w tym pewnie nic złego, gdyby nie to, że jego występ był „lekkim” zaskoczeniem dla pań obecnych na spotkaniu oraz tym, że na sali były obecne również dzieci… Całe zdarzenie wywołało niemałą lokalną burzę.

– W związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w piątek ( 09.02.2024r ) Zarząd OSP Gosprzydowa informuje, że nie był on organizatorem, ani współorganizatorem zabawy Babski Comber – czytamy na profilu OSP Gosprzydowa.

Jak informuje nasze źródło – oburzenie wśród strażaków wywołał m.in. fakt, że tancerz pojawił się w mundurze strażackim…

Babski comber – z historii

Comber, to wywodząca się ze średniowiecza ludowa zabawa zapustna, odbywająca się dawniej w różnych regionach Polski. Do czasu II wojny światowej podstawową funkcją śląskiego babskiego combra było wprowadzenie młodych mężatek w tajemnice związane z pożyciem małżeńskim.

Już od początku swojej tradycji Babski Comber był zabawą bardzo huczną i barwną. Kobiety zakładały kolorowe stroje i maski. Często rywalizowały ze sobą, prześcigając się w pomysłach na najbardziej oryginalne przebranie. O krakowskim combrze wspominał Jędrzej Kitowicz w „Opisie obyczajów i zwyczajów za panowania Augusta III”: „[..] przekupki sprawiały sobie ochotę, najęły muzykantów, naznosiły rozmaitego jadła i trunków, i w środku rynku na ulicy, choćby po największém błocie tańcowały, kogo tylko z mężczyzn mogły złapać, ciągnęły do tańca”.

Zwyczaj ten przetrwał do dziś, może w nieco zmienionej formie. Na współczesnych babskich combrach kobiety tańczą, śpiewają, biorą udział w rozmaitych konkursach, ale przede wszystkim dobrze się bawią. Kultywowanie tej tradycji sprzyja tworzeniu więzi międzypokoleniowych i daje poczucie wspólnoty.


foto: screen z video
IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button