ADV
blank
Kultura
na czasie

Regionalny wtorek / Burmistrz Brzeska Jan Brzeski jednym z bohaterów artykułu „Rodzina Brzeskich – rys. biograficzny. Cz. 4”

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przeniosła część swojej działalności kulturalnej i edukacyjnej do Internetu.

Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.

We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny, pięćdziesiąty dziewiąty już z kolei tekst, jaki został opublikowany w tej serii.

Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==

Doktor Jan Władysław Brzeski to człowiek, który poprzez swoja postawę i działalność zapisał piękną kartę w historii Brzeska. To właśnie tutaj przyszli również na świat jego synowie i tutaj doczekał upragnionej chwili odzyskania przez Polskę niepodległości oraz tragicznego momentu wybuchu II wojny światowej.

Wśród licznych inicjatyw i przedsięwzięć doktora Brzeskiego, który przez wiele lat dbał o zdrowie mieszkańców jako lekarz miejski i pełnił zaszczytną funkcję burmistrza, można wymienić między innymi budowę łaźni miejskiej oraz ośrodka zdrowia. Przez długi czas był również prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, gdzie prowadził amatorski zespół teatralny oraz wygłaszał prelekcje popularyzujące literaturę oraz historię. Kiedy we wrześniu 1939 roku Niemcy zbombardowali pociąg znajdujący się na Słotwinie, uruchomił szpital polowy oraz zorganizował transport dla najciężej rannych do innych szpitali. Za swoją niezłomną postawę oraz społeczną i patriotyczną działalność był dwukrotnie uwięziony przez Niemców. W wyniku drugiego aresztowania, który spowodowany był próbą ratunku syna, wywieziono go do obozu KL Auschwitz, gdzie zmarł w marcu 1942 roku.

O działalności, korzeniach rodzinnych oraz potomkach Jana Władysława Brzeskiego możemy przeczytać w artykule „Rodzina Brzeskich – rys biograficzny. Cz. 4.”, który znajduje się w najnowszym Roczniku Tarnowskim (2024). Autorką tego obszernego i niezwykle skrupulatnie przygotowanego opracowania jest Małgorzata Sobol-Kiełbania, której bardzo serdecznie dziękujemy za przekazanie egzemplarza rocznika do brzeskiej biblioteki.

Artykuł „Rodzina Brzeskich – rys biograficzny. Cz. 4.”, stanowi ostatnią część próby monograficznego opisu losów rodziny Brzeskich. Poprzednie części napisane również przez Małgorzatę Sobol-Kiełbanię ukazały się na łamach „Rocznika Tarnowskiego” w latach 2020-2022.

Wybrane tomy rocznika są dostępne w zbiorach brzeskiej biblioteki.

PiMBP w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button