ADV
Wiadomości

Policjanci z Brzeska dbają o bezpieczeństwo wypoczywających na obozach

Wakacje w terenie dla wielu dzieci i młodzieży to popularna, ciekawa i pełna wrażeń forma letniego wypoczynku. Warto jednak pamiętać, że odpoczynek na łonie natury wymaga od nas zachowania szczególnej ostrożności i rozwagi, chociażby podczas niekorzystnej pogody – gwałtownych opadów, burz czy silnego wiatru. Jak się zachować w takich sytuacjach? – porad i wskazówek udzielali policjanci, którzy spotkali się z uczestnikami obozu w Iwkowej.

Policjanci z Brzeska przez całe wakacje spotykają się z uczestnikami kolonii i obozów odbywających się na terenie powiatu brzeskiego. Obozy organizowane na terenach leśnych są atrakcyjną, ale też i specyficzną formą wypoczynku, która może się wiązać z różnego rodzaju zagrożeniami. Na bezpieczeństwo uczestników obozu ma wpływ wiele czynników, ale w głównej mierze pogoda. Wystąpienie gwałtownej burzy, silnego wiatru i opadów deszczu może nieść ze sobą niebezpieczeństwo, tylko wtedy, kiedy zbagatelizujemy podstawowe zasady bezpieczeństwa.  O tym jak postępować w sytuacji zagrożenia instruowali policjanci, którzy wczoraj, 10 lipca br, spotkali się z grupą dzieci i młodzieży wypoczywających na obozie w Iwkowej.

Policjantka zajmująca się w brzeskiej jednostce profilaktyką sierż. sztab. Justyna Kargol udzieliła dzieciom i młodzieży kilku rad i wskazówek, aby wypoczynek na łonie natury był bezpieczny. Przypomniała jak się zachować podczas burzy przebywając w terenie. Oto kilka z nich:

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:

1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.

2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).

3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.

4. Wyjdźmy natychmiast z wody.

5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Podczas spotkań mowa była również o bezpieczeństwie nad wodą, ochronie swoich rzeczy osobistych przed ewentualną kradzieżą i zachowaniu w przypadku zagubienia w lesie. Policjanci zachęcali też uczestników do udziału w konkursie filmowym, pn. „ARTYSTYCZNY przeWODNIK”, który wystartował w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Mamy nadzieję, że przekazane przez mundurowych informacje będą cenną wskazówką dla wypoczywających na obozie, gdyby znaleźli się w sytuacji zagrożenia.

KPP Brzesko

blank

Podobne artykuły

Back to top button