W Diecezji Tarnowskiej zostało utworzonych 12 punktów z których można wyruszyć na Rowerową Pielgrzymkę Tarnowską do Częstochowy. Wystarczy, że wybierzesz własny rejon, wstawisz się do punktu początkowego 13 lipca 2023 roku, o wyznaczonej godzinie i rozpoczniesz pielgrzymowanie na Jasną Górę.
Rowerowe pielgrzymki na Jasną Górę były już i są organizowane przez niektóre parafie z terenu naszej diecezji, ale takiej jeszcze nie było. To inicjatywa zakrojona na szeroką skalę. Pielgrzymka Rowerowa Tarnowska na Jasną Górę wyruszy z 12 miejsc w diecezji i potrwa od 13 do 16 lipca. To nie wycieczka do Częstochowy, ale rekolekcje.
Pierwszy dzień to zjazd pielgrzymów z 12 ustalonych punktów początkowych z terenu diecezji tarnowskiej do Zabawy koło Tarnowa. Planowane miejsca, skąd wyruszają grupy, to Bochnia, Brzesko, Limanowa, Nowy Sącz, Grybów, Ciężkowice, Tuchów, Dębica, Mielec, Szczucin, Dąbrowa Tarnowska i Tarnów. Wszyscy jeszcze tego samego dnia spotkają się w Zabawie na wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego.
W kolejne dni rowerowi pielgrzymi pokonają trasę 77 km, 71 km i ok. 46 km.
– Nie są to zbyt duże odległości, ale tylko i wyłącznie dla dobra duchowego pielgrzymów, gdyż przy mniejszej ilości kilometrów będzie czas na modlitwę i realizację programu duchowego w miejscach postoju.
Chcemy, by nie był to rajd czy wycieczka do Częstochowy, ale pielgrzymka, podczas której wierni będą mogli skorzystać duchowo z programu przygotowanego przez kapłana.
Niewygórowana liczba kilometrów daje też szansę na pokonanie tej trasy o wiele większej liczbie osób, gdyż nie będą ich przerażać odcinki i tempo – uważa ks. Paweł Szczygieł, który jest odpowiedzialny za organizację tego przedsięwzięcia.
– Dla każdego pielgrzyma został przygotowany także specjalny pakiet zawierający kamizelkę odblaskową, koszulkę, różaniec i przypinkę.
Pielgrzymi otrzymają także drugiego i trzeciego dnia na trasie gorący posiłek. Noclegi zaplanowane są w szkołach.
Nad bezpieczeństwem pielgrzymów będzie czuwało kierownictwo ruchu i ratownicy medyczni. W razie awarii roweru będzie nam towarzyszył „servisbus” – zapowiada ks. Paweł Szczygieł.
Pielgrzymka będzie miała charakter religijno-pokutny, któremu będzie towarzyszył wysiłek fizyczny – trud pokonywania trasy, niewygody noclegów, skromność posiłków, jak również wysiłek duchowy – modlitwa, Msza Święta, konferencje, apele. Wszystko to według zamysłu organizatorów ma prowadzić do budowania wspólnoty i pogłębienia wiary i relacji z Bogiem.
—
TGN
PLAKAT