We wtorek 7 stycznia 2025 r. około godz. 17:50 patrol policji został zadysponowany do Sufczyna, gdzie na drodze w kierunku Łysej Góry na jezdni leżała ranna sarna. Zwierzę najprawdopodobniej uczestniczyło w zdarzeniu drogowym. W pobliżu nie ujawniono żadnych osob poszkodowanych.
Sarnę przekazano pracownikowi schroniska dla zwierząt w Borku.
Jak się zachować w przypadku kolizji ze zwierzęciem?
Jeśli potrąciliśmy sarnę lub jakieś inne zwierzę, to przede wszystkim nie panikujmy i nie odjeżdżajmy z miejsca wypadku. Ustawa o ochronie Zwierząt mówi jasno: „kierowca, który potrącił zwierzę, jest zobowiązany udzielić pomocy lub powiadomić odpowiednie służby”. Czy kolizja ze zwierzęciem zagrożona jest mandatem? Ukarani zostaniemy jedynie wtedy, gdy uciekniemy z miejsca zdarzenia i nie wezwiemy odpowiednich służb – grozić nam może areszt lub grzywna. Przewidziana jest za to kara aresztu w wymiarze od 5 do 30 dni lub grzywny do 5 000 złotych. Sprawca wykroczenia powinien liczyć się również ze środkiem karnym, w postaci nawiązki w wysokości do 1000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt.
Zamiast więc opuszczać miejsce kolizji, powinniśmy powiadomić policję która wezwie na miejsce weterynarza. To on zdecyduje, czy zwierzę będzie leczone, czy też nie. Po zderzeniu z sarną, dzikiem lub innym zwierzęciem, nie podchodźmy do niego, bo to może być niebezpieczne. Przede wszystkim oznaczmy odpowiednio miejsce – włączmy światła awaryjne, ustawmy trójkąt.
—
KPP Brzesko / IB