Jak informuje Gazeta Krakowska – przed Sądem Okręgowym w Tarnowie ruszył proces o zabójstwo Grażyny K. z Borzęcina. Ciało kobiety wyłowiono pod koniec lutego 2019 roku z Uszwicy koło Brzeska. Według prokuratury zabójcą 35-latki jest jej mąż Czesław. Oskarżony nie przyznaje się do winy. Proces odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Decyzja o wyłączeniu jawności dotyczy całego procesu, w tym również odczytania aktu oskarżenia. Jawne będzie tylko ogłoszenie wyroku bez uzasadnienia.
– Sąd Okręgowy w Tarnowie na posiedzeniu organizacyjnym 29 maja br. wyłączył w całości jawność rozprawy głównej w sprawie oskarżonego Czesława K., któremu postawiono zarzut zabójstwa z art. 148 par. 1 kodeksu karnego.
Wyłączenie jawności nastąpiło na wniosek obrońcy przy aprobacie oskarżyciela publicznego, czyli prokuratora, z uwagi na dobro małoletniego pokrzywdzonego, to jest syna nieżyjącej pokrzywdzonej i oskarżonego – mówi w rozmowie z Gazetą Krakowską sędzia Małgorzata Stanisławczyk-Karpiel, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie.
Sąd na posiedzeniu organizacyjnym wyznaczył pięć kolejnych terminów rozpraw. Ostatnia rozprawa została zaplanowany na 4 października 2023 r. W przypadku konieczności przeprowadzenia postępowania dowodowego w szerszym zakresie mogą zostać wyznaczone kolejne terminy.
Historia rodzinnej tragedii w Borzęcinie
Na początku stycznia 2019 roku w Borzęcinie zaginęła Grażyna K. Miała lecieć do Londynu, jednak nie odbierała telefonów i nie dawała oznak życia.
Ustalono, że kobieta przyleciała do Polski z Anglii w dniu 3 stycznia 2019 r. Ostatnią osobą, jaka miała widzieć Grażynę K. był jej mąż Czesław i było to w dniu 3 stycznia 2019 r. około 22:30. Pomimo iż w dniu 4 stycznia 2019 r. Czesław K. nie miał kontaktu z żoną, nie zgłaszał zaginięcia, ponieważ był przekonany, że wyjechała ona do Anglii i że tam się spotkają. Jednak rodzina Grażyny K. zgłosiła jej zaginięcie.
Po otrzymaniu zgłoszenia od rodziny zarządzono poszukiwania a o zaginięciu 35-latki rozpowszechniliśmy komunikat w mediach z prośbą o pomoc. Działania prowadzono na szeroką skalę i z zaangażowaniem wielu służb i wolontariuszy przez kilka tygodni, aż 28.02.2019 r. na terenie miejscowości Bielcza (powiat brzeski) w rzece Uszwica ujawnione zostały zwłoki kobiety.
Dalsze czynności potwierdziły, że jest to ciało Grażyny K., przeprowadzona została sekcja zwłok jak również badania kryminalistyczne ujawnionych śladów i przedmiotów.
Wyniki sekcji zwłok oraz inny zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił prokuraturze na wydanie w dniu 2 lipca 2019 r. postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec Czesława K. o dokonanie z nocy z 3 na 4 stycznia 2019 r. zabójstwa swojej żony Grażyny,. tj. o czyn z art. 148 § 1 kodeksu karnego.
Jednak wobec faktu, iż Czesław K. przebywał poza granicami kraju, zarzut nie został mu ogłoszony. 2 lipca 2019 r. Sąd Rejonowy w Tarnowie Wydział II Karny wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec Czesława K. na okres 30 dni licząc od chwili zatrzymania. Następnie, w dniu 10 lipca 2019 r., Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wydała za 40-latkiem list gończy.
Wobec ustalenia, że może on przebywać na terenie Wielkiej Brytanii, w dniu 23.07.2019 r. Sąd Okręgowy w Tarnowie wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania. W tym samym dniu brytyjska policja na terenie Londynu dokonała zatrzymania Czesława K. Mężczyzna stanął przed brytyjskim sądem w związku z procedurą ekstradycyjną, która przeciągała się (mi.in. z związku z odwołaniami aresztowanego, pandemią i Brexitem).
12.05.2022 r. Czesław K. został przetransportowany drogą lotniczą do Polski przez policjantów z Wydziału Konwojowego Komedy Stołecznej Policji i osadzony w warszawskim areszcie. Następnie policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie przejęli aresztanta i doprowadzili go do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie w dniu 18.05.2022 ogłoszono mu zarzut pozbawienia życia swojej żony Grażyny K w nocy z 3/4 stycznia 2019 r. w Borzecinie, tj. przestępstwo z art. 148 §1 kodeksu karnego, a następnie przesłuchano go w charakterze podejrzanego. Tarnowski Sąd utrzymał zastosowany wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który był następnie przedłużany.
W śledztwie przeprowadzono dalsze czynności dowodowych, w tym zasięgnięto opinii biegłych i uzyskano specjalistyczne ekspertyzy kryminalistyczne.
24 kwietnia 2023r. prokurator skierował do sądu akt oskarżenia – obecnie już 42-letniego – Czesława K., który odpowie za zabójstwo. Grozi mu kara 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie.
—
Prokuratura Tarnów / Gazeta Krakowska / IB