Kilkudziesięciu uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięło udział w 13. edycji Regionalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefa Barana. Uczestnicy wydarzenia przyjechali zaprezentować swoje umiejętności do Borzęcina.
– Wybrałam utwór „Spotkanie z żółwiem w Bodrum” oraz utwór „Sentymentalna piosenka rozstajna”, wybrałam te utwory, ponieważ coś w nich mnie tknęło, nie chciałam mówić utworów, które nie są dostosowane do mnie, a to „Spotkanie z żółwiem w Bodrum” było taką opowieścią, a ja lubię takie utwory – wyjaśnia Lena Zabiegała ze szkoły podstawowej w Borzęcinie.
– Do udziału w konkursie zachęciła mnie pani bibliotekarka z naszej szkoły, która lubi wynajdywać różne tego typu konkursy, w których wydaje mi się, że dość dobrze się realizuję, spełniam. Recytowałem wiersz „Najdalsza podróż życia” oraz wiersz „Mistrz i panna” – mówi Kacper Wąż z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie.
Recytującym wiersze przysługiwało się konkursowe jury, w którym zasiadał również poeta Józef Baran.
– Tu słucham ze szczególnym wzruszeniem, bo to jest ta sceneria, gdzie powstawały moje pierwsze wiersze, tu gdzie się pojawiam, mieszkam, mam tu sad i domek letni i w wakacje tu jestem co roku. Można powiedzieć, że one w tym dobrym, odpowiednim kontekście krajobrazowym są, stąd wyszły i powracają w recytacjach młodzieży, która przybyła z różnych stron województwa – mówi poeta Józef Baran.
– My promujemy poezję stąd, bo Józef Baran jest stąd, ale przecież jego poezja, która się pojawia w książkach do języka polskiego, i tych w szkole podstawowej, i w szkole średniej, dwa lata temu jego wiersz był do interpretacji na maturze z języka polskiego, to pozwala nam twierdzić, że ta poezja nie jest tylko stąd, ale wychodzi poza Borzęcin, natomiast sam poeta ma sentyment do Borzęcina, bo stąd pochodzi i często tu wraca, z czego się bardzo cieszymy – wyjaśnia Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.
W ramach konkursu recytatorskiego uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować dwa utwory Józefa Barana. Po wysłuchaniu wszystkich uczniów jury wybrało zwycięzców w trzech kategoriach, którym wręczono nagrody. Po konkursie zorganizowano też warsztaty, które poprowadził aktor Jacek Romanowski.
– Było parę trafnych wypowiedzi tych młodych ludzi. Oczywiście, poezja Józefa Barana nie jest poezją dla najmłodszych, więc pełne brzmienie miało to kilkakrotnie w tych wyższych limitach wiekowych, ale to, że się zebrała gromada ludzi, którzy chcieli podzielić się słowem poety to jest dla mnie bardzo piękne przeżycie – zauważa aktor Jacek Romanowski.
Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Barana powrócił w tym roku po siedmiu latach przerwy, dotychczas udział w nim wzięło ponad 800 uczniów. Organizatorzy zapowiadają już kolejne edycje.
—
borzecin.pl