Od początku września 2024 r. tematem będącym w obszarze zainteresowania mieszkańców regionu jest kwestia budowy potężnego polderu przeciwpowodziowego na Wiśle na pograniczu Gmin Szczurowa i Koszyce.
W przypadku tak ważnej, a równocześnie głęboko ingerującej w strukturę gmin inwestycji niezwykle istotna jest właściwa komunikacja z mieszkańcami. Pierwsze oficjalne wypowiedzi na temat lokalizacji polderu przeciwpowodziowego na pograniczu Gmin Szczurowa i Koszyce pojawiły się w przestrzeni publicznej już w maju – głównie za sprawą wypowiedzi przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Jednak o sprawie mieszkańcy Gminy Szczurowa dowiedzieli się z mediów społecznościowych, oraz m.in. za pośrednictwem naszego portalu dopiero we wrześniu, a więc 4 miesiące później.
– Kluczowa jest dla nas rozmowa z mieszkańcami i samorządowcami. Do tego czasu będziemy jeszcze pracować nad tym projektem, korygować, uzupełniać i wsłuchiwać się w głos społeczny – mówił na początku maja 2024 r. Radosław Radoń, zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.
W październiku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie przeprowadził spotkania z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych i mieszkańcami zarówno w Szczurowej, jak i w Koszycach. W obu przypadkach mogliśmy zobaczyć odmienne podejście do komunikacji z mieszkańcami w związku z organizacją wspomnianych spotkań.
W piątek 4 października 2024 r. o godzinie 10.00 w sali Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szczurowej odbyło się posiedzenie Gminnych Komisji, którego tematem było „Przedstawienie przez przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie informacji na temat projektu budowy polderu przeciwpowodziowego w Dolinie Wisły na terenie gminy Szczurowa.” W spotkaniu oprócz radnych, pracowników RZGW, urzędników Gminy Szczurowa obecni byli również zainteresowani mieszkańcy Gminy Szczurowa.
Informacja o tym, że spotkanie odbędzie się w Urzedzie Gminy można było się dowiedzieć jedynie za pośrednictwem Biuletynu Informacji Publicznej <==, natomiast na stronie Urzedu Gminy, czy też profilach facebookowych związanych z Urzędem Gminy w Szczurowej już takich informacji zabrakło, podobnie jak i relacji podsumowującej spotkanie w niezwykle ważnej dla części mieszkańców sprawie.
Jedyną ogólnodostępną relacją przedstawiającą to jak wyglądało spotkanie jest wypowiedź Rafała Cierniaka.
POLDER PROJEKT 2.0
Dzisiaj 4.10 na wspólnym posiedzeniu gminnych komisji przedstawiciele Wód Polskich przedstawili zebranym pomysł i projekt polderu zalewowego zlokalizowanego na północ od Szczurowej. Większość przedstawionych materiałów, to informacje zawarte na stronie bezpiecznawisla.pl Nie padły żadne konkretne deklaracje o realizacji. Oficjalnie to „tylko” projekt, który w grudniu będzie przedstawiony do konsultacji, i nawet wójt planuje kontynuacje inwestycji w tych miejscowościach i dalszą gazyfikację w kolejnych latach.W prezentacji i odpowiedziach na pytania padały jednak zdania: o braku alternatywy na zbiornik, o najlepszej możliwej lokalizacji, o jedynym możliwym sposobie przechwycenia wód powodziowych, o dostępnym finansowaniu budowy i roszczeń, a sposobem na sprzeciw mieszkańców będą skuteczne i owocne konsultacje i dialog.
No to panie wójcie jeżeli jak usłyszałem, poinformowanie mieszkańców o tym projekcie było „nieodpowiedzialne”, to czym było niepoinformowanie mieszkańców od wiosny? Może o konsultacjach też informowałaby wywieszona kartka gdzieś na tablicy ogłoszeń w urzędzie (tak żeby nie straszyć)? Trzeba było w maju ładnie i delikatnie zasygnalizować temat, a nie mieć pretensje do świata, że ja, czy inne media o tym napisały jak o „sensacji”. Gdyby nie te wpisy, dzisiejszego spotkania też by nie było.
Może warto panie wójcie odblokować ludzi na urzędowym fejsie, zagwarantować dostęp do informacji, zmienić ton i narracje, bo choć różnie patrzymy na problemy to chcemy by gmina się rozwijała, a wbrew pozorom nawet taki projekt może być szansą na rozwój.
Z kolei w zupełnie odmienny sposób do sprawy podszedł Urząd Miasta i Gminy Koszyce, gdzie w poniedziałek 21 października 2024r. podczas wspólnego posiedzenia Komisji Rady Miejskiej obecni byli goście w osobach Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Wojciecha Kozaka oraz Zastępcy Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Radosława Radonia.
Relacja po spotkaniu z przedstawicielami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie pojawiła się już w kilka godzin po zakończeniu spotkania.
Komunikat Urzędu Miasta i Gminy Koszyce na oficjalnym profilu facebookowym
W dniu 21.10.2024r. podczas wspólnego posiedzenia Komisji Rady Miejskiej obecni byli goście Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Wojciech Kozak oraz Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Radosław Radoń.
✅Tematem wizyty była budowa polderu przepływowego na Wiśle. W wyniku długoletnich badań hydrologicznych wyznaczono obszar polderu na styku gmin Koszyce i Szczurowa jako miejsce najbardziej optymalne i dające bezpieczeństwo przeciwpowodziowe ok 140 tys. osób oraz 12 obiektów strategicznych m.in. Elektrownia Połaniec czy Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie – Stacja Uzdatniania Wody Uzupełniającej, Tursko Małe.
✅Polder przeciwpowodziowy to urządzenie wodne mogące okresowo przetrzymywać nadmiar wód powodziowych. Omawiamy polder miałby być suchym zbiornikiem, w którym na co dzień można uprawiać ziemie rolniczo czy wykorzystywać teren rekreacyjnie jednak z uwagi na jego przeznaczenie nie może być zamieszkiwany. Czasza polderu zostanie wygrodzona wałami do rzędnej 185,00 m, w tym ok. 16 km wałów wymaga podniesienia, ok. 7 km wałów będzie budowanych od nowa, a do rozbiórki przewidziano ok. 14 km wałów. Drogi wojewódzkie, obiekty mostowe zostaną wyniesione ponad teren polderu umożliwiając swobodne przemieszczanie się nawet w okresie zalania zbiornika.
‼️Na terenie Gminy Koszyce do likwidacji przewidziano:
– 5 budynków mieszkalnych,
– 7 budynków gospodarczych,
– kompleks sportowy KS Szreniawa w Koszycach,
– 1 budowla hydrotechniczne oraz 2 przemysłowe budowle wodne.W ramach rekompensat właściciele nieruchomości otrzymają odszkodowania w wysokości cen rynkowych według wartości odtworzeniowych. Odszkodowania te nie będą zaniżane, mają wystarczyć na budowę nowego domu w nowoczesnym standardzie, ekologiczne i ekonomiczne.
Nieruchomości niezabudowane tj. grunty rolne pozostające w obszarze polderu, będą mogły być nadal użytkowane a decyzja o charakterze ich własności będzie należała do właścicieli.
Aktualnie Wody polskie są na etapie koncepcji projektu, wobec tego obszar planowanego polderu może jeszcze ulegnąć zmianie.
Według zapowiedzi przedstawicieli Wód Polskich planowane są konsultacje z mieszkańcami w grudniu bieżącego roku, w których to będzie możliwość wnoszenia uwag, wniosków i propozycji do przedmiotowej inwestycji.
Która formuła komunikacji na linii urząd gminy mieszkańcy jest lepsza – nie trudno sobie odpowiedź…
O planach budowy polderu przeciwpowodziowego na Wiśle na pograniczu Gmin Szczurowa i Koszyce pisaliśmy w materiałach:
Potężny polder powstanie na Wiśle na pograniczu Gmin Szczurowa i Koszyce <==
Polder na Wiśle w Gminie Szczurowa – spotkanie z radnymi i mieszkańcami <==
Gmina Koszyce
Gmina Szczurowa
—
IB
VIDEO