Ponad 20 lat przyjaźni i współpracy – Powiat Bocheński odwiedza Powiat Saarlouise
Delegacja Powiatu Bocheńskiego odbyła wizytę w partnerskim Powiecie Saarlouise w Niemczech. Celem wizyty było pogłębienie relacji i wymiana doświadczeń w wielu dziedzinach. Podczas wizyty otwarto salę bocheńską, w której prezentowane są pamiątki z trwającej już 23 lata współpracy. Delegacja wizytowała także szkoły i nawiązała nowe kontakty w sferze gospodarczej i kulturalnej.
Głównym punktem wizyty było uroczyste otwarcie sali bocheńskiej w siedzibie starostwa w Saarlouise. Sala ta jest wyposażona w elementy nawiązujące do historii, kultury i gospodarki. Wśród nich znajdują się m.in. obrazy przedstawiające bocheńskie zabytki, atrakcje turystyczne, a także pamiątki z trwającej już ponad 20 lat współpracy. Sala ta jest symbolem naszej przyjaźni i współpracy, która rozpoczęła się w 2001 r. podpisaniem umowy o partnerstwie.
Jesteśmy dumni z naszej współpracy z Powiatem Saarlouise i jesteśmy przekonani, że będzie ona trwać jeszcze długo. Dziękujemy naszym niemieckim przyjaciołom za serdeczne przyjęcie i gościnność. Dzięki tej wizycie udało się porozmawiać o rozszerzeniu naszej współpracy o kolejną dziedzinę czyli współpracę gospodarczą – wyjaśnia Adam Korta Starosta Bocheński.
Podczas wizyty delegacja na czele której stał Starosta Bocheński Adam Korta spotkała się z premier kraju Saary Anke Rehlinger oraz ministrem ds. gospodarki, pracy, energii i transportu Davidem Lindemannem. Rozmowy dotyczyły możliwości współpracy w sferze gospodarczej, kulturalnej i oświatowej. David Lindemann, jako fan piłki nożnej, otrzymał od delegacji szalik BSF ABJ Powiat Bochnia.
Delegacje z Bochni uczciła również pamięć zmarłego dwa lata temu Horsta Zieglera prezesa stowarzyszenia Saarlouis – Bochnia, zapalając na jego grobie znicz.
Szczególną uwagę poświęcono kwestii kształcenia dualnego, które jest jednym z priorytetów polityki edukacyjnej kraju Saary. Delegacja miała okazję zobaczyć na własne oczy, jak funkcjonuje ten system w szkole zawodowej w Dillingen. Kształcenie dualne polega na połączeniu nauki w szkole z praktyką w przedsiębiorstwie, co daje uczniom lepsze kwalifikacje i szanse na rynku pracy.
Staroście Bocheńskiemu w delegacji towarzyszyli przedstawiciele Rady Powiatu z Przewodniczącą Bernadettą Gąsiorek na czele, członkowie Zarządu Powiatu oraz przedsiębiorcy.
—
sp