Pranie jest jedną z podstawowych codziennych czynności wykonywanych przez nas w ramach obowiązków domowych. Każdego dnia stykamy się z różnymi drobnoustrojami, brudem i kurzem, które osiadają na naszych ubraniach, pocimy się i brudzimy, dlatego tak ważne jest regularne i odpowiednio dobrane pranie naszej odzieży.
Na rynku można spotkać się z kilkoma typami środków używanych do prania: proszek, kapsułki oraz żele i płyny, a dodatkowo wiele innych ekologicznych alternatyw. Stojąc przed sklepową półką, niejednokrotnie zastanawiamy się, jaki środek wybrać i czy ten wybór ma aż takie znaczenie.
Rodzaje środków piorących
Proszki do prania – tradycyjne, nadal często używane produkty, zazwyczaj o silnym zapachu. Świetnie radzą sobie z mocnymi zabrudzeniami, ale potrzebują więcej czasu, żeby dobrze rozpuścić się w wodzie. Zazwyczaj wymagają stosowania płynów zmiękczających.
Płyny do prania – środki delikatniejsze od proszków, lepiej wnikające w tkaninę i rozpuszczające się w wodzie. Polecane zwłaszcza do delikatnych tkanin. Płyny często są też wygodniejsze w codziennym stosowaniu.
Żel do prania – skoncentrowana, zazwyczaj wydajniejsza wersja płynu piorącego. Są gęstsze – trochę jak połączenie proszku z płynem.
Kapsułki piorące – kompleksowy zestaw płynu do prania lub żelu, płynu do płukania, a czasem i wybielacza zamknięty w specjalnej żelowej otoczce. Niekiedy mogą zawierać w sobie również odkamieniacz do pralki. Są wygodne w stosowaniu, zwłaszcza w podróży, ale stanowią także najdroższe rozwiązanie i trzeba je dobrze zabezpieczać przed dziećmi, którym kolorowe kapsułki mogą przypominać żelki lub cukierki.
Orzechy piorące – naturalny, ekologiczny środek do prania pozyskiwany z drzew rosnących w Indiach i Nepalu. Ich łupiny mają właściwości zbliżone do mydła, pienią się, a włożone w specjalnym woreczku do pralki w naturalny sposób wypiorą nasze tekstylia. Mogą tylko mieć problem z dopraniem silnych zabrudzeń.
Pasty do prania – najlepiej nadają się do czyszczenia wyjątkowo mocno zabrudzonych ubrań, na przykład odzieży roboczej.
Najpopularniejszymi detergentami stosowanymi do prania w naszych domach są przede wszystkim proszki i płyny/żele piorące oraz kapsułki, które jednak tak naprawdę zawierają w sobie płynne detergenty, więc będziemy je umieszczać zaraz obok innych środków piorących w płynie. Kapsułki są szczególnie wygodne w podróży, zajmują niewiele miejsca, nie trzeba się martwić ich dozowaniem, gdyż jedna kapsułka oznacza jedno pranie. Jednak są dość drogie i nie pozwalają na samodzielne ich dopasowanie do ilości prania. Poniżej zamieszczamy dokładniejszą ogólną charakterystykę proszków i płynnych środków do prania, która pozwoli Ci najlepiej dobrać idealny typ środka piorącego do Twoich prywatnych preferencji.
Co więc jest lepsze – proszek czy płyn do prania?
To zależy nie tylko od skuteczności telewizyjnych i internetowych reklam, preferowanych nut zapachowych, przekonań czy zwykłych przyzwyczajeń. Każdy z danych typów środków piorących ma swoje wady i zalety, dlatego dobrze będzie zobaczyć, co się u nas sprawdza, jaką mamy odzież i tekstylia, w jakich programach je pierzemy i tak dobrać sobie najlepiej dopasowany detergent.
Kiedy lepiej prać w proszku?
Proszki zawierają w sobie substancje powierzchniowo czynne, które zmiękczają wodę, a przez to dobrze radzą sobie z silnymi zabrudzeniami i plamami. Dodatkowo niejednokrotnie zawierają różne środki wybielające oraz kompozycje zapachowe, które potrafią długo pozostawać na wypranej odzieży. Proszki są dość wydajne, a ich ilość można samodzielnie dopasowywać do ilości ubrań w bębnie. Lepiej jednak nie przesadzić i nie wsypać ich więcej, niż zaleca producent, bo prawdopodobnie zostawią nieestetyczne ślady na ubraniach. Proszki potrzebują dłuższych cykli prania, cieplejszej wody i dokładniejszego płukania, aby ich resztki nie pozostawały we włóknach tkanin i we wnętrzu pralki. Kiedy trzeba coś wyprać w zimnej wodzie lub szybko, lepiej zrobić to z użyciem innych detergentów. Proszki są dobre do prania bawełnianych, zabrudzonych tekstyliów w temperaturze 40 stopni Celsjusza i wyższej.
Do czego używać płynu do prania?
Płyn do prania lub żel jest wydajniejszą i lepiej rozpuszczającą się w wodzie wersją proszku. Nadaje się do prania także w niższych temperaturach, a przez swoją płynną postać skuteczniej wnika w materiały i dopiera codzienne, niezbyt silne zabrudzenia. Aby płyn poradził sobie z plamami, dobrze będzie przed włożeniem poplamionych tekstyliów do pralki, zamoczyć je lub zaprać w zimnej wodzie z dodatkiem szarego mydła.
Tego typu detergent starcza na wiele prań. Jego ilość także można dopasować do indywidualnych preferencji i do stopnia zapełnienia bębna pralki. Jednak jeśli pralka zostanie przepełniona, płyn także może pozostawiać nieestetyczne ślady i osady w jej wnętrzu, dlatego tak ważne jest odpowiednie zapełnianie pralki do 3/4 pojemności i nie przesadzanie z ilością wlewanego detergentu. Często lepiej sprawdza się umieszczanie płynu w specjalnym dozowniku we wnętrzu pralki niż w przegródce szuflady na detergenty.
Niektóre z żeli czy płynów zawierają specjalne substancje zapobiegające elektryzowaniu się ubrań, przez co nie zawsze będzie konieczne dodatkowe używanie zmiękczacza. Tego typu środki są najlepsze do prania wełny, jedwabiu, delikatnych tkanin oraz odzieży funkcyjnej, jak na przykład kurtki przeciwdeszczowe (tu najlepiej jednak dobrać osobny płyn do prania odzieży z membraną). Poza tym z powodzeniem sprawdzą się także przy codziennym praniu bawełnianych ubrań.
Jeśli nie wiesz, jaki płyn do prania będzie najlepszym wyborem dla Twoich ubrań, zajrzyj na stronę Milove – producenta płynów i żeli piorących.
—