ADV
Kultura

Podsumowano ogólnopolskie konkursy poetyckie „Źródło” (edycja VIII) i „Małe Źródło” (edycja IV)

W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie odbyła się uroczysta gala finałowa Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” (edycja VIII) i „Małe Źródło” (edycja IV), których organizatorami są: Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie i Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Spotkanie było okazją do uhonorowania Laureatów, którzy praktycznie z całej Polski, prawie w komplecie zjawili się w Tarnowie. Wręczenie nagród poprzedziły warsztaty literackie. Po finałowej gali wystąpiła grupa „Pod Strzechą”.

– Ponad 200 uczestników i 800 nadesłanych wierszy to minimum konkursowe od wielu lat. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że tak pozostanie. Konkurs daje poetom możliwość zaprezentowania się, motywuje do doskonalenia warsztatu pisarskiego i eksperymentowania z różnymi formami. Wśród nagrodzonych są osoby zachwycające swoją twórczością we wcześniejszych edycjach, ale i takie, które nadesłały swoje zestawy po raz pierwszy. To wszystko umacnia mnie w przekonaniu, że warto kontynuować podejmowane wysiłki organizacyjne, tym samym popularyzując poezję i zachęcając do jej czytania oraz pisania. Tu przecież mogą zostać odkryte nowe, utalentowane osoby, ważne w świecie literatury w przyszłości – komentuje Piotr Kania, dyrektor GOK w Borzęcinie.

Przypomnijmy, że ocena konkursowych prac miała miejsce w trakcie spotkania w Domu Wiejskim w Warysiu, placówce terenowej Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie. Tutaj, Jurorzy w składzie: Józef Baran (przewodniczący), Beata Paluch, Adam Ziemianin, Jadwiga Malina (członkowie) uzgodnili wspólny werdykt i wybrali nagrodzone prace konkursowe spośród ponad 200 zestawów nadesłanych z całej Polski, jak spoza granic naszego kraju (np. Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwecji).

Zdaniem Józefa Barana poziom prac był bardzo zróżnicowany pod względem jakości, ale i pod względem treści i różnorodności form.

– To co dało się zauważyć w wielu tekstach, to pewnego rodzaju niepokój związany z sytuacją międzynarodową. Było mniej bezpośrednich odwołań do wojny, za to pojawiają się często akcenty pesymistyczne, a nawet apokaliptyczne, wynikające z lęków zarówno osobistych, jak i globalnych. Trudno się dziwić, że wyobraźnia poetów powraca do Arkadii dzieciństwa, do lat sielskich, często-gęsto mitologizowanych w poematach i miniaturach poetyckich. Kraj lat dziecinnych, domu rodzinnego, portrety zapamiętane i pięknie wykreowane ojca, matki, przodków, wsi czy miasteczka rodzinnego. Oczywiście nie mogło zabraknąć erotyków, liryków miłosnych i w ogóle dotyczących relacji między ludźmi. Rozrzut tematyczny szeroki. Premiowaliśmy szczerość i autentyzm wypowiedzi, a także sprawność warsztatową – przyznaje przewodniczący komisji konkursowej.

Organizację wydarzenia komplementowali sami Laureaci.

– Bardzo dziękuję za perfekcyjną organizację konkursu. Jako osoba pisząca wiersze czuję, że jestem w miejscu, w którym niesamowicie ceni się i szanuje poezję, jest mi tu jak w domu. Bardzo serdecznie dziękuję także wszystkim laureatom „Małego Źródła”. Jestem pod ogromnym wrażeniem – mówi Magdalena Brzezińska.

Wtóruje jej Magdalena Cybulska: – Zachwyca mnie tutejsza atmosfera bardzo przychylna dla poetów i bardzo dobra organizacja konkursu. Tomik wierszy wydany po konkursie pozwala wracać do nich i stanowi wyjątkową pamiątkę.

(pio)

Foto: Maciej Mazur

*************

Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło”- edycja ósma, 2024 rok

Za najlepszy zestaw konkursowych wierszy nagrodami pieniężnymi zostali nagrodzeni następujący uczestnicy:

I nagroda (3 000 zł) – Piotr Łaszczyca, II nagroda (2 000 zł) – Magdalena Cybulska, III nagroda (1 000 zł) – Leszek Wójcik. Pięć równorzędnych wyróżnień za zestaw wierszy po 500 zł: Magdalena Brzezińska, Maciej Płużek, Piotr Zemanek, Iwona Świerkula, Adam Bolesław Wierzbicki.
Nagrodę Specjalną za utwór związany z regionem Małopolski w wysokości 1000 zł otrzymała Anna Piliszewska.

Wyróżnienia honorowe, nagrodzone publikacją w wydawnictwie pokonkursowym, przyznano następującym wierszom: Krzysztof Arbaszewski, Paweł Banach, Marzena Baran, Rafał Gratkowski, Anna Hajduk, Katarzyna Hudy, Aleksandra Jaruga, Alicja Koprowska, Mariola Kruszewska, Marcin Odwrot, Sławomira Sobkowska-Marczyńska, Beata Kamila Mączka, Radosław Medrad, Krystyna Münnich-Kafel, Irena Wanda Niedzielko, Barbara Pelczar, Zbigniew Pikuła, Wiesława Raczkiewicz, Dawid Podkuł, Magdalena Sadowska-Maciejewska, Iwona Szewczak, Magdalena Szpunar, Zbigniew Tlałka, Damian Weyman, Marta Wójcik, Ilona Zdziech, Anna Zych, Katarzyna Zychla, Małgorzata Żak-Lorenowicz.

*************

Małopolska Nagroda Poetycka „Małe Źródło”- edycja czwarta, 2024 rok

Za najlepszy zestaw konkursowych wierszy nagrodami pieniężnymi zostali nagrodzeni następujący uczestnicy: I nagroda (800 zł) – Aleksandra Pochwatka, II nagroda (600 zł) – Nina Kaźmierczak, III nagroda (400 zł) – Maksym Dubovenko. Ponadto: cztery równorzędne wyróżnienia za zestaw wierszy po 200 zł oznaczone godłem: Amelia Wałowska, Weronika Stecyk, Martyna Wybraniec, Julia Chmielowska.

Galeria zdjęć

blank

Podobne artykuły

Back to top button