Rok 2022 dla Powiatu Brzeskiego będzie równie udany, co ten poprzedni. W ciągu najbliższych kilku miesięcy możemy spodziewać się postępów związanych z projektami, które samorząd rozpoczął w ubiegłym roku lub wcześniej. Ale na tym nie koniec, ponieważ Powiat, oprócz tego, że będzie kontynuował współpracę z gminami w zakresie ekologii, bezpieczeństwa czy inwestycji chodnikowych, rozpocznie realizację kolejnych dużych zadań w obszarze infrastruktury drogowej. Strategiczne działania inwestycyjne Powiatu to przede wszystkim skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz sukcesywna realizacja poszczególnych zadań, których najbardziej oczekują nasi mieszkańcy.
INFRASTRUKTURA DROGOWA 2022
Już wczesną wiosną wystartuje drugi etap prac na drogach powiatowych w Jadownikach, Sterkowcu i Borzęcinie. W sumie Powiat wyremontuje na tych odcinkach ponad 10 km za 15 mln złotych, z czego 55% to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dodatkowo w tym roku rozpoczną się trzy kolejne inwestycje dwuletnie. Dwie z nich otrzymały 95-procentowe dofinansowanie z Rządowego Funduszu „Polski Ład”. Pierwsza dotyczy 10-kilometrowej trasy Sufczyn – Gwoździec (w miejscowościach Sufczyn, Łysa Góra i Jaworsko). Wartość tego zadania przekracza 9 mln złotych. Druga przebudowa dotyczy drogi powiatowej Wojakowa – Sechana – Ujanowice (w miejscowościach Wojakowa, Drużków Pusty i Dobrociesz). Koszt całkowity zaplanowanych prac na Iwkowszczyźnie to 6,4 mln złotych, a zakres to 4,5 km. Trzecia inwestycja będzie realizowana na trzech odcinkach w miejscowościach Mokrzyska i Bucze i w sumie Powiat wyremontuje 8 km za kwotę sięgającą 6,7 mln złotych.
I w tym roku powstaną w naszym powiecie nowe chodniki. To zadanie samorząd powiatowy realizuje przy współpracy z Gminami. Aktualnie Zarząd Dróg Powiatowych prowadzi konsultacje z Gminami dotyczące lokalizacji poszczególnych inwestycji chodnikowych oraz wysokości zaplanowanych środków do wydatkowania. Powiat na ten cel zabezpieczył w budżecie milion złotych.
INWESTUJEMY W EDUKACJĘ PONADPOSTAWOWĄ 2022
W obszarze edukacji ponadpodstawowej Powiat realizuje m.in. unijne projekty kilkuletnie, wspierające zarówno kształcenie zawodowe, jak i ogólnokształcące. Do końca 2023 roku w szkołach technicznych działać będzie wyróżniony w plebiscycie „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” projekt „Fachowcy w swojej branży”, którego wartość przekracza 4 mln, a dofinansowanie to ponad 3,6 mln złotych. Głównym założeniem projektu jest rozwój praktycznego kształcenia uczniów i podniesienie kwalifikacji nauczycieli klas technicznych. Oprócz tego w szkołach działa „Małopolska Chmura Edukacyjna” oraz „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”.
Obok projektów unijnych wdrażane są formy wsparcia w ramach programów rządowych. W tym roku startuje zadanie „Za Życiem” obejmujące działania z zakresu wczesnego wspomagania dziecka, w tym np. organizacja dodatkowych usług terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów.
W powiecie brzeskim funkcję wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego pełnić będzie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Złotej. Projekt zaplanowano na najbliższe cztery lata.
Powiat Brzeski zarezerwował ponadto w tegorocznym budżecie środki na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały ćwiczeniowe dla uczniów specjalnych szkół podstawowych w SOSW w Złotej oraz MOS w Łysej Górze. Dodatkowe, bardzo zaawansowane, wyposażenie otrzyma również Liceum Kopernika w Brzesku. W ramach projektu „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny. Cyfryzacja szkół i placówek oświatowych – Grant nr 2” LO, jako szkoła modelowa, jest w trakcie transformacji cyfrowej, która pozwoli wdrożyć nowoczesną metodę „uczenia się przez doświadczenie” opartą na modelu STEAM (z ang. Science, Technologies, Engineering, Arts, Mathematics) w codziennej dydaktyce.
Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego przy współpracy z bibliotekami z naszego powiatu z powodzeniem realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Działanie ma poprawić sytuację czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, naukowego i kulturalnego.
Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i teraz w szkołach powiatu brzeskiego funkcjonować będzie doradztwo metodyczne, którego celem jest doskonalenie zawodowe nauczycieli. Na ten projekt Powiat otrzymał dotację w wysokości 250 tys. złotych. Zadania doradcy metodycznego będą powierzane przez kuratora oświaty w porozumieniu z dyrektorem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (znajdującego się w strukturze Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku) i dyrektorem szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony. Swoje zadania nauczyciel – doradca będzie wykonywał na podstawie dodatkowej umowy o pracę.
Oferta edukacyjna w szkołach średnich Powiatu Brzeskiego co roku jest aktualizowana i dostosowywana do panujących trendów na lokalnym rynku pracy. I tym razem możemy spodziewać się nowości. W Liceum im. Mikołaja Kopernika w Brzesku od września 2022 wystartuje klasa „sportowa”, której będzie patronował Okocimski Klub Sportowy. Nowe kierunki i nowe możliwości rozwoju dla uczniów i nauczycieli także w ZSTiB, czyli w tzw. „Zielonce”. Do całego pakietu atrakcyjnych kierunków technicznych dołączy technik usług fryzjerskich oraz „bliźniak” popularnej mechatroniki – technik robotyk. Te nowości są odpowiedzią na oczekiwania uczniów, rodziców, a także wiodących przedsiębiorców z naszego regionu. Dlatego na rok 2022 Powiat Brzeski zaplanował dodatkowe remonty i konieczny zakup wyposażenia na potrzeby czterech nowych pracowni: fryzjerskiej i pracowni robotyki w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku oraz językowej i biologiczno-chemicznej w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. W sumie koszty prac sięgną 670 tys. złotych.
DOSTĘPNOŚĆ URZĘDU 2022
Powiat od kilku już lat stopniowo wprowadza szereg innowacji i udogodnień, które znacznie ułatwiają wizytę w urzędzie i usprawniają cały proces obsługi. Przykładem może być wspomniany w dalszej części artykułu projekt E-usługi. Dzięki temu budynki oraz zaplecze techniczne Starostwa Powiatowego w Brzesku już teraz niemal w 100% spełniają warunki przedstawione w zapisach ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Jak do tej pory Powiat zamontował sieć pętli indukcyjnych wspomagających słuch, zakupił infokiosk, poszerzył zakres obsługi klienta ze szczególnymi potrzebami (zagwarantował możliwość wejścia do budynku z psem przewodnikiem oraz możliwość skorzystania z usług tłumacza języka migowego), zakupił krzesła ewakuacyjne, dostosował strony internetowe i przeszkolił pracowników Starostwa z szybkiej i bezpiecznej ewakuacji osób niepełnosprawnych. Co więcej przy współpracy z Gminą Brzesko w budynku przy ul. Głowackiego zamontowano schodołaz oraz gruntownie wyremontowano ogólnodostępną toaletę dla klientów.
Niemniej jednak to nie koniec zmian. W tegorocznych powiatowych planach inwestycyjnych jest między innymi zmodernizowanie głównego wejścia do Starostwa przy ul. Piastowskiej 2b oraz przygotowanie dokumentacji projektowej otwierającej proces budowy windy w tym samym budynku. Rozważany jest także zakup platformy przyschodowej dla osób niepełnosprawnych. Przypomnijmy, że w tym miejscu funkcjonują nie tylko trzy duże wydziały Starostwa (Komunikacji i Transportu, Ochrony Środowiska oraz Edukacji), biblioteka, schronisko młodzieżowe i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, ale także jednostki działające w obszarze pomocy społecznej – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie czy Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Dodatkowo na terenie oddziału przy ul. Piastowskiej Powiat planuje zwiększyć ilość wygodnych, utwardzonych miejsc parkingowych, zlokalizowanych zaraz przy wejściu do Biblioteki Pedagogicznej. Na te działania Starostwo zarezerwowało w budżecie nieco ponad 110 tys. złotych.
NOWA KOMENDA POLICJI
Podczas ostatniej konferencji prasowej poseł Józefa Szczurek-Żelazko potwierdziła przyznanie funduszy w wysokości 40 mln złotych na budowę nowej siedziby powiatowej Policji w Brzesku. Środki te zostały zabezpieczone w nowo przyjętym rządowym „Programie modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”. Podejmowanie kluczowych decyzji, koordynacja oraz nadzór na tego typu inwestycjami to zadania rządowe, dlatego inwestorem budowy została Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.
Inicjatywa związana z budową nowej Komendy Policji to autorski koncept Powiatu Brzeskiego, który pojawił się już w 2011 roku. Pomysł dotyczył dokładnie uruchomienia nowoczesnego Powiatowego Centrum Bezpieczeństwa obejmującego istniejący szpital powiatowy wraz ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, nową Komendę Policji oraz nową Komendę Straży Pożarnej w jednym, dobrze skomunikowanym miejscu. Zarząd Powiatu stopniowo podejmował kolejne kroki w kierunku realizacji inwestycji. Na początek rozpoczął rozmowy z Ministerstwem na temat całej koncepcji, a następnie, korzystając z własnych środków, zakupił dwie jednohektarowe działki o wartości rynkowej ponad 2 miliony złotych każda. Tereny te sąsiadują ze szpitalem powiatowym, są w doskonałej lokalizacji komunikacyjnej, w pobliżu węzła autostradowego oraz dróg krajowych 94 i 75, zostały pozytywnie ocenione przez Policję oraz Straż, zarówno powiatową jak i wojewódzką.
Już wiemy, że powstanie nowej Komendy Policji w Brzesku niedługo stanie się faktem. Projekt złożony przez inwestora w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Brzesku uzyskał prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg. Sukces tego przedsięwzięcia to także efekt bardzo dobrej i konstruktywnej współpracy samorządu powiatowego z poseł Józefą Szczurek-Żelazko, która od początku była przychylna całej koncepcji i wspierała jej realizację.
Na potrzeby związane z przeprowadzeniem przetargu Zarząd Powiatu Brzeskiego zabezpieczył w budżecie na 2022 r. 200 tys. złotych, które zostaną przekazane na Fundusz Wsparcia Policji. Rola Powiatu jednak się tutaj nie kończy. Jako że rozpoczęcie prac w terenie związanych z budową nowej Powiatowej Komendy Policji w Brzesku wyznaczono na połowę tego roku, w planach inwestycyjnych Powiatu jest także wykonanie drogi technicznej prowadzącej na plac budowy – na ten cel samorząd przeznaczy 350 tys. złotych.
Pierwotna koncepcja, zakładająca powstanie Powiatowego Centrum Bezpieczeństwa i obejmująca również budowę nowej siedziby Powiatowej Straży Pożarnej, ma realne szanse na powodzenie. Budowa drugiej komendy nie jest wykluczana, jednak rozmowy nad wdrożeniem tego planu w życie nadal trwają. Jako że jest to zadanie rządowe, ostateczna decyzja należy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
DOTACJE 2022
Współpraca samorządu powiatowego z organizacjami pozarządowymi od lat układa się znakomicie. Powiatowy konkurs ofert na realizację zadań publicznych, który adresowany jest do stowarzyszeń, choć chwilowo zakłócony przez epidemię koronawirusa, szybko odzyskał popularność. Wsparcie i zaangażowanie Powiatu w działalność lokalnych NGO ma swoje odzwierciedlenie w kolejnych kwotach dotacji, jakie Powiat rezerwuje w budżecie oraz w rosnącej liczbie złożonych ofert.
W tym roku Zarząd Powiatu Brzeskiego przeznaczy na realizację zadań publicznych 200 tys. złotych. Tradycyjnie organizacje pozarządowe oraz inne podmioty, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, mogły starać się o dofinansowanie, składając oferty w zakresie zdrowia, kultury, dziedzictwa narodowego, sportu i ekologii. Nabór wniosków zakończył się 15 lutego. Lista jest już zamknięta –
w tym roku przedstawiciele lokalnego NGO złożyli w sumie 77 ofert – teraz wszystko w rękach Komisji Konkursowej.
Oprócz dotacji dla NGO Zarząd Powiatu Brzeskiego co rok wspiera gminne spółki wodne z naszego terenu oraz udziela pomocy finansowej na transport i unieszkodliwianie odpadów azbestowych pochodzących z terenu siedmiu gmin powiatu brzeskiego. Dodatkowo rezerwuje środki na dotacje dla Ochotniczych Straży Pożarnych, przyczyniając się do poprawy gotowości bojowej Strażaków Ochotników i tym samym bezpieczeństwa mieszkańców.
REMONTY I MODERNIZACJE BUDYNKÓW POWIATOWYCH 2022
Swój dalszy ciąg w tym roku będą miały dwa duże zadania obejmujące kompleksowe prace remontowe w budynkach instytucji publicznych – Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku oraz Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej.
Na realizację pierwszego z nich Powiat złożył wniosek w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i uzyskał 2-milionowe dofinansowanie. Dzięki temu w ubiegłym roku w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych wybudowano nową kotłownie oraz zmodernizowano instalacje CO. Teraz przyszedł czas na docieplenie stropów i wymianę dachu nad kompleksem budynków „Zielonki”.
Drugie zadanie, znacznie bardziej rozbudowane, pozwoli przede wszystkim na znaczący rozwój Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Łysej Górze poprzez uruchomienie nowych pracowni i zwiększenie liczby miejsc dla osób niepełnosprawnych, które będą mogły znaleźć tam zatrudnienie. Na realizację tej inwestycji Powiat uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji sięga 4 mln złotych, w tej kwocie zawiera się ponad 2,2 mln złotych środków pozyskanych. Zadanie ma już opracowaną dokumentację – rozpoczęcie prac na obiekcie zaplanowano na koniec lutego.
GEODEZJA I ROLNICTWO 2022
Od 2018 roku Powiat Brzeski w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 realizuje operację pn. „Scalenie gruntów położonych w obrębie ewidencyjnym Strzelce Wielkie, gmina Szczurowa”. Zadanie otrzymało dofinansowanie sięgające aż 20 mln złotych. W latach 2019-2021 Powiat na wykonanie poszczególnych działań przeznaczył 3,4 mln złotych. Na rok 2022 zaplanowano realizację ostatnich etapów prac scaleniowych, których koszt określono na 2,2 mln złotych.
Cała operacja scaleniowa, czyli wykonanie prac scaleniowych w połączeniu z przeprowadzeniem zagospodarowania poscaleniowego na terenie Strzelec Wielkich, potrwa do czerwca 2025 r. Jeszcze w tym roku przygotowana zostanie dokumentacja otwierająca proces zagospodarowania poscaleniowego na tym obszarze. Jest to naturalne następstwo scaleń, które umożliwi właścicielom działek wygodne i bezpieczne korzystanie z ich własności. Tego typu działania trwają aktualnie w miejscowości Wola Przemykowska. A już wkrótce Powiat rozpocznie scalenia okołoautostradowe w Brzesku.
Dla geodezji i kartografii powiatu brzeskiego rok 2022 to ostatni etap realizacji długoletniego i bardzo złożonego projektu pn. E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Brzeskiego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020). Całkowity koszt zadania przekroczył 7,5 mln – z czego 6,5 mln złotych to środki pozyskane (dofinansowanie z funduszy unijnych: 94,5% i dofinansowanie z budżetu państwa: 5,5%). Wkład własny Powiatu Brzeskiego to prawie milion złotych.
Zgodnie z założeniami projektu Powiat skupił się na rozwoju cyfrowych rejestrów publicznych oraz narzędzi informatycznych służących do ich przeglądania i udostępniania. Pozwoliło to na wyraźne wzmocnienie i usprawnienie parametrów elektronicznej administracji, a co za tym idzie – upowszechnienie standardów funkcjonowania cyfrowych urzędów.
W roku 2022 Powiat Brzeski planuje przeznaczyć 2,1 mln złotych m.in. na weryfikację i poprawę jakości istniejących baz danych Ewidencji Gruntów i Budynków dla gmin Dębno, Czchów (obszar wiejski), Borzęcin, Gnojnik i Iwkowa. Zadanie to zostanie zrealizowane przy wsparciu finansowym samorządów gmin Dębno, Gnojnik i Czchów.
—
IB