ADV
blank
Wiadomości

Sąsiad bocian – skrzydlaci przyjaciele wrócili do Polski!

Przylot bocianów to jeden z pierwszych symptomów wiosny. Bocian biały kojarzy się z polską wsią. Na początku lutego większość bocianów opuszcza zimowiska w Afryce i zmierza w stronę Europy. Dzięki posiadanym urządzeniom pomiarowym z dużą dokładnością możliwe jest określenie wielu parametrów ich wędrówki. Marzec, jest miesiącem bocianich przylotów, a jego końcówka bywa ich prawdziwą kumulacją. Utarło się, że ptaki te przylatują na 19-go marca, czyli dzień świętego Józefa. Także w naszym regionie możemy od kilkunastu dni obserwować skrzydlatych sąsiadów, którzy powrócili z afrykańskich wojaży.

Bocian biały może mieć ok 120 centymetrów wzrostu, a rozpiętość jego skrzydeł przekraczać 2 metry. Przy sprzyjających dla siebie warunkach atmosferycznych potrafi lecieć na wysokości nawet 1000 metrów, co jest dla naszego oka niezauważalne.

Uznawany za symbol szczęścia, podejrzewany o przynoszenie dzieci, chroniony i obdarzany szczególną troską od zamierzchłych czasów, teraz sam przeżywa kłopoty, a jego populacja niepokojąco maleje. Dlatego tak bardzo ważna jest ochrona bierna i czynna bociana białego oraz potrzeba jeszcze lepszego poznania zwyczajów i zachowań tego gatunku. Temu wszystkiemu służy szereg inicjatyw podejmowanych przez ornitologów.

Przykładem tego jest np. projekt „Sąsiad Bocian” realizowany na terenie gmin Niepołomice i Drwinia. To właśnie na ich terenie przebiega „Szlak Bocianich Gniazd”. Głównym celem projektu „Sąsiad Bocian” jest inwentaryzacja gniazd oraz monitoring lęgów bociana białego (Ciconia ciconia). W działania na rzecz bociana zaangażowali się członkowie i sympatycy lokalnego Stowarzyszenia Zielony Puszczyk, którzy wspólnie wspierają ten charakterystyczny i lubiany przez większość gatunek ptaka.

Inicjatorem i pomysłodawcą spisu gniazd oraz pomocy bocianom jest Paweł Kwapisz – przyrodnik i mieszkaniec Niepołomic, zaprzyjaźniony ze stowarzyszeniem Zielony Puszczyk. Stowarzyszenie jako organizacja pozarządowa ma doświadczenie w badaniach przyrody (2 sezony badań sów w Puszczy Niepołomickiej, ma również grupę doświadczonych osób, a w dorobku organizację mnóstwa rożnych wydarzeń).

– Rozpoczęliśmy od badań bociana w postaci inwentaryzacji gniazd – zaczęliśmy spisywać gniazda, tworzyć mapę ich lokalizacji oraz wyszukiwać takie, które potrzebują pilnej interwencji, np. przeniesienie w bezpieczniejsze miejsce lub zmniejszenie.

Wystąpiliśmy o wymagane zgody do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, nawiązaliśmy współprace z Urzędem Miasta i Gminy Niepołomice, sołtysami oraz OSP Niepołomice, a przede wszystkim z firmą TAURON, ponieważ do gniazd na słupach elektrycznych bez ich udziału nie możemy się zbliżyć.

Realizujemy również szereg dodatkowych działań edukacyjnych: spacery, wykłady, prelekcje, kamera on-line, obrączkowanie, wydanie broszury, itp. – mówi Piotr Woś ze Stowarzyszenie Zielony Puszczyk.

Projekt „Sąsiad Bocian 2021” składa się z kilku celów: badawczego, edukacyjno-informacyjnego oraz integrującego lokalne społeczeństwo.

Celem badawczym zadania jest przeprowadzanie inwentaryzacji gniazd i monitoringu lęgów bociana białego (Ciconia ciconia) na terenie gminy Niepołomice. Na podstawie zebranych podczas kontroli terenowych wyników zostanie utworzona mapa z rozmieszczeniem gniazd oraz podsumowany zostanie sukces lęgowy. Nad jednym z gniazd zamontowana została kamera z ogólnodostępną transmisją on-line. W planie jest także obrączkowanie piskląt.

Działania są prowadzone za zgodą i we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz Referatem Ochrony Środowiska UMiG Niepołomice, a także TAURON Polska Energia SA. Inwentaryzacje i monitoring przeprowadzą członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Zielony Puszczyk. Dla pozostałych zainteresowanych projektem istnieje możliwość przesyłania danych o lokalizacji i zasiedleniu gniazd bociana białego poprzez  formularz <==.

Cel edukacyjno-informacyjny to przede wszystkim prowadzenie strony poświęconej projektowi <==, na której pojawiają się opisy z kolejnych etapów działań oraz ciekawostki i artykuły dotyczące bociana białego. Zorganizowany zostanie również spacer ornitologiczny „Szlakiem Bocianich Gniazd”, prelekcja o tematyce bocianiej oraz zamontowana tablica edukacyjna o bocianach białym i czarnym, a także opracowanie i wydanie specjalnej broszury o tym gatunku z opisem zrealizowanych działań. Ogólnodostępna transmisja on-line znad gniazda w sezonie lęgowym ma być naukową ciekawostką i atrakcją dla wszystkich zainteresowanych projektem.

Bociany już dotarły do nas – pomóżmy im stworzyć bezpieczną przystań, do której będą chciały wracać!

Warto polubić profile:

Stowarzyszenie Zielony Puszczyk https://www.facebook.com/zielonypuszczyk/ <==

Sąsiad Bocian https://www.facebook.com/S%C4%85siad-Bocian-100857271887275 <==

fot. Patrycja Wąsikowska

Sąsiad Bocian / Zielony Puszczyk / IB

VIDEO

Przyleciał ❤

Opublikowany przez Sąsiad Bocian Czwartek, 1 kwietnia 2021

blank

Podobne artykuły

Back to top button