Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przeniosła część swojej działalności kulturalnej i edukacyjnej do Internetu.
Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.
We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny, czterdziesty dziewiąty już z kolei tekst, jaki został opublikowany w tej serii.
Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==
—
80. rocznica ludobójstwa szczurowskich Romów / video
Na granitowej tablicy zamontowanej w 2014 roku tuż przy usytuowanym na końcu Cmentarza Parafialnego w Szczurowej masowym grobie Romów, możemy odnaleźć 93 nazwiska, obok których zapisano wiek ofiary. Według tego, co można tam przeczytać, najstarsza ofiara tego bestialskiego mordu dokonanego na społeczności szczurowskich Romów miała 85 lat a najmłodsza…dwa tygodnie.
W tym roku, a dokładnie 3 lipca 1943 roku, minęło równe 80 lat od ludobójstwa Romów w Szczurowej, którego dokonali niemieccy okupanci. Kierowani przez słynącego w całej okolicy z sadystycznych skłonności Engelberta Guzdka nazistowscy oprawcy postanowili tego pamiętnego poranka nie oszczędzić żadnej osoby pochodzenia romskiego. Swojego planu nie zrealizowali jednak w całości, ponieważ z pogromu ocalało kilka osób, wśród których była Krystyna Ciuroń (później Gil). Niespełna pięcioletniej wówczas Krysi udało się ocaleć ponieważ jej mama podała ją babci, która nie zmieściła się na wozie wiozącym Romów na śmierć i została odepchnięta od niego przez jednego z żandarmów. Później zaś, kiedy załadowano ich na kolejny wóz, aby podzieliły los swoich najbliższych, nagle z restauracji znajdującej się na trasie przejazdu wybiegła właścicielka Maria Piotrowska i swoją prośbą o uwolnienie jednej z kobiet będącej jej pomocnicą, spowodowała zamieszanie, dzięki któremu Krysia ze swoją babcią uciekły ze wsi i ukrywały się do końca okupacji.
O tym, co wydarzyło się tego dnia, nigdy nie zapomniała i nawet nie próbowała tego zrobić. Chociaż wspomnieniom zawsze towarzyszył wielki ból i uczucie pustki spowodowane stratą najbliższych, już jako osiemnastolatka dokładała starań, aby o tej zbrodni dowiedziało się jak najwięcej osób. Dopóki pozwalało na to zdrowie, Krystyna Gil brała udział w prelekcjach, dyskusjach i warsztatach, których celem było przypominanie o ludobójstwie Romów i propagowanie postaw szacunku i tolerancji. Na niespełna rok przed śmiercią (w 2021 roku), w swoim ostatnim wywiadzie, który został nagrany, zdążyła zawrzeć wyjątkowe przesłanie dla młodzieży.
Tych pięknych słów można posłuchać w zamieszczonym poniżej filmie:
—
PiMBP w Brzesku