ADV
KulturaWiadomości

Powieściowo i nie tylko podczas Nocy Bibliotek 2022 / zdjęcia

W pierwszą sobotę października biblioteka w Brzesku wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W tym roku odbywała się ona pod hasłem – „To musi się powieść”. W nawiązaniu do niego od godziny 15:00 czekały atrakcje związane z literaturą, książkami i czytaniem.

Galeria zdjęć <==

Przez cały czas trwania imprezy można było skorzystać z wypożyczalni, w tym samym czasie trwał także kiermasz książek z drugiej ręki – na odwiedzających tego dnia bibliotekę czekały powieści, biografie, poradniki, książeczki dla dzieci. Oprócz tego można było zakupić archiwalne numery czasopism – pism kobiecych, psychologicznych, ogrodniczych, dekoratorskich, podróżniczych itp. Wybór był bardzo duży – ci, których nie wystraszyła pogoda mogli zaopatrzyć swoje domowe biblioteczki w korzystnych cenach.

Wkrótce po rozpoczęciu imprezy biblioteka zaprosiła dzieci na pokaz filmu na dużym ekranie. W tym roku organizatorzy Nocy Bibliotek przygotowali dla wszystkich uczestników ekranizację popularnej i lubianej serii książek dla dzieci Martina Widmarka, ilustrowanych przez Helenę Willis: „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”.

O godz. 16:30 podsumowaliśmy konkurs „Questingowa Gmina Brzesko”, do działu w którym zaprosili Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Urząd Miejski w Brzesku. Konkurs miał na celu zaprezentowanie mieszkańcom Brzeska i regionu trzech nowych questów po okolicy, a poprzez nie także promowanie aktywnego – i rodzinnego – spędzania czasu na świeżym powietrzu, zwiedzania regionu i poznawania bliżej piękna i dziedzictwa kulturowego naszej „małej ojczyzny”. Questy te powstały w ramach partnerstwa z Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA oraz firmą CanPack, a ich twórcami są mieszkańcy miasta i gminy Brzesko: seniorzy, bibliotekarze, pasjonaci lokalnej historii.

Zadaniem uczestników konkursu było przejście tych trzech questów, czyli gier terenowych polegających na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanym szlaków turystycznych. Zwiedzając, konkursowicze wędrowali zgodnie ze wskazówkami zawartymi w wierszowanych przewodnikach, rozwiązywali zagadki – czasem trzeba było coś znaleźć, czasem policzyć, a na końcu odszukać skarb. W ten sposób zwiedzili brzeską starówkę, wzgórze Bocheniec w Jadownikach oraz Porębę Spytkowską.

Oprócz wręczenia nagród dostarczonych przez Urząd Miejski w Brzesku, odbyła się także mała rozgrywka podsumowująca konkursowe zmagania w formie quizu z pytaniami nawiązującymi do miejsc odwiedzanych podczas wędrówki z questami. Na zwycięzców czekały upominki od biblioteki.

Tego dnia dzieci mogły także wziąć udział w warsztatach literacko-plastycznych „Moc pozytywnego myślenia”, w ramach których poszukiwały recepty na szczęście. Podczas głośnego czytania o przygodach pewnego Borsuka towarzyszyły im różnorodne emocje, które w pewien sposób przybliżyły odpowiedzi na pytania: Czym jest pozytywne myślenie?; Od czego zależy nasz humor?; Jak zrozumieć siebie, swoich przyjaciół i otaczający nas świat?; Kim jest optymista?; Jak myśleć optymistycznie?; Co zrobić kiedy w życiu nie zawsze jest nam wesoło? W trakcie warsztatów plastycznych uczestnicy przenieśli się w świat dobrych i radosnych emocji, wykonując słoneczne prace plastyczne.

Zwieńczeniem Nocy Bibliotek 2022 było spotkanie z Barbarą Sadurską, pochodzącą z regionu brzeskiego pisarką i prawniczką poświęcone książce „Czarny hetman”.

„Czarny hetman” jest drugą – po nagrodzonej Nagrodą Literacką im. Gombrowicza debiutanckiej „Mapie” – prozatorską książką Barbary Sadurskiej. W „Czarnym hetmanie” podobnie jak „Mapie” w ciekawy sposób nakładają się na siebie odległe czasy i ludzkie losy. Historia zbudowana jest na planie szachów, kolejne ruchy figur powodują pojawienie się kolejnych wątków i planów. Autorka zbudowała dla czytelnika układankę, którą ten musi sam ułożyć.

Nieco więcej o tym, co kryje się za tą powieściową układanką dowiedzieli się uczestnicy spotkania. Moderatorką rozmowy była pisarka Sabina Jakubowska, autorka cieszących się olbrzymią popularnością „Akuszerek”. Obie Panie – chociaż w odwrotnych rolach – spotkały się w brzeskiej bibliotece w lutym tego roku, wcześniej zaś w 2020 r. podczas spotkania poświęconego debiutanckiemu zbiorowi opowiadań „Mapa”.

Podczas spotkania można było kupić w korzystnej cenie egzemplarz „Czarnego hetmana”, a także zbioru opowiadań „Ziarno granatu”, w którym znalazł się tekst Barbary Sadurskiej, a następnie uzyskać autograf bądź dedykację.

foto: Bogusław Hajduk

PiMBP w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Back to top button